שישי 23 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
AFP
חדשות • 13.06.2017
נתניהו בוחן: סגירת משרדי אל־ג'זירה בארץ
בצל החרפת המשבר ברצועה ובידודה של קטאר: ראש הממשלה הורה לבדוק אפשרות לסגור את פעילות הרשת הקטארית בארץ • אבו־מאזן מאיים על חמאס: "רוצים חשמל? תחזירו לי את השליטה"
איתמר אייכנר ואליאור לוי

לאור ההתפתחויות האזוריות והבידוד המדיני של קטאר, החליט ראש הממשלה לבחון את סגירת משרדי אל־ג'זירה בישראל.

כבר אתמול התקיים דיון ראשון בנושא, ועבודת המטה החלה במקביל בלשכת העיתונות הממשלתית, במשרד החוץ, בשב"כ ובמערכת הביטחון. בימים האחרונים נקטו ירדן וסעודיה צעדי ענישה דומים נגד אל־ג'זירה. ההערכה היא כי ישראל כנראה רוצה לנצל את שעת הכושר ולסגור את פעילות הרשת הקטארית בישראל, שבעבר גרמה לישראל פגיעה תדמיתית.

 

קראו עוד: הזמן השחור - ישראל הסכימה לקצץ באספקת החשמל ובחמאס מאיימים

 

זה לא יעבור בקלות: על אף הקריאות החוזרות ונשנות בשנים האחרונות לסגור את משרדי הרשת בשל הסתה, הוחלט לסגת מהרעיון מחשש לנזק הסברתי. המכשול הנוסף: מתוך 34 עובדי אל־ג'זירה בישראל רובם ערבים־ישראלים, ויש בעיות חוקיות לפטרם. ניתן להניח גם שאם ישראל תסגור את הרשת — היא תעתור לבג"ץ. "ישראל רואה יחד עם מדינות ערב סכנה באל־ג'זירה וכי זו תקשורת בנוסח גרמניה הנאצית", אמר אתמול שר הביטחון ליברמן.

 

מבטה של ישראל גם לעבר עזה, שם מחמיר המשבר ההומניטרי. אמש הודיעה חברת החשמל המצרית, שמספקת כ־6 אחוזים מהחשמל, שתנתק את כל קווי האספקה. אך בהמשך נמסר כי מדובר היה בניתוק זמני בלבד לצורך תחזוקה.

בעקבות ההחלטה הישראלית לצמצם לעזה את החשמל, לפי בקשתו של אבו־מאזן, ייאלצו בקרוב התושבים להסתפק ב־3 שעות חשמל ביום ובהזרמת מים אחת לארבעה ימים. מקור ההידרדרות בסכסוך הבלתי נגמר בין חמאס לאבו־מאזן על הריבונות ברצועה. המשבר שפרץ בשל סירובו של אבו־מאזן להמשיך לממן את החשמל בעזה החמיר לפני חודש וחצי כשהרשות הפלסטינית הודיעה לישראל כי תפסיק לשלם לה, באמצעות קיזוז המיסים, 40 מיליון שקל מדי חודש בתמורה להזרמת חשמל לעזה. "אני לא כספומט", אמר אבו־מאזן בשיחות סגורות. "הם (חמאס) רוצים שירותים? שיעבירו את השליטה חזרה לרשות הפלסטינית. לא יעבירו? שיסתדרו בעצמם". לפי שעה ישראל עדיין לא ניתקה את הזרם, אך צפויה לעשות זאת בימים הקרובים.

 

חמאס למעשה נמצא במצוקה: אבו־מאזן סוגר את הברז בעזרת ישראל, מצרים לא מתערבת, וקטאר — המממנת העיקרית שלו — מצויה במשבר וצפויה לצמצם את הסיוע. לפיכך חמאס לוחץ על החוליה החלשה בעיניו בסיפור — ישראל — כדי להלחיץ את שאר השחקנים.

 

 

 


פרסום ראשון: 13.06.17 , 00:39