שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מוטי קמחי ויינט
  חדשות • 08.06.2017
  זה המורה שנגע בילדות
  מצד אחד בחור שקט שעזר לעשרות תלמידים שהתקשו במתמטיקה • מצד שני גבר מסוכן שלפי החשד ניצל ילדות בנות שבע כדי לספק את יצריו • שאול שמאי, בן 49 מראשון לציון, הוא "המורה הפדופיל" החשוד שביצע מעשים מגונים בתלמידותיו • ההורים המומים: "קשה להאמין שבמורה המדהים הזה מסתתרת דמות מפלצתית שעושה דברים זוועתיים לילדות קטנות"
  מאיר תורג'מן

  בשכונת המגורים השקטה במערב ראשון־לציון כולם הכירו את שאול שמאי, מורה שלימד בבתי ספר בעיר והעניק שיעורים פרטיים במתמטיקה לעשרות תלמידים. אתמול גילו התושבים כי שמאי (49), הגבר השקט והחביב שהכירו — הוא "המורה הפדופיל" החשוד כי ביצע מעשים מגונים בתלמידות כיתה ב' בבית־ספר בצפון תל־אביב.

   

  התגובות היו על הטווח שבין חוסר אמון לבהלה. "הוא מורה ממש מדהים. הוא לימד את הבת שלי ואני כבר לא יודעת מה לחשוב", סיפרה אחת האמהות שלדבריה מכירה אותו היטב. "הוא מאוד עזר לבת שלי במתמטיקה. אי אפשר להאמין שכל מה ששמענו בתקשורת על המורה המחליף שחשוד במעשי הזוועה האלה הוא על שאול, המורה הפרטי".

   

  היא לא היחידה. אנשים שפגשו את שמאי, בהם הורים רבים שהעסיקו אותו כמורה פרטי לילדיהם, מתקשים ליישב בין האיש שהכניסו לביתם לבין הדיווחים שהופיעו בימים האחרונים בתקשורת. שמאי, אב לשני ילדים, התגרש לפני כמה שנים מאשתו. בשכונת מגוריו הוא מוכר כטיפוס שקט, שאפשר לסמוך על עזרתו במקרה שהילדים מתקשים במתמטיקה. אחת האמהות תיארה אותו כ"אדם מקסים".

   

  שמו של שמאי הותר אתמול לפרסום, בניגוד לעמדת עורך־דינו, שי רודה. "אני מאוד מאוכזב שפרסמו את השם שלי", אמר שמאי למקורביו. הוא מכחיש את החשדות נגדו וטען בחקירתו כי "הסיבה שהתעקשתי לא לפרסם את השם היא לא בגלל שיש לי מה להסתיר, אלא בגלל שיש לי שני ילדים קטנים. אני חושב רק עליהם".

   

  אין ויכוח על כך שכבר בשנת 2014 שמאי פוטר מבית־ספר יסודי בראשון־לציון, שם הועסק כמורה מחליף. סביב הפיטורים יש יותר מגרסה אחת. גרסה ראשונה טוענת כי נפתחה נגדו חקירה לאחר שהורים התלוננו במשטרה כי ניצל מינית את בתם; השנייה גורסת שמנהלת בית־הספר הראתה לו את הדלת החוצה לאחר שהופיעו "שמועות" כי נגע באופן לא הולם בתלמידות.

   

  במקביל הוגש נגד שמאי כתב אישום על מעשים מגונים שביצע בתלמידה שלימד באופן פרטי במשך תקופה ארוכה. כתב האישום הוגש בפברואר 2016 — לפני שהחל ללמד בבית־הספר בצפון תל־אביב — ובאפריל השנה הוא הורשע בהסדר טיעון במעשים מגונים. משפט זה עדיין מתנהל וגזר הדין יינתן באוקטובר. "תעודת היושר" נמסרה לשמאי בינואר השנה על ידי המשטרה — בזמן שההליך נגדו היה תלוי ועומד.

   

  "כששמעתי שזה שאול, ממש נפל לי הלב ומיד שאלתי את הבת שלי איך התנהלו איתו השיעורים", סיפרה אמא מראשון לציון. "קשה להאמין שבמורה המדהים הזה מסתתרת דמות מפלצתית שעושה דברים זוועתיים לילדות קטנות".

   

  אב שמתגורר בשכנות לשמאי אמר אתמול: "הוא לימד בבית־הספר של הילדים שלי ואני לא יכול להאמין שזה האיש שמתואר בתקשורת כ'מורה הפדופיל'. עשרות ילדים וילדות בשכונה למדו אצלו ואני לא רוצה לדמיין מה הוא עשה שם מעבר ללימוד המתמטיקה. הורים רבים נכנסו להיסטריה ומפחדים שהחשדות שהתעוררו בבית־ספר בתל־אביב הם רק קצה הקרחון".

   

  אב נוסף אמר: "זרקו אותו מבית־הספר אצלנו בגלל חשד לעבירת מין והוא ממשיך ללמד בלי פחד שיעלו עליו. הבזמן שמתנהל נגדו משפט על עבירת מין בשיעור פרטי, הוא הולך למשטרה ברוב חוצפתו ומביא אישור העסקה כמורה מחליף בתל־אביב. נראה שהוא לא מצליח להתגבר על המחלה שלו כפדופיל. מזל שהוא נתפס סופית הפעם".

   

  בימים האחרונים שוחחו חוקרות ילדים של משרד העבודה והרווחה עם עשר ילדות, תלמידות כיתה ב' בבית־הספר בתל־אביב שלגביהן קיים חדש כי נוצלו מינית על ידי שמאי. העדויות שנגבו היו קשות גם לחוקרות הילדים המנוסות. שמאי, כך עולה מהעדויות, נהג לנצל רגעים שבהם שהה לבד עם תלמידות, בכיתה ובפינות שונות ברחבי בית־הספר. מהעדויות עולה גם כי שמאי לא רק ליטף את הילדות מעל הבגדים אלא גם מתחתם. ההורים שליוו את בנותיהן התקשו להתמודד עם תיאורי הזוועה שלהן. במקביל החוקרים זימנו גם כמה מורות מבית־הספר למתן עדות.

   

  גורם בכיר בוועד ההורים המרכזי בראשון לציון אמר אתמול: "משרד החינוך צריך לעשות סדר אצלו בנושא. לא יכול להיות שמנהלת אחת תפטר מורה בגלל חשד לעבירות מין ומנהלת אחר תקלוט אותו לעבודה מבלי שהיא יודעת מי האיש שלפניה. משרד החינוך חייב ליצור מאגר מידע על המורים שלו שיהיה נגיש לכל מנהל במערכת".

   

  אמא נוספת מסכמת: "אני לא יודעת מה יקרה עכשיו, מה אני אמורה להגיד לבת שלי שלומדת בכיתה ה', איך נזהרים מפדופיל שיכול להיות כל אדם — אפילו המורה בכיתה? איך מסייעים לילדים להתמודד עם משבר האמון הזה, שהאיש שאמור לשמור עליהם בעצם רק משחר לטרף קל?"

   

  החשד: "שולחן ליטוף" בכיתה | אלי סניור ותמר טרבלסי־חדד

  על פי עדויות של תלמידים, אחרי הלימודים נהג שאול שמאי להציב שולחן בצד הכיתה וקרא להם לבוא ולשבת לידו — כביכול כדי לעזור להם בשיעורים – אבל הוא ניצל זאת כדי לחבק וללטף אותם. "מי שקשה לו שיבוא אליי", נהג לומר להם.

  התלמידים סיפרו כי המורה לא מיהר ללכת לביתו אחרי שעת הלימודים האחרונה. לפני שהילדים עברו לצהרונים הוא נהג להשאיר אותם חצי שעה נוספת על מנת "לעזור" להם בלימודים, וניצל את המצב כדי לגעת בהם.

  "הוא היה מורה מצוין במתמטיקה. הכיתה שלו התקדמה יותר מכולם", סיפרה אחת האימהות, "נדהמנו כששמענו על שולחן הליטוף".

  במקביל נחשפו פרטים חדשים על התלונה שהביאה לפתיחת החקירה נגד שמאי. אחת הילדות, שלפי החשד נפלה קורבן למעשיו, אמרה למשפחתה: "אני לא רוצה ללכת לבית הספר, לא כיף לי. המורה שמלמד אותנו מחבק אותי חזק ומכניס יד מתחת לחולצה שלי".

  דבריה של הילדה הדליקו נורית אדומה בקרב בני משפחתה ואלה מיהרו להתייעץ עם פסיכולוגית. בתום מפגש עם הילדה התקשרה הפסיכולוגית למנהלת בית הספר ודיווחה לה, וזו העבירה את המידע למפקחת ולמשטרה.

  עוד נודע כי בשנה שעברה ביקשו הורים ממנהלת בית הספר למנות את שמאי כמחנך כיתה. המנהלת החלה בהליך לשבץ אותו כמחנך, אך כאשר פנתה למשרד החינוך התברר כי אין לו תעודת הוראה והוא המשיך לעבוד כממלא מקום.

   


  פרסום ראשון: 08.06.17 , 23:51
  ידיעות אחרונות