yed300250
הכי מטוקבקות
  ידיעות אחרונות
  24 שעות • 07.06.2017
  קונילמל והערפדים היהודים
  הקאמבק המפתיע של קונילמל. בגיל 72 מייק בורשטיין פתאום קיבל טלפון מציון ברוך. "אף פעם לא שמעתי עליו לפני זה. הוא אמר לי 'מייק, אני אחד המעריצים הגדולים שלך. כתבתי סדרה ויש לי חלום שתשתתף בה, אבל כולם אומרים לי שאני משוגע ואין סיכוי שתסכים'". אבל בורשטיין הסכים, היום הוא משחק בסדרה ג'ודה וילדים שלא נולדו כשכיכב בקונילמל מבקשים ממנו סלפי
  יואב בירנברג

  בגיל 72 זה קורה למייק בורשטיין בפעם הראשונה. צעירים ניגשים לשחקן הוותיק שגילם את קונילמל עוד לפני שנולדו ומבקשים סלפי. "עמדתי לפני כמה ימים בתור לכספומט", הוא מתלהב. "עומד לפניי גבר עם נער בן 16, ושואל אותי, 'אתה לא מייק בורשטיין במקרה? גדלתי עלייך, כבר שנים שאני מנסה לשכנע את הילד שלי שיראה ביוטיוב את הסרט 'שני קונילמל' והוא מסרב. אבל הנער מסתכל עליי ואומר בהתלהבות, 'אבא, אתה יודע מי זה?! זה לא קונילמל, זה הרב מ'ג'ודה'".

   

  את הקאמבק הזה חייב בורשטיין, 72, ללא אחר מאשר ציון ברוך שליהק אותו לסדרת הערפדים שלו ג'ודה. בורשטיין למי שלא היה פה בסיקסטיז הפך לכוכב ענק כשגילם את קונילמל, החסיד הצולע והמגמגם. אבל למרות שהסרט נמצא עד היום בחמישיית הסרטים הכי רווחיים בהיסטוריה של ישראל, בכל זאת עברו 52 שנה ובורשטיין כבר התרגל לכך שברחוב לא ממש מזהים אותו. עד שהגיע הטלפון מציון ברוך.

   

  אני? ערפד?

   

  "אני מקבל צלצול מזוהר יעקובסון, הסוכנת שלי", מספר בורשטיין. "היא שאומרת לי, 'יש בחור אחד שאומר לי שהחלום שלו הוא שתשתתף בסדרה שלו. אתה מוכן לשוחח איתו בסקייפ?' אני מסתכל על ציון, והוא טיפוס. מתוק כזה. הוא אומר לי, 'מייק, תשמע, אני אחד המעריצים הכי גדולים שלך. כתבתי סדרה ויש לי חלום שתשתתף בה. בעצם כתבתי את התפקיד בשבילך, אבל כולם אומרים לי שאני משוגע שאני חושב שתסכים לשחק בה. אתה מוכן להתחשב בזה?' אמרתי, 'בטח. על מה הסדרה?' 'על ערפד יהודי', הוא עונה לי. 'אתה רוצה שאני אהיה ערפד?' השתוממתי. 'לא, יש לי תפקיד אחר', הוא אמר. אני לא מתחרט לרגע".

   

  מה פתאום הסכמת?

   

  "ראיתי שזה מתאים לתפקידים שאני מתכנן לעצמי בעזרת השם לשנים הבאות. מי יודע אם תהיה לי עוד אפשרות לעלות על במה, לרקוד ולשיר כמו פעם. הגוף יכול גם לבגוד. חיפשתי תפקידי אופי, דמויות שעדיין לא שיחקתי. הציון הזה הוא כישרון ענק בכל מיני שטחים. הוא גם כותב וגם מצחיק וגם צייר מחונן. הוא אפילו סיפר אותי כשהתחלנו בצילומים".

   

  מה ידעת עליו קודם?

   

  "גורנישט מיט גורנישט. כלום. אחר כך סיפרו לי על השלישייה שלו, מה קשור. הם הגשש החיוור החדשים. הוא כמו פיטר פן, וגם אני. אנחנו גם מתלוצצים כל הזמן, אבל ברגע שהמצלמה מתחילה לפעול, זה הכי רציני והכי מקצועי בעולם".

   

  מה ליהודים ולערפדים? זה הקישור ששונאי היהודים השתמשו בו לא פעם.

   

  "כשאני מספר לאנשים בחו"ל שהסדרה היא על ערפד יהודי הם מתחילים לצחוק ולא מאמינים. ציון מצא משהו ייחודי ולא סתם עוד סיפור. אתה חייב שיהיה לך גימיק וציון מצא אותו בגדול. באחד הפרקים הרב מראה לו איך לנהוג, וציון מצא לצילומים, לא פחות ולא יותר, את הקדילק הלבן שנסעתי בה בסרט 'קונילמל בתל־אביב'".

   

  הרבה שחקנים לא אוהבים שזוכרים להם את התפקיד שעשו לפני כל כך הרבה שנים.

   

  "בשנים הראשונות זה הפריע לי, הדביקו לי תדמית גלותית. אבל אחרי 50 שנה זאת מחמאה גדולה. אני נכנס למונית, והנהג אומר, 'שלום קונילמל'. זאת גם הייתה תקופה אחרת. לא הייתה טלוויזיה בארץ, היו כאן אולי שלושה מיליון תושבים ומיליון וחצי איש ראו את הסרט".

   

  אחרי ההצלחה האדירה של בורשטיין בסרט "שני קונילמל" הגיעו סרטי ההמשך — "קונילמל בתל־אביב" ו"קונילמל בקהיר", שהיו גם הם שוברי קופות — מקום ראשון בפסטיבל הזמר של 1967, ושלוש זכיות בפסטיבלי שירי ילדים. ב־1981 הגיע לברודווי עם תפקיד ראשי במחזמר. "הייתי הישראלי הראשון שכיכב בברודוויי", הוא אומר. "נבחרתי מבין מאה מועמדים. זאת הייתה ברכה וקללה, כי זה מנע ממני להופיע בארץ". מאז שנות השמונים בורשטיין, אבא לאדם ופיטר וסבא לשלושה, חי בארה"ב. משחק בסדרות, מחזות זמר ובתיאטרון היהודי בלוס־אנג'לס.

   

  הסרטן מרחף מעל

   

  הסרטן מרחף מעל בורשטיין כל הזמן. אשתו עידית נפטרה מהמחלה והוא נישא בשנית לציונה. "אני מודה לאלוהים שמצאתי אותה אחרי הטראומה של מות אשתי", הוא אומר. לפני 19 שנה חלה בורשטיין בסרטן הערמונית ונותח. כעשר שנים אחר כך התגלה אותו סרטן אצל בנו אדם ("הוא היה אז בקושי בן 40"), וגם הוא נותח. לפני שנה חלה אדם שוב, הפעם בסרטן הגרון. "הוא עבר חמישה חודשים של הקרנות וכימותרפיה, ובמשך חודשים האכילו אותו באמצעות צינורית", אומר בורשטיין. "ליוויתי אותו יום־יום. הבדיקה האחרונה, ברוך השם, הייתה בסדר".

   

  לא מזמן סיים בורשטיין את צילומי הסרט הראשון שלו כבמאי, "אזימוט", שמגולל סיפור ששמע מחבר והחזיק קרוב ל־50 שנה במגירה. במרכז הסרט עומד מפגש בסיני של מלחמת ששת הימים בין חייל ישראלי (יפתח קליין) לחייל מצרי (השחקן המצרי־אמריקאי סמי שייח'). "לפני שנה וחצי, כשצילמנו את הסדרה וידעתי שאני רוצה לחזור לעבוד בארץ, ידעתי גם שיגיע היום ואביים את הסרט. אמרתי, בעוד שנה אנחנו מציינים 50 שנה למלחמת ששת הימים, וזה העיתוי הנכון".

   

  עכשיו בורשטיין משתוקק לחלק את חייו בין ישראל ללוס־אנג'לס. "כאן הבית שלי. כל החברים שגדלתי איתם עדיין פה, וציון כבר מתכנן עונה שנייה לסדרה", הוא אומר. "גם העובדה שנשארו מעט חברים בחיים, גורמת לי לרצות להיות כמה שיותר עם אלו שעדיין בחיים. יוסי גרבר הלך לעולמו לפני שנה, יענקל'ה בן סירא וגדעון זינגר גם הם אינם. טיילתי לא מזמן עם אשתי במקום שהיה פעם קפה כסית, ואמרתי לה, 'ציונה, החבר'ה האלה יושבים פה ולא יודעים מה היה כאן קודם'". •

   

   

  פרק חדש בסדרה JUDA ישודר הערב ב־20:15 ב־HOT3. כל פרקי הסדרה זמינים ב־HOT VOD

   


  פרסום ראשון: 07.06.17 , 19:52
  yed660100