{ }
שבת 07 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 24.05.2017
  היום: טקסי הזיכרון ליהודי אתיופיה
  ישראל תציין את זכרם של 4,000 מבני העדה האתיופית שנספו בדרכם לישראל
  דני אדינו אבבה ועמיחי אתאלי

  במקביל לאירועים לציון יובל לאיחוד ירושלים, היום ייערך טקס הזיכרון הממלכתי ליהודי אתיופיה שנספו במסעם לישראל.

   

  הטקס לזכרם של כ־4,000 מבני העדה האתיופית שלא שרדו את המסע הקשה ייערך בהר הרצל במעמד נשיא המדינה ריבלין, רה"מ נתניהו ואישי ציבור נוספים.

  תנועת בני־עקיבא עורכת כשמונים מפגשים פתוחים ברחבי הארץ, בהם יספרו ישראלים בני העדה על הקהילה היהודית באתיופיה, המסע לארץ ישראל, הכיסופים לירושלים והחוויה הישראלית מנקודת מבטם. את הפרויקט, שנקרא "סיפור על הדרך", יזם בוגר התנועה, עו"ד דוד אבטה.

   

  תנועת הנוער העובד והלומד תערוך, בשיתוף עם עיריית נתניה, את טקס הנעילה שבו יודלקו ארבע משואות על ידי צעירים ומבוגרים יוצאי אתיופיה, ביניהם הסופר דניאל בלטה, שעבר את מסע התלאות לישראל בגיל 15, ואבי יאלו, פעיל חברתי ומדריך נוער שעלה לארץ בהיותו בן חמש. אמייה טגה, שחקן מכבי נתניה, שעלה אף הוא בגיל חמש, יקריא בטקס את היזכור. האירוע יתקיים באמפי חוף נתניה בשעה 19:30.

   

  ההחלטה לקיים את יום הזיכרון הרשמי ביום ירושלים התקבלה בעבר על ידי ועדת הסמלים והטקסים של הכנסת, אך לאחרונה נשמעו קולות להפריד בין הימים. בעקבות פנייה מצד כמה מנהיגים מבני העדה האתיופית, פנו אתמול חברי הכנסת יהודה גליק (ליכוד) ואראל מרגלית (המחנה הציוני) לשרת התרבות והספורט מירי רגב, הממונה של ועדת הסמלים והטקסים, וביקשו ממנה להפריד בין האירועים. "לטענת נציגי הקהילה לא ראוי לקיים טקס אזכרה בעל אופי של געגוע וצער בו מתייחדים עם זכר הנספים שנהרגו בדרך לארץ, ביום בו כל עם ישראל חוגג את חגה של ירושלים", כתבו.

   

   

   

  ידיעות אחרונות