yed300250
הכי מטוקבקות
  מירה עווד | צילומים: רמי זרנגר, רפי דלויה
  חדשות • 12.06.2017
  "אשיר בכל מחיר"
  במקום לחגוג את הפרס שתקבל הערב, עסקה אתמול מירה עווד בסערה שחוללה שרת התרבות כשהודיעה שתחרים את הופעתה בטקס פרסי אקו"ם • "הרמיזה שבחרתי שיר שמסית כשאני נשואה לחצי יהודי היא הסתה ואבסורד" • "העולם לא סובב סביב מה שמירי רגב אוהבת, היא ממשיכה ברפרטואר שלה של לקום וללכת"
  איתמר אייכנר

  "הרמיזה שיכולתי לקחת שיר של מישהו שמסית נגד יהודים כאשר אני נשואה לחצי יהודי — זאת הסתה מצידה של מירי רגב. זה פשוט אבסורד". כך אמרה אתמול הזמרת מירה עווד בראיון ל"ידיעות אחרונות" בעקבות הסערה סביב התנגדותה של שרת התרבות שתבצע שיר של מחמוד דרוויש באירוע השנתי של אקו"ם.

   

  קראו את הכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות": הקרב על דרוויש 2

   

  עווד צפויה לקבל היום פרס על סך 15 אלף שקלים על תרומתה להעצמת היצירה הערבית ושילובה בתרבות וביצירה הישראלית. אקו"ם לא נכנעה לדרישתה של רגב, ובשל כך הודיעה שרת התרבות שתשתתף בתחילת האירוע ותנאם, אך לא תעניק בעצמה את הפרס לעווד ותעזוב את האולם לפני שתשיר את שירו של דרוויש — בדיוק כפי שיצאה מהאולם בטקס פרסי אופיר לפני שהזמר תאמר נאפר שר שיר ובו ציטוט משיר של דרוויש.

   

  עווד עם בעלה קוסטה מוגילביץ | צילום: רפי דלויה
  עווד עם בעלה קוסטה מוגילביץ | צילום: רפי דלויה

   

  עווד חגגה אתמול את יום הולדתה, אך במקום לקבל איחולים מצאה עצמה בעין הסערה. "לא ידעתי שהיא תכעס", אמרה אתמול בציניות. "העולם לא סובב סביב מה שמירי רגב אוהבת או לא אוהבת. אני מצטערת. זה לא אמור להיות ככה אפילו שהיא שרת התרבות ועם כל הכבוד. רגב לא מייצגת את עם ישראל — יש הרבה סוגים של ישראלים, ורבים תומכים ורוצים לשמוע את המוזיקה הזאת ותמכו גם בהדסטארט. היא לא יכולה להחליט מה אני אשיר. זה שיר על סולידריות אנושית שאני שרה בכל ההופעות שלי. הוצאתי שירי מוחמד דרוויש בערבית בשנה שעברה לכל תחנות הרדיו בישראל. לבוא ולהגיד שיכולתי לבחור שיר של משורר שמסית לרצח יהודים זה באמת אבסורד. יש לי כבר מספיק קרדיט בחיים בשביל שיידעו מה האג'נדה שלי, מאיפה אני באה ואילו מסרים אני מביאה".

   

   

  רגב | צילום: עוז מועלם
  רגב | צילום: עוז מועלם

   

  עווד הבהירה שהסערה לא תגרום לה לשנות תוכניות. "אני מתכוונת לשיר את השיר שלי. אם יש מחיר, אני אשלם אותו. כבר שילמתי מחירים בקריירה שלי. עצם הרפרטואר הזה זיכה אותי בפרס שאני מקבלת. זה אבסורד לבוא ולצנזר אותו. אז אל תיתנו לי את הפרס. אם אקו"ם לא ייתנו לי לשיר את השיר, אני לא אגיע". עווד לא מתרגשת גם מההודעה של רגב שתצא מהאולם לאחר הנאום ותחרים את ההופעה שלה: "זכותה, אני לא מתערבת לה בבחירות שלה. היא ממשיכה ברפרטואר שלה של לקום וללכת. היא יודעת על אילו כפתורים ללחוץ. הכפתורים האלה קלים. הם כפתורים מאוד רגישים בדעת הקהל הישראלית, והיא יודעת איך להלהיט אותם וללחוץ עליהם בצורה כואבת".

  עווד העלתה אתמול פוסט נזעם בפייסבוק נגד רגב שבו כתבה בין היתר "מירי רגב יקרה, לפחות צטטי את השיר נכונה, זה נראה לי המינימום הנדרש מאשת תרבות כמוך".

  השרה רגב אמרה כי "יש מקום למשוררים ערבים, אהלן וסהלן, אבל אנחנו לא יכולים לתת ביטוי למשורר פלסטיני שהיה חבר באש"ף, מבטא את הנרטיב הפלסטיני וקורא לשלול את קיומה של מדינת ישראל, ביום שבו אנחנו חוגגים את הזמר העברי והשירה העברית".

  רגב קיבלה גיבוי מחבר דירקטוריון אקו"ם, יוסי גיספן, שאמר: "אני בעד חופש הביטוי ובעד דו־קיום, אבל אני מוצא בזאת פסול להכליל משיריו של משורר המסית נגד ישראל, בערב שעורכת האגודה היחידה לזכויות יוצרים בישראל".

   

   

  yed660100