שני 19 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
יצחק גורן
חדשות • 14.06.2017
רשות השימור
מהנאום של לוי אשכול לפני מלחמת ששת הימים, דרך השידור ההיסטורי של הכרזת המדינה ועד אינספור התוכניות, המערכונים והתקליטים הנדירים • השר אופיר אקוניס יוזם את הקמתו של מוזיאון לתולדות השידור הציבורי במתחם קול ישראל בקריה: "חייבים להציל את המקום הזה"
איתמר אייכנר

האולפנים של קול ישראל ראו ושמעו הכל: נאומים היסטוריים, הקלטות נדירות, תוכניות מיתולוגיות, תסכיתים ומערכונים שהפכו לנכסי צאן ברזל של התרבות הישראלית.

 

כעת, לאחר פירוקה של רשות השידור, יוזם שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס הקמת מוזיאון לתולדות השידור הציבורי, שיוקם ברחוב ליאונרדו דה וינצ'י בתל־אביב, במתחם קול ישראל.

 

התוכנית המקורית של המדינה הייתה למכור את האדמה היקרה לצורך בניית מגדלי מגורים ומשרדים, ובכסף שיתקבל לממן את פירוק הרשות והקמת התאגיד. אלא שלפני כ־13 שנה התגלתה מתחת למבנים של אולפני קול ישראל באר עתיקה, שעליה נבנה מכון מים ראשון מסוגו שהקימו הטמפלרים בשלהי המאה ה־19 למטרת השקיית השדות והחוות בשרונה. המקום הוכרז אתר לשימור, והחל מאבק ציבורי למניעת הריסת המקום. הפזמונאי והשדרן יואב גינאי והמועצה לשימור אתרים הציעו להקים במקום מוזיאון לתולדות השידור הציבורי.

 

השר אקוניס, שהמקום קרוב לליבו עוד מהימים שבהם היה נער ושידר מהאולפנים האלה במסגרת תוכניות לילדים ולנוער, החליט להרים את הכפפה וקיבל עליו להוביל את הנושא. הוא פנה לראש עיריית תל־אביב רון חולדאי ולשר המורשת זאב אלקין וקיבל את הסכמתם העקרונית להקים במקום מוזיאון לתולדות השידור הציבורי.

 

"אני אתמוך בזה כמשרד המדע והטכנולוגיה", אמר השר אקוניס. "הכנסתי לסיפור את השר אלקין ואת חולדאי ששניהם בעד, וגם עידכנתי את ראש הממשלה, שבירך על זה. חייבים להציל את המקום הזה, שממנו היו אינספור שידורים היסטוריים. אני חושב שאין מוצדק יותר מלהקים כאן מוזיאון שיספר את תולדות השידור הציבורי".

 

המנהל המיוחד של רשות השידור ברי בר ציון אמר אמש: "יש שם טונות של מוצגים, תקליטים, קטעי אודיו, שייעלמו אל תוך הריק. אני מאוד שמח שהשר אקוניס התלבש על זה והביא את השר אלקין. אם הם ירימו את זה — שאפו".

 

מעיריית תל־אביב נמסר בתגובה שהנושא אכן נשקל בימים אלה וטרם גובש, ויש נכונות מצד ראש העירייה להנציח את השידור הציבורי.