חמישי 25 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  המוסף לשבת • 08.06.2017
  סיכול מחושב
  הצצה ראשונה לחמ"ל ברמת–גן ממנו מנהלת ישראל את המאבק החשאי בדה–לגיטמיציה
  איתמר אייכנר

  ברגע הראשון זה נראה כמו משרדים של חברת סטארט־אפ. אבל מהמקום הזה, בקומה 29 של מגדל צ'מפיון ברמת־גן, מנהלת מדינת ישראל בחשאי את אחד המאבקים החשובים והקשים ביותר שלה: המאבק בדה־לגיטימציה ובתנועת החרם. תא"ל (מיל') סימה ואקנין־גיל, מנכ"לית המשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה, שמוביל כיום את התחום הזה, מדברת במונחים של מלחמה לכל דבר. "בדיפלומטיה ציבורית ובכלים רכים אפשר לבלום ולהכיל את הדה־לגיטימציה נגד מדינת ישראל", היא אומרת, "אבל בשביל לנצח צריכים להשתמש בתחבולות ובעורמה. בשורה התחתונה: היריב עבר מאזור הנוחות שלו ועבר לאזור הנוחות שלנו. היום הוא במגננה ואנחנו במתקפה".

  בשקט־בשקט הצליח המשרד, בראשותו של השר גלעד ארדן, להשיג תקציב דו־שנתי של כרבע מיליארד שקל ולהתייצב בחזית המאבק בדה־לגיטימציה, תוך אימוץ שיטות מתחום המודיעין והטכנולוגיה. לא סתם מגדירים את זה במשרד כ"מלחמה בטרור התודעתי". בחצי השנה האחרונה הוכיח המשרד יכולות מניעה, טרפוד וסיכול של פעולות בחו"ל כמו "אירועי שנאה", קמפיינים גלובליים נגד ישראל, התארגנויות לחרם ועוד. המשרד רשם שמונה הצלחות מרשימות בתחום זה, אך הוא נמנע מלפרסם את הישגיו כדי שלא לחשוף את יכולותיו ואת שיטות הפעולה שלו.

  במשרד לנושאים אסטרטגיים מדגישים כי הם אינם פועלים לבד אלא בשיתוף עם משרד החוץ ונציגויות ישראל בחו"ל. "יש לנו הרבה מאוד שיתופי פעולה עם משרד החוץ ואנחנו בהחלט משלימים זה את זה. אנחנו לא מחליפים את משרד החוץ. אין תחליף לרגליים על הקרקע, והשגרירויות שלנו בחו"ל מכירות את השטח יותר טוב מאיתנו. זה נכון שנכנסנו למגרש שלהם והיה ברור שזה יגרור חיכוכים אבל אנחנו עושים הכל כדי לעבוד בצורה סדורה". לאחרונה אף השיג המשרד לנושאים אסטרטגיים תקנים ל־10 עובדים מקומיים בשגרירויות שירכזו את הטיפול בדה־לגיטימציה, שמונה מתוכם כבר מאוישים.

  בתוך המשרד פועלת "המערכה" – היחידה המיוחדת שמנהלת את המאבק נגד הדה־לגיטימציה, ובראשה עומד עו"ד צחי גבריאלי, סא"ל (מיל') ויועץ לשעבר של ראשי הממשלה אולמרט ונתניהו. לא בכדי החליט משרד המשפטים להחריג את פעילות "המערכה" מחוק חופש המידע, עדות לכך שכוחה של היחידה בחשאיותה. מהלך זה עורר את ביקורת התנועה לאיכות השלטון.

  במשרדים החדשים ברמת־גן הוקם גם חמ"ל שיפעל 24/7 ויעקוב אחר כל פעולות הדה־לגיטימציה נגד ישראל: הפגנות, כנסים, פרסומים שקוראים לחרם ויוזמות חרם של גופים בינלאומיים. החמ"ל יעביר את המידע לגורמים הרלוונטיים כדי שיהיה מענה הולם לפעילויות הללו — אם הפגנה נגדית ואם מהלכים לסיכול היוזמה, שמתנהלים מאחורי הקלעים. המשרד מיפה 150 גופים של דה־לגיטימציה וחרם וגיבש תורת לחימה המיושמת בשני מישורים: הסרת המסכה מעל פניהם, וחסימת נתיב הכסף שלהם. "מאז שהמשרד החל להוביל את המאבק בחרם", אומר השר ארדן, "מופעל לחץ בלתי פוסק על ארגוני החרם: קידום חוקים בארץ ובעולם, לחץ כלכלי על הארגונים הכולל סגירת חשבונות בנק וסיכול תרומות, חשיפת הצביעות של גופים הפועלים בתחפושת של 'ארגוני זכויות אדם' ועוד. המדיניות שלי לעבור מהגנה להתקפה הוכיחה את עצמה, אך יש לנו עוד המון מה לעשות".

   


  פרסום ראשון: 08.06.17 , 17:36