ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Jeff Lombardo/Invision/AP
  חדשות • 19.06.2017
  היפ הופ ציוני
  שניהם כוכבי ראפ עולמיים, שניהם אמריקאים־נוצרים שיצאו בהכרזה מפתיעה: "אנחנו עברים־ישראלים" • קודאק בלאק (20) כתב באינסטגרם "שבחו את העליון, השבת כאן", קנדריק למאר (30) כתב באחד משיריו: "אני ישראלי, אל תקרא לי שחור"
  איתמר אייכנר

  בלי שום תיאום מראש, כך, ביום אחד, קמו שניים מהראפרים המובילים בארה"ב ובעולם וקשרו את גורלם עם ישראל: "אנחנו עברים־ישראלים", הודיעו קנדריק למאר וקודאק בלאק.

   

  העברים־הישראלים היא קבוצה מוכרת מאוד בישראל: מדובר בכמה אלפי אפרו־אמריקאים שהגיעו לפני כמה עשרות שנים לארץ והשתקעו בדימונה. הם אינם מגדירים עצמם כיהודים. האמונה הדתית שלהם היא שילוב של נצרות ויהדות. ברחבי העולם יש עוד כמה עשרות אלפי אפרו־אמריקאים המשייכים עצמם לקהילה זו.

   

   

  למאר, נוצרי בן 30 מקליפורניה, הכריז על היותו עברי־ישראלי בעקבות שיחות עם בן־דודו, הקשור לקבוצה של אפרו־אמריקאים מניו־יורק שמגדירים את עצמם ישראלים־עברים. הוא שיבץ באחד משיריו שורה שבה נאמר: "אני ישראלי, אל תקרא לי יותר שחור". את אחד משיריו, שנקרא "פחד", הוא מסיים בעברית עם המילה "שלום".

   

  קודאק בלאק (20) מפלורידה, נוצרי בן למהגרים מהאיטי, יצא עם ההכרזה לאחר שהשתחרר באחרונה מ־96 ימי מאסר בכלא בגין הפרת מעצר בית. בעבר הואשם בין היתר בשוד, בתקיפה מינית, בהחזקת סמים ובהתנגדות למעצר. בכל פעם שהוא משתחרר מהכלא מנסות הרשויות לתת לו צ'אנס ולהשתקם בעזרת המוזיקה שהוא עושה, אבל הוא בכל פעם נופל מחדש.

   

  בלאק העלה לאינסטגרם שלו תמונה שלו עם מגן דוד על צווארו, ולצידה כתב: "אני מרגיש כמו קונטה קינטה כי אני עדיין עובר עבדות. אני לא יכול לשקר. אני ישראלי בן 12 השבטים, בן שבט לוי". למסקנתו הגיע בעקבות שיעורי דת בכלא שאותם קיבל מכומר אפרו־אמריקאי. הכומר סיפר לו כי בני שבט לוי התגלגלו להאיטי, מקום הולדת הוריו של בלאק. סימן נוסף ל"התחזקותו": בלאק כתב ל־3.8 מיליון עוקביו: "שבחו את העליון, השבת כאן". כמו חברו למאר, העלה גם בלאק שיר חדש שבו הוא חוזר כמה פעמים על המילים "אני ישראלי".

   

  סלבריטאי אחר שהכריז על עצמו כעברי־ישראלי הוא כוכב ליגת האן־בי־אי אמארה סטודמאייר, בן לאם שמוצאה בג'מייקה המשחק בימים אלה בקבוצת הכדורסל של הפועל ירושלים שזכתה בשבוע שעבר באליפות המדינה. הוא מגדיר את עצמו כיהודי, צאצא לאנוסים. באחרונה החל בהליכי גיור.

   

  בארה"ב מתחזקת באחרונה תופעה דומה: רבים מקעקעים על גופם פסוקים בעברית, אף שלא תמיד הם מבינים מה כתוב שם. אחד המקעקעים הללו הוא סטפן גרי, כוכב גולדן סטייט, אלופת האן־בי־אי.

   

  בקהילת העברים־הישראלים בדימונה מביעים סיפוק מהכרזת הראפרים. עמנואל בן־יהודה, ממנהיגי הקהילה: "אנחנו אישית לא מכירים את הראפרים, אבל ההודעה שלהם בהחלט מחממת את הלב. זאת הזדמנות לבנות קשר חדש בארה"ב לארץ ישראל. לחלק מהאוכלוסיות האפרו־אמריקאיות בארה"ב יש קשר שמגיע עד לעברים בימי התנ"ך. חלקם עברו במשך הדורות לנצרות, ויש עכשיו תהליך של חזרה לשורשים".