חמישי 22 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
ממון • 28.05.2017
מי בכלל צריך את משרד התקשורת
רועי ברגמן

אתמול מונה איוב קרא לשר התקשורת החדש, שבוע אחרי שפקע תוקף מינויו הזמני של צחי הנגבי כממלא מקום השר. למרות היוקרה היחסית של המשרד, שתחת חסותו רשמו פוליטיקאים הישגים שהביאו להם אהדה ציבורית, כמו שר האוצר משה כחלון (רפורמת הסלולר) או השר לביטחון פנים גלעד ארדן (הרפורמה בדואר), אף אחד, למעט קרא, לא הביע רצון להיכנס ללשכת השר.

שוק התקשורת בארץ מורכב. למרות מיעוט השחקנים היחסי, הוא חווה תזוזות רבות, שמחייבות רגולציה מהירה וקפדנית, וזו גם עיקר הטענה של החברות בשוק. סלקום ופרטנר מתלוננות על רגולציה מקלה לבזק שמדכאת את התחרות, שמצידה מתלוננת על רגולציה מכבידה שפוגעת בצרכנים. מי צודק? כולן כנראה, כל אחת מנקודת מבטה.

הבעיה הגדולה של שוק התקשורת היא הרגולציה, בעיקר חוסר האחידות והעקביות שלה. למנכ"ל המשרד שלמה פילבר נקודת השקפה שונה מקודמו אבי ברגר. לכן הרבה מהצעדים שהוביל ברגר "נתקעו" אצל פילבר.

במצב כזה הקיפאון בשוק זולג גם לשירות לצרכן. למרות התחרות במחיר, שנוצרה עם כניסת סלקום לשוק הטלוויזיה, ברמת איכות השירותים לא חל שינוי. דוגמה בולטת היא אי־ההתקדמות במהירויות הגלישה באינטרנט. כבר כמה שנים תקוע הציבור בישראל עם תשתית שמאפשרת גלישה במהירות מקסימלית של 100 מגה־בייט. המהירות הממוצעת אמנם עולה, אבל התשתיות לא מאפשרות העלאה של הרף העליון. בזק אמנם פרסה תשתית של סיבים אופטיים, שצפויה לשדרג את קצבי הגלישה לדור הבא, אך זו עדיין אינה מופעלת, בין היתר מכיוון שבזק לא יודעת מה צופן לה הרגולטור.

הפתרון למצב, של רגולציה צולעת וחוסר רצון של פוליטיקאים להיכנס בשערי משרד התקשורת, הוא ביטול המשרד והקמת רשות תקשורת לאומית עצמאית ונטולת זיקה פוליטית, כנהוג ברוב המדינות המתקדמות.

 

כבר ב־2003 המליצה ועדה שהקים שר התקשורת, רובי ריבלין, לבטל את המשרד ולאחד את הרגולציה על שוק התקשורת תחת רשות אחת. ההחלטה הזו התקבלה גם על ידי הממשלות העוקבות, אך אף אחת לא ששה ליישם אותה, כנראה כדי לא לאבד את השליטה הפוליטית על אחד השווקים המשפיעים במדינה. לפי בדיקה שבוצעה עם המרכז להעצמת האזרח, מספיק שהממשלה תפעל לקדם את החלטה 1887, שהיא עצמה העבירה באוגוסט האחרון. אז הוחלט על הקמת צוות בינמשרדי שיבחן את המלצות דוח הצוות להתאמת מבנה הממשלה שיזמה הממשלה הקודמת. אחת ההמלצות הבולטות: לסגור את משרד התקשורת.

 


פרסום ראשון: 28.05.17 , 20:49