yed300250
הכי מטוקבקות
  דובר צהל
  חדשות • 20.06.2017
  מסכסכים בין אחים
  בני העדה הדרוזית תופסים מקום מרכזי ביחידות המובחרות, בצמרת צה"ל — וגם בבתי־העלמין הצבאיים • אבל תנועת "בלדנא", שזוכה לחיבוק חם מהרשימה המשותפת ולמימון אירופי נדיב, מנסה לפגוע בברית הדמים — ומעודדת סרבנות גיוס אצל דרוזים
  עמיחי אתאלי

  אחד מגיבורי צוק איתן היה מח"ט גולני רסאן עליאן, כיום קצין צנחנים וחי"ר ראשי, שהוביל את חייליו בקרב על סג'עייה ואף נפצע במהלך הלחימה. אל”מ ד”ר טריף באדר יועלה גם הוא בקרוב לדרגת תא”ל ויהיה קצין הרפואה הראשי של צה”ל. אבל תנועת "בלדנא", הפועלת בקרב בני נוער ערבים ודרוזים, מעלה על נס דווקא את בני העדה שסירבו להתגייס — וקוראת לאחרים ללכת בעקבותיהם.

   

  משנת 1956 מחויבים הגברים הדרוזים בגיוס לצה"ל. למעשה, שיעור הגיוס של בנים דרוזים לצבא גבוה מזה של היהודים, והם משרתים ביחידות המובחרות ביותר. אבל יש מי שמנסה לפגוע בברית הדמים.

   

  מאז סוף שנות ה־90 פועלת בקרב הנוער הערבי בישראל עמותה בשם "בלדנא" ("מדינתנו"). בשנים האחרונות היא מעודדת צעירים מוסלמים ונוצרים שלא לעשות שירות לאומי־אזרחי, וזוכה לחיבוק חם מחברי הכנסת הערבים של הרשימה המשותפת. כמה מהח"כים, ובהם יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה, השתתפו בכנסים של התנועה, שהאחרון בהם נערך לפני כחודש וחצי והתמקד בהתנגדות לשירות לאומי־אזרחי בקרב ערביי ישראל. כעת מתברר שתנועת "בלדנא" מקיימת פעילות גם בקרב צעירים דרוזים ומעודדת אותם שלא להתגייס לצה"ל.

   

  לפני כשנה וחצי ערך סניף "בלדנא" בדליית אל־כרמל סמינר לבני נוער דרוזים, שבמהלכו דיברו המארגנים על "שטיפת המוח הציונית" שהרחיקה את הדרוזים מעמם "האמיתי". התלמידים סיירו בחורבות כפר ערבי סמוך שננטש במלחמת השחרור, ושם הוסבר להם על "הטבח שביצעו החיילים היהודים בתושבי היישוב העקורים".

   

  מתן פלג
  מתן פלג

   

   

  בכנס שערכה “בלדנא” בנושא ההתנגדות לשירות חובה של הדרוזים "הפלסטינים" נאם דרוזי שסירב לשרת בצה"ל, והוצג כגיבור. בהפגנה שאירגנה התנועה בכפר יסיף נשא דברים ערווה סיף, צעיר דרוזי שסירב להתגייס לצה"ל. באחד הפוסטים בדף הפייסבוק של התנועה נכתב: "אלף ברכות לסרבן שירות החובה הצבאי תימור סלאמה שהודיע: 'לעולם לא אשרת בצבא הכיבוש ולא אלחם בבני עמי!' אחרי יותר מ־45 ימים למעצרו של הגיבור תימור סעיד סלאמה משפרעם בכלא 4, בית־המשפט הצבאי הישראלי שלח אותו לכלא ל־60 יום נוספים באשמת התחמקות מהשירות הצבאי המוטל על הצעירים הדרוזים־הפלסטינים".

   

  ח"כ עודה, אגב, התייחס לנושא עוד בטרם נבחר לכנסת. ב־2010, בעת ששימש יו"ר הוועד נגד שירות אזרחי, צוטט עודה באתר "כול אל־ערב" כאומר: "הערבים המשרתים בצבא בכפייה, כמו בני עמנו הדרוזים, הופכים ליהודים בחובות ולערבים בזכויות במדינת היהודים, ולא ב'מדינת כל מגויסיה'".

   

  תנועת “בלדנא” משתפת פעולה עם ארגון "אורפוד", ששם לו למטרה לחזק את הזהות הפלסטינית בקרב הדרוזים. בשנה שעברה ערכו שני הארגונים סמינר משותף להגברת הסרבנות בקרב בני נוער דרוזים. דף הפייסבוק של “בלדנא” מרבה לשתף חומרים של “אורפוד” ובהם מספר הטלפון של מוקד התמיכה לסרבני גיוס ופוסטים כמו: "אנחנו שמחים להודיע ששישה סרבנים חדשים פנו אלינו בחודש האחרון, והם מקבלים כעת סיוע משפטי ומוראלי מטעם צוות הסיוע לסרבנים! אנחנו מצדיעים לכם ומעודדים אתכם וממשיכים עד שנפיל את החוק (גיוס החובה לדרוזים)".

   

  את הנתונים על "בלדנא" אסף ארגון "אם תרצו", שעוקב באופן שיטתי אחר גופים ישראליים הזוכים למימון מממשלות זרות. מהדו"חות הכספיים של “בלדנא” עולה כי התנועה, הפועלת כעמותה רשומה, זכתה בשנים האחרונות למימון של יותר מארבעה מיליון שקל מקרנות ומארגונים אירופיים וכן מהאיחוד האירופי עצמו. "במימון ממשלות זרות והאיחוד האירופי מנסים ארגוני קיצון לבצע שטיפת מוח לבני נוער דרוזים ואחרים כדי לגרום להם לסרב להתגייס לצה"ל ולשירות הלאומי ומעודדים אותם לקחת חלק בפעילות נגד מדינת ישראל תוך הזדהות עם הרעים שבאויבינו", אומר מנכ"ל "אם תרצו", מתן פלג.

   

  ח”כ אוחנה
  ח”כ אוחנה

   

   

  ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), חבר ועדת החוץ והביטחון, הודיע אמש כי יכנס את ועדת המשנה לכוח אדם בצה"ל, שבראשה הוא עומד, לדיון חירום בנושא: "האנשים הבזויים האלה מנסים לשדל לסרבנות את האוכלוסייה הדרוזית, המונה את מיטב לוחמינו וגיבורנו. על המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד פעילי תנועת 'בלדנא' ונגד חברי הכנסת שבפעילותם האנטי־ישראלית עוברים על שני סעיפים בחוק העונשין: שידול לסרבנות והמרדה".

   

  ח”כ עבדאללה אבו־מערוף מהרשימה המשותפת, בן העדה הדרוזית, היה בעצמו סרבן גיוס. “מחקר שבדק את המוטיבציה של צעירים דרוזים מצא ש־67 אחוז מהם לא רוצים לשרת”, הוא אומר. “חלק לא רוצים לשרת כי מתייחסים אלינו כמו אזרחים סוג ג’, ואחרים אומרים: ‘אני לא יכול לשרת בצבא שמבצע פשעים נגד האחים שלי’. אני מאוד מבין אותם”. את תגובתו של ח”כ עודה לא ניתן היה להשיג.

   

  yed660100