שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
Getty Images
חדשות • 15.06.2017
"אם מישהו רואה את אמא שלי, בבקשה תגידו לי"
אדם סמית עדיין מחפש סימן חיים מאמו בת ה־84 שהתגוררה בדירה ה־16 • גם מהשכנות מלמעלה, אם ובת מהקומה ה־27, עדיין לא נשמע קול • האחיות בלקאדי, שהצליחו להימלט, עדיין מחכות למצוא את הוריהן ואחותן הקטנה בבתי־החולים בלונדון • יממה עברה מאז השריפה במגדל "גרנפל" וסיפוריהם הטרגיים של 600 הדיירים לא מפסיקים לקרוע את הלב • 17 הרוגים זוהו עד כה, אולם בבריטניה מעריכים כי מניין המתים יעלה ליותר מ־100 איש — וכולם מחכים לאות חיים מאהוביהם שנעלמו בלהבות
יניב חלילי | לונדון

פרנסיס דין רץ באמצע הלילה לכיוון הלהבות בתקווה להציל את אחותו זאינאב שגרה עם בנה בן השנתיים בקומה ה־14, אחרי שהספיקה להתקשר אליו בבהלה ודיווחה שאינה מצליחה לברוח מהדירה הבוערת. אולם לפני שהצליח להתקרב לכניסה עצר אותו כבאי, ופרנסיס העביר את הטלפון כדי שיוכל לקבל תיאור מדויק ויחלץ את אחותו. כעבור כמה דקות הבין הכבאי שהחילוץ חסר סיכוי, מסר את הטלפון חזרה לפרנסיס ואמר: "תגיד לה שאתה אוהב אותה". אולם רגע לפני שהספיק להיפרדנותק הקו. בין ההלם והדמעות משריפת מגדל "גרנפל" במערב לונדון מתחילים להיחשף עוד ועוד סיפורים אישיים מחרידים במקרים מסוימים ומעוררי תקווה במקרים אחרים — של הדיירים שהתגוררו ב־120 הדירות במגדל שעלה בלהבות.

 

צילום: רויטרס

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

היום שלאחר השריפה

 

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

דיירת מתעדת את השריפה מתוך הבניין הבוער

 

סיפוריהם של קורבנות רבים שברו אמש לבבות בבריטניה. אדם סמית החל אמש בחיפוש נואש ברשתות החברתיות אחרי אמו, אישה בת 84 בשם שילה סמית, שחיה בדירה 132 בבניין בקומה ה־16. "אם מישהו רואה אותה בבקשה תגידו לי". גם מריים אלגווארי נעדרת. ב־2:30, כשעה אחרי שהבניין החל לעלות באש, אמה הצליחה לדבר איתה בטלפון ומריים סיפרה שהיא מתפנה מהמקום, אך מאז נעלמו עקבותיה. גם סיפורן של נאדיה ומאלאק צ'וקר, אם ובת שחיו יחדיו בקומה ה־27, ושכנראה לא הצליחו לצאת בחיים, נגמר בטרגדיה. אחת השכנות שחיפשה אתמול בקדחתנות אחרי שתיהן סיפרה אמש: "כל מה שאני יודעת זה שמאלאק התקשרה לחברה ואמרה לה: 'אני לא חושבת שאני הולכת לשרוד'. זה פשוט קורע את הלב". לצידן נעדר גם מוחמד אלחג'אלי, בן 23, שהגיע למגדל כפליט — היישר מהזוועות בסוריה שמהן נמלט יחד עם אחיו. אלא שבמהלך ההימלטות מהשריפה הקשר בין האחים ניתק, והקשר עם מוחמד, סטודנט להנדסה שקיווה לפתוח חיים חדשים, אבד. "הוא אמר לי: 'תעזרו לי, תעזרו לי, תאמרו למשפחה שלי שאני אוהב אותם'", אמר חבר ששוחח איתו בעודו מנסה להימלט מהבניין, "הוא נשמע מאוד מפוחד".

  

ילדה כותבת על קיר ברכות לנפגעי השריפה במגדל הלונדוני
ילדה כותבת על קיר ברכות לנפגעי השריפה במגדל הלונדוני

אך חלק מהסיפורים הסתיימו גם עם קצת תקווה: אתמול עקבה בריטניה בנשימה עצורה אחר חיפוש שלוש האחיות בלקאדי — מאלאק בת ה־10, אחותה הקטנה תאזמין בת ה־6 ולינה בת החצי שנה — שנעלמו יחד עם הוריהן בדירה השרופה עד היסוד בקומה ה־20. אמש, אחרי חיפוש קדחתני של המשפחה המורחבת בכל בתי־החולים של לונדון, התברר כי שתי האחיות הבוגרות בין החיים — אם כי פצועות. "מצאנו אותן!" אמר הדוד אדל לכלי התקשורת ועידכן כי אחת מהן בתרדמת, ואילו השנייה "בהלם וצועקת כל הזמן בפחד. אין לי מושג איך הן נמלטו מהתופת הזו". לעומת זאת, גורל הוריהן של הילדות — עומאר ופארח — ואחותן הקטנה טרם ידוע ויש חשש לחייהם.

 

 

הזמרת אדל הגיעה לנחם
הזמרת אדל הגיעה לנחם

הדליקה הנוראית שהתרחשה שלשום בלילה הביאה את ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, להורות על הקמת ועדת חקירה ציבורית בראשות שופט. בדליקה, שאירעה במגדל מגורים בן 24 קומות, נספו עשרות בני אדם, ועד כה זוהו 17 גופות. אולם בבריטניה חוששים כי ספירת ההרוגים תגיע ליותר ממאה בני אדם, שכן גופות רבות טרם זוהו. דני קוטון, מפקדת כוחות כיבוי האש של לונדון, אמרה כי יידרש זמן רב כדי להבין מה בדיוק אירע. “לצערי, אנחנו לא מצפים למצוא אנשים בין החיים".

 

מיי הגיעה אתמול למגדל השרוף כדי להתרשם מקרוב מהנזק האדיר. "האזנתי לסיפורים שוברי הלב של האנשים שנלכדו בטרגדיה הנוראית הזו", אמרה, "הם רוצים תשובות — והם צודקים. על כן החלטתי על הקמת ועדת חקירה". הקמת ועדת החקירה גם נועדה לסייע למיי להשיג שקט, אחרי שאתמול חטפו היא ומפלגתה ביקורת נוספת על הקיצוץ בשירותים חברתיים, בפרט בשירותי ההצלה והכיבוי.

  

תרזה מיי מקבלת דיווח מהכבאים בשטח, אתמול
תרזה מיי מקבלת דיווח מהכבאים בשטח, אתמול

הדליקה פרצה ככל הנראה בדירה בקומה הרביעית בבניין והתפשטה במהירות לכל חלקי המגדל, המשמש למגורים של מעוטי יכולת במערב לונדון. ככל הנראה, הגורם שזירז את התפשטות האש היה ציפוי מיוחד מחומר דליק שבו כוסתה חזית הבניין, שעבר שיפוץ לפני שנה. דיירי הבניין התריעו בעבר על ליקויי בטיחות רבים בפני מועצת קנסינגטון־צ'לסי, המועצה העשירה ביותר בבריטניה — אולם לדבריהם, כל התלונות נפלו על אוזניים ערלות. רבים מהם מאשימים את המועצה בהתעלמות מתלונותיהם משום שהם משתייכים למעמד סוציו־אקונומי נמוך. כוחות הכיבוי וההצלה הרבים התקשו להגיע למגדל הבוער שבו מתגוררים 600 איש, רבים מהם ילדים קטנים, משום שהוא נמצא בסופו של רחוב מעוקל ומלא מכוניות חונות. לכך התווספה העובדה שהדליקה פרצה כשמאות דיירי הבניין ישנו, דבר שהוביל למספר הרוגים גבוה במיוחד.

 

ראש עיריית לונדון, סדיק חאן, הגיע אתמול גם הוא לאתר האסון והתקבל במטח של בקבוקי זכוכית וקריאות גנאי מצד התושבים המקומיים. אלה מאשימים את עיריית לונדון ואת מועצת הרובע, שהתעלמו משלל ההתרעות על ליקויי הבטיחות במגדל. מי שדווקא התקבלה בזרועות פתוחות הייתה הזמרת אדל, שלפי עדי ראייה — שאף העלו תמונות של הזמרת לטוויטר — הגיעה לזירה עם דמעות בעיניים ו"חיבקה את כל מי שהיא יכלה כדי לספק קצת נחמה".

 

 

"לא מצפים למצוא אנשים בין החיים". נשים בזירת השריפה
"לא מצפים למצוא אנשים בין החיים". נשים בזירת השריפה

 

 

האיש שגרם לשריפה ‑ ואז הציל חיים

 

הסיפורים הטרגיים משריפת מגדל "גרנפל" ממשיכים להגיע, ואמש נמצא ככל הנראה האיש שבדירתו פרצה האש, שהובילה לטרגדיה הנוראית במערב לונדון.

בהאילו קאבדה, נהג מונית ממוצא אתיופי בן 30, הבחין שהמקרר שלו בוער ב־12:54 שעון לונדון. ככל הנראה, קצר במקרר הישן שלו הוביל להצתת השריפה. כשלא הצליח להשתלט על הלהבות בבית, החל לדפוק על דלתות השכנים שלו בלחץ. "הוא כנראה הציל חיים של רבים", אמרה אחת השכנות, שידעה לספר שבזכותו בכלל היו מודעים לשריפה. הוא עצמו ניצל, אך נמצא במצב של הלם.

 

 


פרסום ראשון: 15.06.17 , 23:40