שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
דובר צהל
חדשות • 15.06.2017
הפשיטה על קפריסין
500 לוחמי קומנדו, כוח מיחידת אגוז, צוותי חילוץ מ־669, עשרה מסוקי בלק הוק, מטוסים ללא טייס, כלבנים מיחידת עוקץ • במשך שלושה ימים תירגלו חיילי חטיבת הקומנדו החדשה לחימה בעומק שטח האויב — רק שבמקום בדרום לבנון הם עשו את זה בקפריסין
יוסי יהושוע

טסים לקפריסין בלי לעבור בנתב"ג: שנה וחצי אחרי שהוקמה, חטיבת הקומנדו קיימה תרגיל מבצעי ראשון — שבמהלכו תירגלה באי השכן שורה של תרחישים המדמים לחימה בדרום לבנון.

 

 

צילום: דובר צה"ל | עידו ארז | עריכה: יותם קצור

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

תרגיל חטיבת הקומנדו בקפריסין

 

לקראת התרגיל, שנמשך שלושה ימים, המריאו 500 לוחמים מבסיס נבטים היישר להרי הטרודוס שבמרכז קפריסין. בשיתוף עם טייסת מסוקי הינשוף, דימו אנשי הקומנדו לחימה בעומק שטח האויב. בתרגיל השתתפו גם מטוסים ללא טייס (מל"טים) מדגם "רוכב שמיים", מטוסי תצפית עם ציוד תקשוב ומודיעין וכן כלבים וכלבנים מיחידת עוקץ.

  

חברים לנשק | מפקד יחידת הקומנדו אל"מ דוד זיני לוחץ ידיים עם מפקד הכוח הקפריסאי שהשתתף בתרגיל
חברים לנשק | מפקד יחידת הקומנדו אל"מ דוד זיני לוחץ ידיים עם מפקד הכוח הקפריסאי שהשתתף בתרגיל

התרגיל, שפיקד עליו מפקד החטיבה אל"מ דוד זיני, דימה תרחיש לחימה בדרום לבנון, כאשר את הפקודות קיבלו הלוחמים מהארץ. הם תירגלו לחימה בשטח בנוי ופתוח, ביצוע פשיטות מוסקות ורגליות על יעדים מגוונים, הקמת מפקדות בשטח ותרגול לוחמת קרקע. כוח מיחידת אגוז בפיקוד סא"ל רועי ביצע תקיפה של כפר נטוש כשהוא מסתייע בכלי רכב שהגיעו באונייה מיוחדת מנמל חיפה.

 

כחלק ממשימות התרגיל הוטסו לקפריסין עשרה מסוקי בלק הוק מטייסת "החרב המתהפכת", שהעבירו את הלוחמים ליעדים השונים. צוותי חיל האוויר השתמשו לצורך הטסת הלוחמים וציודם במטוסי תובלה מסוג "שמשון" (סופר הרקולס). בתרגיל השתתפו גם טייסי מילואים, לוחמים מיחידת 669 שתירגלו חילוץ והיתקלות וכ־200 אנשי לוגיסטיקה ותחזוקה מחיל האוויר. לצד הלוחמים מישראל פעלו בשטח גם 100 לוחמים מהקומנדו הקפריסאי.

 

בדרך למעלה | הלוחמים המריאו מהבסיס בנבטים היישר לאזור הפעילות בקפריסין
בדרך למעלה | הלוחמים המריאו מהבסיס בנבטים היישר לאזור הפעילות בקפריסין

 

"התרגיל העלה מאוד את תחושת הביטחון של כל הכוחות", אמר גורם בכיר בצבא. "אפשר להגיד שהרמה של היחידה עלתה מאוד, גם ברמת הלוחם וגם ברמת הפיקוד שהיה בקשר עם הפיקוד בארץ".

 

מפקד יחידת אגוז, סא"ל רועי, הוסיף: "נחתנו בעומק שטח האויב, ואת המשימה קיבלנו במטוס בדרך ליעד. היו לנו בימוי אויב מגוון ולחימה במתארים שונים ורבים. בשבילי זו פעם ראשונה שאני פושט על סכר שבתוכו יש תת־קרקע. המשימות שלנו יכולות להיות בעזה, בלבנון, בסוריה — בכל מקום שבו נידרש לפעול. אנחנו מודים לקפריסאים על שיתוף הפעולה ומקווים לשתף פעולה גם בהמשך".

  

מתחפרים | החיילים תירגלו לחימת קרקע בשטח בנוי ופתוח ופשיטות על יעדים מגוונים
מתחפרים | החיילים תירגלו לחימת קרקע בשטח בנוי ופתוח ופשיטות על יעדים מגוונים

 

מפקד טייסת "החרב המתהפכת", סא"ל גלעד, אמר כי "התרגיל כלל משימות מורכבות ומשתנות בשטח זר, שינוי משימות תוך כדי טיסה וצורך בניווט בשטח חדש. הטייסים תורגלו בהתמודדות עם אירועים בלתי מתוכננים, כמו שימוש במערכות שקיימות אצל הקפריסאים ולא נמצאות בשימוש בארץ או תדרוך של טייסים קפריסאים ושיתוף פעולה מלא עם צבא זר".

 

חטיבת הקומנדו הצה"לית — שכוללת בתוכה את היחידות המיוחדות מגלן, דובדבן, אגוז ורימון — ביצעה עד כה שישה תרגילים חטיבתיים מאז שהוקמה. ההחלטה להקים את החטיבה נעשתה במסגרת התוכנית הרב־שנתית "גדעון", כשהמטרה היא לשפר את היכולות הייעודיות של היחידות השונות, והרצון ליצור חממה אחת לכולן.

 

קצין בכיר בקומנדו הבהיר כי בשל החשש לחשיפת יכולות של החטיבה, התרגיל התנהל ברמת המידור המתבקשת ובגישה שהוא עלול להימצא תחת מעקב.

 

 

מנוחת הלוחמים | מנוחת הלוחמים שנה וחצי אחרי שהוקמה, חטיבת הקומנדו ביצעה תרגיל מבצעי ראשון
מנוחת הלוחמים | מנוחת הלוחמים שנה וחצי אחרי שהוקמה, חטיבת הקומנדו ביצעה תרגיל מבצעי ראשון

 

 


פרסום ראשון: 15.06.17 , 23:09