yed300250
הכי מטוקבקות
  Getty Images
  חדשות • 04.06.2017
  מבצע יום הדין
  מאי 1967. מצרים מכניסה כוחות גדולים לסיני וחוסמת את מיצרי טיראן • העיתון "ניו־יורק טיימס" חשף אמש כי בחדרי־חדרים, בסודיות עליונה ותחת תחושה של איום קיומי, נרקמה אז בצמרת הישראלית תוכנית חסרת תקדים: לפוצץ פצצת אטום על אחת הפסגות בסיני כך שפטריית העשן תיראה בכל חצי האי ותעביר לנאצר מסר ברור - כדאי לך לסגת מיד • כוח מובחר של צנחנים אמור היה להמריא בשני מסוקים, לבצע פעולת הסחה ולהטמין את הפצצה • מאחורי המבצע עמד תא"ל יצחק יעקב (יצה), שנעצר לפני 16 שנה בחשד שחשף את סודות הגרעין של ישראל בפני כתב "ידיעות אחרונות" רונן ברגמן • הסוד הגדול של מלחמת ששת הימים יוצא לאור
  רונן ברגמן וציפי שמילוביץ

  רגע לפני פרוץ מלחמת ששת הימים הכינה ישראל מתקן גרעיני שאותו תכננה לפוצץ על הר בחצי האי סיני במקרה שתמצא את עצמה מפסידה במלחמה – כך חשף אתמול העיתון "ניו־יורק טיימס". האיש מאחורי התוכנית הסודית הוא תת־אלוף בדימוס יצחק יעקב (יצה) ז"ל, שסיפר עליה לפני כ־16 שנה לכתב "ידיעות אחרונות" ד"ר רונן ברגמן ולחוקר מדיניות הגרעין ד"ר אבנר כהן. מאוחר יותר נעצר יצה בחשד שסיכן את ביטחון המדינה בכך שחשף בפני עיתונאי את סודות האטום של ישראל. הוא עמד לדין, אך הורשע בעבירה קלה יותר.

   

  בשיחה המוקלטת שהעביר ד"ר כהן לידי ה"ניו־יורק טיימס" נשמע תא"ל יעקב אומר: "יש לך אויב, והוא אומר שהוא עומד לזרוק אותך לים, אז אתה מאמין לו. ואיך אתה יכול לעצור אותו? אתה מפחיד אותו. אם יש לך משהו שיכול להפחיד אותו, אתה משתמש בו. המטרה היתה ליצור מצב חדש בשטח, כזה שיכריח את המעצמות הגדולות להתערב, או יאלץ את המצרים לעצור ולומר 'רגע, לא התכוננו לזה’. המטרה היתה לשנות את התמונה".

   

  יצה, ממקימי מערך פיתוח אמצעי הלחימה של צה"ל, סיפר לברגמן ולד"ר כהן, שבמאי 1967, כאשר המתח עם מצרים הרקיע שחקים בעקבות ההחלטה לסגור את מיצרי טיראן, הוא היה בהשתלמות בקליפורניה והוזעק מיידית לישראל. "היה ברור שהמלחמה קרובה", אמר יעקב, וסיפר שיזם וקידם תוכנית שמטרתה לפוצץ מתקן גרעיני במזרח מדבר סיני.

   

  האתר שנבחר לפיצוץ היה פסגת הרים במרחק של כ־12 קילומטרים מבסיס מצרי באבו־עגילה. התוכנית היתה לשלוח כוח צנחנים קטן להסיח את דעתו של הצבא המצרי באזור המדבר, כדי שהצוות יוכל להכין את הפיצוץ האטומי. שני מסוקים גדולים אמורים היו לנחות ולהביא איתם את המתקן הגרעיני. אם זה אכן היה מתפוצץ, ענני הפטריה היו נראים בכל רחבי מדבר סיני והנגב, ואולי אפילו בקהיר.

   

  בראיונות המוקלטים נשמע יצה אומר כי הוא חשש שהוא והצוות שלו לא היו שורדים את הפיצוץ. למרות זאת סבר כי ישראל היתה צריכה לבצע את הפיצוץ בכל מקרה, גם אחרי שניצחה במלחמה תוך שישה ימים.

   

  פיצוץ כזה, אם היה קורה, היה הפיצוץ הגרעיני הראשון למטרות צבאיות מאז שהטילה ארה"ב את שתי פצצות האטום על הירושימה ונגסקי, והביאה לסיום מלחמת העולם השנייה. עוד לפני ההתקפה הזו שקלו האמריקאים לעשות דבר דומה לתכנית הישראלית - לבצע פיצוץ אטומי בסמוך ליפן, במטרה לגרום ליפנים להיכנע. בסופו של דבר החליטו האמריקאים לרדת מהרעיון כי חשבו שזה לא יספיק כדי לסיים את המלחמה.

   

  המרכז הבינלאומי למחקר על שם הנשיא וודרו ווילסון בוושינגטון, אליו משתייך ד”ר כהן, מעלה היום אתר אינטרנט מיוחד ובו שורה של מסמכים הקשורים לתוכניות הישראלית לפני מלחמת ששת הימים.

   

   

  "הניצחון של בני האור": פקודת היום של רא"ל רבין

   

  50 שנה אחרי המלחמה: דובר צה"ל פירסם את פקודת היום של הרמטכ"ל דאז, יצחק רבין, עם סיום מלחמת ששת הימים. "עם הפסקת האש, נסתיימה מלחמת בני־אור באלה אשר ניסו להוריד עלינו את החשיכה", כתב. לאחר ששיבח את גבורת הלוחמים סיכם: "המאבק טרם נסתיים, יכול אני לומר כאן ליד הכותל המערבי, בביטחון, כי כשם שיצאנו להילחם על הישגים אלה, נדע לשמור ולנצור אותם בעתיד". בציון יובל למלחמה מפרסם הרמטכ”ל גדי איזנקוט פקודת יום משלו: “בשישה ימים בלבד הצליחו כוחותינו לאחד את ירושלים, להשיב את השקט לגבולות ולחרות על דפי ההיסטוריה את אחד הניצחונות המפוארים בתולדות מדינת ישראל... מפקדים וחיילים, אתם תקבעו את תוצאות המלחמה הבאה. זכרו כי אזרחי המדינה ותושביה סומכים עליכם”.

   

   

  yed660100