שני 27 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הדמיות: ויו פוינט
  ממון • 24.05.2017
  היהלום של דרך השלום
  850 מיליון שקל הושקעו במבנה דמוי קרחון־יהלום בסמוך לרכבת השלום • עם 55 אלף מ"ר, מגדל המשרדים שתכננו רון ארד ואבנר ישר מתיימר להיות האייקון האדריכלי הבא של תל־אביב
  נווית זומר

  האייקון האדריכלי הבא של תל־אביב בתחום מגדלי המשרדים, יהיה ללא ספק פרויקט ToHa (קיצור של תוצרת הארץ) שמוקם בימים אלה בצומת הרחובות יגאל אלון ותוצרת הארץ אחרי השקעת ענק של 850 מיליון שקל.

   

  את המבנה עיצב המעצב התעשייתי רון ארד, שתיכנן גם את המוזיאון לעיצוב בחולון, יחד עם האדריכל אבנר ישר, והוא יתפרש על שטח של 55 אלף מ"ר.

   

  המבנה הלא שגרתי, שבנייתו צפויה להסתיים ב־2018, בעל גבהים בזויות משתנות, עטוף זכוכית, בגובה 30 קומות, שיוקף פארק שיתפרש על שטח של 17 דונם עם בריכות נוי וספסלים. בבניין עצמו יהיו קומות משרדים גדולות (בין 2,500־3,400 מ"ר) ומתחם חניה בן ארבעה מפלסים תת־קרקעיים שיכילו כאלף מקומות חניה.

   

  את ההשראה קיבל ארד מקרחוני הקוטב הצפוני, ואת הדגם למבנה אף חצב בקרח בסטודיו שלו בלונדון. הדגם הוצג בפני היזמים־בעלים קבוצת אי.די.בי. (באמצעות חברת הבת גב ים) והיזם־קבלן נתן חץ (בעל השליטה באלוני חץ), שהדגם החצוב המיס את ליבם. הבעלים מצפים לתשואה של 10% לשנה מדמי השכירות, שיהיו ברף הגבוה, כיאה למיתוג היוקרתי של המקום.

   

  המבנה ממוקם בסמוך לתחנת רכבת השלום, שבע שנים אחרי שחץ תיכנן להקים בניין משרדים על שטח לא גדול שהיה לו בסמוך לצומת. החזון של חץ היה להשתלט על כל הצומת ולהקים בה מבנה מונומנטלי ענק. עזרה לכך העובדה ששותפו דאז, מוזי ורטהיים ז"ל, קנה את מחלבת טרה ביגאל אלון ומכר חלק משטחה לטובת הפרויקט. גם חברת גזית, שבבעלותה "בית גזית" היושב על מגרש בפינת הצומת, הסכימה למכור לחץ ובשבוע הבא ייהרס המבנה שלה.

   

  כך קובצו 17 דונם שאפשרו את פרויקט הענק, שכעת נבנה רק שלב א' שלו. בהמשך מתוכנן מבנה נוסף בגובה 70 קומות, גם הוא למשרדים. חץ חבר בשלב מוקדם בפרויקט לחברת גב ים, עוד בימי נוחי דנקנר. לדבריו, בשם החזון והעיצוב, החליט לוותר על מסחר ועל קניון בקומות התחתונות כפי שמקובל כיום בבנייני משרדים, ובמקום יפעלו רק עסקים להסעדה. על הגג המעוצב של הפרויקט יפעלו ברים, מסעדות ופינות ישיבה לטובת העובדים.

   

  אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי, אמר באירוע ההשקה כי הפרויקט "מבטא באופן סמלי את הבשלת פירות ההשקעה שלנו באי.די.בי".

   

  "הפרויקט מציג חידושים אדריכליים ויצירתיות שטרם ראינו בנוף מגדלי המשרדים המשתנה בגוש דן", אמר חץ באירוע השקת הפרויקט. "ההשקעה הכלכלית יוצאת הדופן בפרויקט מהווה עדות לאמון הרב שלנו בכלכלה הישראלית ובצמיחתה ההולכת וגוברת".

   

  navitz@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 24.05.17 , 20:17