שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
ידיעות אחרונות
חדשות • 19.06.2017
"למה אני צריך לקבור את הבן שלי?"
31 שנה אחרי ששכל את אחיו במלחמת לבנון הראשונה, איבד שלמה מנע גם את בנו סמל־ראשון יובל מנע ז"ל • "אבא היה חזק 31 שנה" – נפרד האב בדמעות מעל קבר בנו – "אני כבר לא יכול להיות חזק כי איבדתי את החבר הכי טוב שלי"
רותם אליזרע ואיתי בלומנטל

"כמה עברת כדי להגיע לכאן לקבר, תגיד לי? 98 קילומטרים עם עשרות שברי הליכה ואסטמה, והמשכת למרות כל התלאות. למרות הניתוחים תמיד היית ילד שמח. הדרך בצבא לא הייתה קלה. האשפוז, הזיהום. שאלתי: 'יובל, מה יהיה?' אמרת: 'אני חייב לסיים את המסלול הזה'. כך, כשהוא ממרר בבכי נפרד אמש שלמה מנע מבנו, לוחם הצנחנים סמל־ראשון יובל מנע (20) ז"ל מגבעתיים, שנהרג שלשום בהתהפכות האמר סמוך לגבול רצועת עזה.

 

צילום: מתן טורקיה

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

מאות בני משפחה, מכרים וחברים לחטיבת הצנחנים הגיעו אתמול לבית־העלמין הצבאי קריית־שאול בתל־אביב, כדי ללוות את סמ"ר מנע בדרכו האחרונה.

 פרידה מלוחם מצטיין

 

סמ"ר יובל מנע ז"ל הגיע לגדוד 101 של חטיבת הצנחנים לפני כשנה ושמונה חודשים ולמרות שסבל מהתקפי אסטמה ומזיהום קשה בידו, החליט לא לוותר ולהמשיך לשרת כלוחם. במהלך השירות יצא לקורס מפקדי כיתות ופיקד על צוות של לוחמים. בשבת האחרונה יצא מנע עם חייליו לפעילות מבצעית, שבמהלכה, מסיבה שטרם הובררה, התהפך ההאמר שבו נסעו. מותו של מנע נקבע בשטח, ושלושה חיילים נוספים נפצעו, שניים באורח קשה ואחד באורח קל. 

 

אביו של מנע, שלמה, שמשמש כמנכ"ל חברת התרופות "נוברטיס", נפרד מבנו מדמעות: "אם היו שואלים אותנו מה הכי מאפיין אותך - זה היה החיוך הכובש שאיש לא יכול לעמוד בפניו. הייתה לך שמחת חיים והענקת אהבה לסובבים אותך. לא ויתרת על כלום והשגת כל מה שרצית".

 

יובל מנע ז"ל
יובל מנע ז"ל

 

האב סיפר שיובל נהג לבקש ממנו כסף והיה רוכש מזון לחיילים נזקקים. "אני שואל רק דבר אחד - אם ברכת לו חיוך כזה וצחוק ואהבה אז למה לא ברכת לו חיים?", שאל בכאב. "למה אני צריך לקבור את הבן שלי? למה? יובל שלי זה גם החבר הכי טוב שלי. כל התוכניות, הכל הלך".

 

עבור שלמה, האב, מדובר באובדן שני. לפני 31 שנה, במלחמת לבנון הראשונה, הוא שכל את אחיו, לוחם השריון סרן יוסי מנע ז"ל. "אבא היה חזק 31 שנה, מאז יוסי", פנה בדמעות לבנו המנוח. "אני כבר לא יכול להיות חזק כי איבדתי את החבר הכי טוב שלי. אתה החיים שלי".

 

מתן דיין, חברו של מנע, ספד לו אף הוא: "אח שלי האהוב, הלב שבור והגעגוע שורף ואני רוצה להתעורר מהחלום הזה. אתה יקר לי מדי ואי אפשר לכתוב על דף, כבר אי אפשר לספור את הדמעות. היית לי עוגן, אתה מכיר אותי יותר מעצמי. בחיים לא אשכח את החוויות שלנו, טובות מדי ורבות מדי. אני זוכר שהתגנבתי להיות איתך באותו צוות, וזחלנו אחד ליד השני, כשראית שקשה לי ודחפת אותי בזחילה. תמיד תהיה הגיבור שלי, לפני הצבא ואחריו. לא ניפרד לעולם. אני אוהב אותך כל כך".

 

גם ראש עיריית גבעתיים רן קוניק שהכיר את מנע ספד לו: "את יובל הכרתי לפני ארבע שנים. הוא היה אחד מעשרות הנערים שעזרו לי במערכת הבחירות. הוא היה נער חייכן, חרוץ, מסור, חברותי ואהוב על חבריו".

 

מנע ז"ל הותיר אחיו הורים שלמה ודניאלה, שתי אחיות, מיה וקורל, ובת זוג, מיכל, חיילת בחיל האוויר.

 

בני משפחתו סיפרו אתמול שגורמי הצבא עידכנו אותם שבזמן התאונה חגורת הבטיחות שלו התפרקה. "אנחנו מחכים לתחקיר המלא כדי לשמוע מה קרה ליובל", אמרו בבית המשפחה.

 

מצה"ל נמסר בתגובה לטענות על החגורה שהתפרקה לכאורה: "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה. מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, מינה צוות מומחים בראשות אלוף־משנה אבי רחמים, מפקד חטיבת 'שגיא', לתחקור נסיבות האירוע. כמו כן, המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירה לנסיבות האירוע".