yed300250
הכי מטוקבקות
  נתניהו ואבו־מאזן. בעולם הערבי יש רצון אמיתי ליצור איתנו ברית אסטרטגית נגד איראן | צילום: איי.פי
  המוסף לשבת • 18.05.2017
  אדוני הנשיא, היזהר ממעשיות ושקרים
  האלוף תיבון, ששירת כמח"ט וכמפקד האוגדה ביהודה ושומרון, קורא לנשיא האמריקאי להתעלם מכל סיפורי הסרק שישמע כאן משני הצדדים, ולהניח על השולחן נוסחה ברורה להסכם
  מכתב פתוח לדונלד טראמפ | אלוף (מיל') נעם תיבון

  אדוני הנשיא, בשבוע הבא תגיע לביקור ראשון בארצנו. על אף שבימים האחרונים היינו עדים לכמה עימותים בין ישראל לבין הממשל האמריקאי, אתה ידיד אמת של ישראל. מה הכוונה ב"ידיד אמת"? מצד אחד, מחויב לחלוטין לביטחון המדינה ומבטיח לתת לה גיבוי ככל שתצטרך. מצד שני, מחויב לקדם הסכם שלום בין ישראל, הפלסטינים והעולם הערבי – שאם יתממש, יהיה הנכס הביטחוני החשוב ביותר של המדינה, בדומה להסכמי השלום האסטרטגיים עם ירדן ומצרים. 

  לצערי, סביר מאוד להניח שבמהלך הביקור שלך יספרו לך בכירים בממשלתנו אגדות, מעשיות ושקרים. זו לא הדרך הראויה להתייחס לידיד, אבל בממשלה הנוכחית, שהמנהיג האמיתי שלה הוא ראש מפלגה קטנה וקיצונית בשם נפתלי בנט, זו שיטת העבודה. 

  יספרו לך ש"אין פרטנר", זאת בשעה שבכל העולם הערבי מתחולל שינוי דרמטי ביחס לישראל, ויש רצון אמיתי לקדם את היחסים איתנו וליצור ברית אסטרטגית נגד איראן וארגוני האיסלאם הקיצוני. החל מהגנרל א־סיסי במצרים ועד למנהיגי מדינות המפרץ, כולם מחויבים לאותה תוכנית: "יוזמת השלום הערבית", שכוללת פתרון הסכסוך והכרה בישראל. התוכנית צריכה לעבור התאמות, כדי לעמוד בדרישות הביטחון של ישראל, אבל אם אתה רוצה להצליח, הפוך אותה לבסיס שלך למו"מ. 

   

  עוד יספרו לך שהמצב בשטחים בלתי הפיך. זה שקר. הסדר חכם, עם חילופי שטחים, יאפשר את סיפוח ההתנחלויות הגדולות שבקרבת הקו הירוק. את המבודדות יותר, שנמצאות בעומק הגדה המערבית, אין לישראל שום אינטרס ביטחוני לשמור. כמי ששירת כמח"ט עציון, מח"ט יהודה ומפקד אוגדת איו"ש, אני יודע שגרים בהן אנשים טובים ואוהבי הארץ, אבל מבחינה ביטחונית הם נטל ולא נכס. פינוי התנחלויות, עם סידורי ביטחון מתאימים, לא רק שלא מזיק לביטחון אלא מחזק אותו. תמורת הסכם שלום כולל - שיאפשר להגביר את שיתוף הפעולה הביטחוני, המדיני, הכלכלי והמודיעיני בינינו לבין שכנינו - יכולה ישראל לוותר על חלקים נרחבים מיהודה ושומרון.

  יגידו לך שהחברה הישראלית לא מסוגלת לעמוד בפינוי ההתנחלויות. שזה יפורר אותנו מבפנים. כדאי שתדע שהחברה הישראלית חזקה, מלוכדת וציונית, בניגוד לתדמית המפולגת והקורבנית שמטפחים מנהיגינו. עמדנו באתגרים אדירים לאורך השנים: ניצחנו במלחמות, קלטנו עליות, התגברנו על משברים כלכליים, בנינו את הצבא החזק במזרח התיכון והקמנו תעשיית היי־טק מפוארת. מדינה שבתוך שנתיים קלטה בהצלחה יותר ממיליון עולים, שהגיעו מברית־המועצות לשעבר, מסוגלת לעמוד בהצלחה גם באתגר של פינוי התנחלויות מבודדות. זה ידרוש הרבה תעצומות נפש, אבל זה מה שנדרש מאיתנו, הישראלים, פעם אחר פעם, החל מהיום שבו הקמנו את המדינה. אתה ודאי יודע שתמיד הצלחנו.  

   

  עוד יספרו לך שאי־אפשר לעבוד עם הפלסטינים, לסמוך עליהם. את השקר הזה כבר גילית בעצמך. במסיבת העיתונאים שערכת עם אבו־מאזן בתחילת החודש דיברת בהערכה על שיתוף הפעולה המצוין בין צה"ל והשב"כ לבין מנגנוני הביטחון הפלסטיניים, שפועל כבר קרוב לעשור. ציינת ששני הצדדים "עובדים יחד באופן מדהים", וכמי שלקח חלק בתיאום הביטחוני במשך שנים, אני חייב לומר שאתה צודק במאה אחוז. זה אינו סותר את הצורך בכך שבכל הסכם ישראל חייבת לשמור לעצמה את השליטה בגבולות ואת היכולת והזכות להגן על עצמה באוויר וביבשה. כשאתה בבית הלבן, אין לי ספק שכך יהיה.  

  יגידו שאין טעם בהסדר מדיני, ועדיף "להתמקד בכלכלה". בפועל, אי־אפשר להשיג שלום בלי לדאוג לסידורי ביטחון קשיחים ואמינים, ואי־אפשר להשיג ביטחון אמיתי בלי לקבוע גבול של שלום. ואת את שני אלה אי־אפשר להשיג בלי לקדם ולפתח את הכלכלה. הסכסוך עצמו מהווה מכשול בפני שיפור המצב הכלכלי של הפלסטינים, ורק גישה שמשלבת בין שלום וביטחון תוביל אותם לצמיחה – וגם תפתח את הכלכלה הישראלית לשווקים ענקיים במדינות ערב שכיום סגורים בפניה. 

   

  בוודאי שמעת גם שהציבור בישראל נוטה ימינה, ולא יתמוך בנתניהו אם ילך להסכם שלום. האמת היא שבעקבות האינתיפאדה השנייה הישראלים חשדנים וזהירים, ובצדק. ועדיין, רוב הציבור מבין ששליטה במיליוני פלסטינים היא מתכון להרס המדינה. הישראלים רוצים ומעוניינים לשים קץ לסכסוך – רק לא מאמינים שהדבר אפשרי. אם תפעל נכון ותגייס ליוזמת השלום את כל שותפותיה של ישראל באזור לברית האנטי־איראנית, אתה עשוי לשנות את המשוואה. אני מציע לך לא לפקפק ביכולות השכנוע שלך. גרמת למיליוני אמריקאים להצביע עבורך, למרות חוסר ניסיונך הפוליטי.

  אתה צפוי לשמוע שקרים ותירוצים גם מהפלסטינים. הם יטענו שבעבר נכשלו השיחות בגלל ישראל, על אף שההיסטוריה מוכיחה כי ערפאת ואבו־מאזן קיבלו החלטות גרועות והחמיצו הזדמנויות להשגת הסכם. הם יאשימו את ישראל במצב ברצועת עזה, על אף שהאחריות העיקרית למשבר מוטלת על החמאס. הם ידברו על זכות השיבה, אך חשוב שתדע כי אף ישראלי, משמאל ומימין, לא מסכים לכך.

   

  לנוכח הקולות משני הצדדים, שנועדו להציג בפניך תמונה מעוותת שכולה פייק ניוז, לא יכולתי לשבת בשקט והחלטתי לפרסם את המכתב הזה. אם אתה רוצה להצליח, חשוב שתסנן בקפידה את האמירות האלה ותבדוק פעמיים כל "עובדה". נתניהו ואבו־מאזן הפגינו בעבר גמישות משמעותית במשא ומתן, אבל ברגע האמת, בגלל שיקולים פוליטיים קצרי טווח, תמיד מצאו את הדרך לא לעשות את הדבר הנכון. אל תיתן להם לגרור אותך לוויכוחים שנובעים מפחדנותם, אחרת תמצא את עצמך באותו מקום שאליו הגיעו קודמיך והמוניטין שלך ייפגע. 

  לסיום, ועל סמך שירותי בצה"ל, אני מציע לך לשים על השולחן נוסחה ברורה להסכם: לקבוע לוח זמנים קשיח למשא ומתן - פחות משנה, ולהבהיר שהיישום יתפרס על פני תקופה ממושכת. הפלסטינים רוצים לדעת איך תיראה המדינה שלהם. הישראלים רוצים לדעת שהתהליך יהיה זהיר ואחראי. אתה מסוגל להפגיש בין שני השיקולים האלה ולהשיג את "הדיל האולטימטיבי" שקודמיך נכשלו בו. הצלחתך, הצלחתנו. ¿

   


  פרסום ראשון: 18.05.17 , 17:57
  yed660100