שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  המוסף לשבת • 08.06.2017
  ארץ במקום מרצ
  פעילים בקהילה הגאה פתחו חזית מול גלאון וגילאון ומציעים לשנות את שם המפלגה
  נחמה דואק

  אבוקדו הוא לא רק פרי. אבוקדו הוא גם שמה של תנועה שהקימו פעילי מרצ במטרה לשנות את פני המפלגה ולהפוך אותה לרלוונטית יותר, לדעתם. בראש "אבוקדו" עומדים אימרי קלמן וענת ניר, פעילים בקהילה הגאה ואנשי מרצ מאז נעוריהם שהחזיקו בעבר, כל אחד בנפרד, ליינים של מסיבות מצליחות.

  בימים אלו הם חורשים את הארץ במטרה אחת – לפקוד כמה שיותר אנשים למפלגה בניסיון לשנות את פניה. בעוד כשבועיים ייחתם המפקד, וגודלו ישפיע על זהותו של היו"ר הבא. שניהם מצהירים: לא נצביע למועמדים הנוכחיים לראשות המפלגה – היו"ר זהבה גלאון וח"כ אילן גילאון.

  "מה שמאפיין כיום את מרצ זו אינה האידיאולוגיה, אלא המחנאות והפלגנות", טוען אימרי קלמן, "כולם נגד כולם. אין שום גורם מאחד ואנחנו חושבים שמה שנחוץ כיום למרצ זו אחדות. מרצ לא צריכה להיות מפלגת נישה, גם אם רעיונותיה צודקים, אלא לחתור להיות בקואליציה; לחזור להיות חלק מהשלטון".

   

  ענת ניר: "אנחנו רוצים להביא לכך שמרצ תהיה 17־20 מנדטים, ועם ההנהגה הנוכחית זה לא יקרה. קחי את המצע של מרצ – 38 עמודים והמילה 'שלום' מופיעה בו רק כמה פעמים בודדות. אנחנו מעוניינים לשנות. לא הגיוני שאותם פרצופים לא מתחלפים. אם זה יימשך כך, לא נעבור את אחוז החסימה".

   

  לקלמן יש גם רעיון נועז, מעבר להחלפת המנהיגות הנוכחית. הוא מציע לשנות את שם המפלגה מ"מרצ" ל"ארץ". "מרצ מורכבת משמות של שתי מפלגות – מפ"ם ורצ שכבר לא קיימות. שמתו. זה ממש להסתובב ברחבי המדינה עם מצבה על הגב. חייבים להביא לשינוי השם, כדי שנהיה פלטפורמה רחבה יותר ואטרקטיבית יותר", אומר קלמן. ניר מוסיפה: "מרצ זה מותג שקשה כיום להזדהות איתו".

  עד כה פקדה "אבוקדו" למעלה מאלף איש, והם שמו להם למטרה לצרף עוד 5,000 מתפקדים. כמי שמזוהים עם הקהילה הלהט"בית הם מנצלים את אירועי שבוע הגאווה, ואת מצעד הגאווה שמתקיים היום, כדי לגייס תמיכה. קלמן, 31, התארס לאחרונה לבן זוגו, מוחמד, תושב ירושלים המזרחית. "אנחנו יחד כבר שנתיים, אני מאוד אוהב אותו, וכבעל תעודת זהות ישראלית, הוא התפקד למרצ ותומך במאבק שלי, אבל הזוגיות שלי אינה קשורה למאבק שאני מנהל".

   

  בשבועות האחרונים הם נפגשים עם מנהיגים, קבוצות וארגונים שונים במטרה לשכנע אותם בכנות ובחשיבות מטרתם. הם חושבים שיש מקום לשיתוף פעולה עם המגזר החרדי ועם המגזר הערבי, שכן עם שתי קבוצות אלו יש לכולם אינטרסים משותפים יותר מאשר מפרידים. הם גם נפגשו עם כל חברי הכנסת של מרצ, פרשו בפניהם את משנתם, והביעו את כעסם על כך שלכל חבר סיעה יש מחנה, מה שגורם לפלגנות. "מפלגה באה מהפועל לפלג", אומרת ניר, "בחו"ל קוראים למפלגה Party מלשון מסיבה. כמי שהיה שנים בעסקי המסיבות, אנחנו מעדיפים מסיבות על פלגנות".

  "נפגשתי עם זהבה ואמרתי לה שאני מאוד מעריך אותה ואת דרכה, אבל חושב שהיא צריכה לפנות את מקומה על מנת שמרצ/ארץ תגיע למקום שמגיע לה. כמובן שהיא לא הסכימה איתי", אומר קלמן, שבבחירות האחרונות הוצב במקום ה־17 ברשימת מרצ לכנסת.

  ומה אם ועידת מרצ תחליט לא לשנות את השם, וכן לבחור באחד משני המתמודדים?

  קלמן: "אקבל את דין התנועה".

   


  פרסום ראשון: 08.06.17 , 17:36