שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
מוטי קמחי ויינט
חדשות • 15.06.2017
מנהלים בלחץ
"זה היה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו" — כך טוענים 60 מנהלי בתי־ספר מתל־אביב שיוצאים להגנת המנהלת שהעסיקה את שאול שמאי, המורה המחליף שהורשע בעבירות מין בקטינה • "אין לנו כלים לבחון את כשירותם של מועמדים", הם טוענים במכתב ששלחו למשרד החינוך, ומאשימים: "משרד החינוך מותיר אותנו חסרי הגנה. אנו תוהים מי הבא בתור" • משרד החינוך: "לאור תחושותיהם, נקיים עימם פגישה בנושא"
תמר טרבלסקי-חדד

"משרד החינוך מפקיר אותנו ומותיר אותנו חשופים וחסרי הגנה מול ההורים והתקשורת" — כך כותבים 60 מנהלי בתי־ספר יסודיים מתל־אביב שהתאחדו בצעד יוצא דופן ושלחו מכתב קולקטיבי למשרד החינוך ובו ביקורת קשה על התנהלותו.

 

הרקע למכתב החריף הוא פרשת המורה הפדופיל, שאול שמאי, אשר הועסק בבית־ספר יסודי בתל־אביב אף על פי שהורשע בעבירת מין.

 

הפרשה התפוצצה לאחר שילדה מכיתה ב' בבית־הספר בצפון העיר התלוננה כי שמאי, שעבד בבית־הספר כמורה מחליף, פגע בה מינית. לאחר שנפתחה חקירה הגיעו תלונות מילדות נוספות, והתברר גם ששמאי הוא עבריין מין מורשע: רק לפני חודש הוא הורשע בהסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בנערה שלה נתן שיעורים פרטיים במתמטיקה.

 

כיצד הוא הצליח לזכות בתפקיד מורה? מתברר ששמאי הוציא תעודת יושר מהמשטרה עוד לפני שהורשע, אבל כשכבר נוהלו נגדו הליכים משפטיים. כשהורשע, הוא כמובן לא עידכן את הנהלת בית־הספר. כלפי מנהלת בית־הספר הוטחה ביקורת מצד הורי התלמידים, שהאשימו אותה כי "לא זיהתה נורות אדומות". אולם עמיתיה טוענים כי מדובר היה במורה אהוד, והורים רבים ביקשו מהמנהלת לשבץ אותו בתפקיד מחנך קבוע. כאשר החלה לפעול לקידום הנושא במשרד החינוך, נמסר לה כי הוא "חסום" ולא ניתן לקבל אותו כמורה קבוע. המנהלת העריכה כי הדבר נובע מכך שאין לו תעודת הוראה. בדיעבד התברר כי הסיבה הייתה ההרשעה בפלילים.

 

מכתב המנהלים. "לא נשמע קולו של משרד החינוך"
מכתב המנהלים. "לא נשמע קולו של משרד החינוך"

 

 

אלא שהמידע הזה לא הועבר אל המנהלת. במשרד החינוך בודקים אם הממונים עליה במחוז תל־אביב של משרד החינוך ידעו על ההרשעה, ומדוע המידע לא הועבר. אולם את חבריה המנהלים, שחתמו על המכתב, זה לא מספק. הם מרגישים שהיא הייתה ראויה להגנה. "זה היה יכול לקרות לכל אחד מאיתנו, המנהלים", אמרה אתמול מנהלת בית־ספר. מנהלת אחרת סיפרה: "אני לא ישנה בלילות מרוב חרדה שיתברר שאולי גם בבית־הספר שלי אחד המורים המועסקים כממלאי מקום הורשע או חשוד בפדופיליה ואני לא ידעתי על כך, או לא יכולתי לדעת על כך".

 

60 המורים כתבו במכתבם: "כולנו עסוקים ברמה היומיומית בסוגיות מורכבות, הקשורות בין היתר בהעסקת כוח אדם בהוראה, מבלי שיש בידינו את הכלים לבחון את כשירותם של המועמדים. היעדר נהלים ברורים, הפרצות בקליטת ממלאי מקום, ומעל לכל, הטלת האחריות על המנהלים בתנאים שכאלה, אינם עולים על הדעת. אנו מזועזעים מהמתקפה הבוטה, חסרת הרסן והמשתלחת כלפי עמיתה שלנו בכל אמצעי התקשורת, ולמרות כל זאת, לא נשמע קולו של משרד החינוך".

 

המנהלים מציינים כי הם מצפים ממשרד החינוך לצאת בתגובה המעבירה מסר חד־משמעי שמנהלי בתי־הספר אינם נושאים לבדם באחריות למקרים כאלה, והדגישו כי מדובר במנהלת "אחראית, מקצועית ואמינה, ישרה, מסורה, המקפידה לפעול על פי כל הכללים והנהלים הנדרשים. אנו עומדים לצידה ותומכים בה פה אחד בימים קשים אלה. ובתוך כך אנו תוהים: מי הבא בתור?"

 

ממשרד החינוך נמסר: "הנושא בבדיקה ובחקירת משטרה, ובכוונת המשרד לפעול ולהגיב בהתאם לממצאי החקירה. יחד עם זאת, לאור התחושות שהעלו המנהלים במכתבם, תקיים איתם מנהלת המחוז פגישה משותפת ותלבן את הנושא".

 

בית־הספר שבו לימד החשוד | צילום: צביקה טישלר
בית־הספר שבו לימד החשוד | צילום: צביקה טישלר

 


פרסום ראשון: 15.06.17 , 23:42