שבת 17 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
שאול גולן
חדשות • 20.06.2017
דרמה משפטית
חשיפה: נציב התלונות על פרקליטים, דוד רוזן, ביקש לפתוח בחקירת משטרה נגד דוברת הנציבות המודחת בטענה כי "היא סוחטת אותו באיומים" • עורך דינה של הדוברת: "משרד המשפטים נותן ידו להמשך הפגיעה בה"
טובה צימוקי

צמרת משרד המשפטים סוערת נוכח תלונה יוצאת דופן ששוגרה לשרת המשפטים, ליועץ המשפטי לממשלה ולמנכ"לית משרד המשפטים. נציב התלונות על פרקליטים, השופט דוד רוזן, פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש ממנו להורות על פתיחת חקירת משטרה נגד רות שמיר, דוברת הנציבות המודחת, בטענה שפעולותיה מהוות עבירה של סחיטה באיומים.

 

שמיר הייתה הדוברת ואשת סודה של הנציבה הקודמת הילה גרסטל. רוזן מתלונן כי שמיר פעלה כדי שישנה את דו”ח הביקורת שלו על המכון לרפואה משפטית כדי שיעלה בקנה אחד עם הדו”ח של גרסטל, ולטענתו, השתמשה בתיאוריות קונספירציה כדי להסביר את השינוי בדו”ח וכדי לאלצו להשיבה לתפקידה.

 

על פי התלונה, בחודש מאי הודיע רוזן לשמיר כי בכוונתו לבטל את תקן דובר הנציבות. לדברי רוזן, בעקבות הודעה זו פנתה שמיר לשרת המשפטים ולמנכ"לית משרד המשפטים באמצעות עורכי דינה וטענה כי מאז נכנס רוזן לתפקידו הוא מתייחס אליה "בצורה מבזה, מטרידה ומשפילה. התנהלותו באה לידי ביטוי, בין היתר, בצעקות רמות המופנות כלפי גב' שמיר ובשימוש בשפה לא ראויה המבטאת סקסיזם, שוביניזם וגילנות".

 

רוזן מציין כי לאור דברים אלה דרשה שמיר שמשרד המשפטים ישיב לה את מלוא סמכויותיה כדוברת ויעשה את כל הדרוש כדי למנוע פגיעה נוספת בה ובתפקידה. בנוסף ביקשה שרוזן יתנצל בפניה.

 

רוזן חושף פרטים על דיון שנערך באפריל לקראת פרסום הדו”ח, בהשתתפות גל הררי, שהשתתפה בכתיבת הדו”ח המקורי מטעמה של גרסטל ועובדת כיום כעוזרת שלה: "גב' הררי ביקשה לשכנע כי יש להותיר את קביעות הדו”ח המקורי בעינן. הובהר לה כי הדו”ח שגוי מבסיסו. ברם, זו דבקה בגישתה והכבירה מילים בנושא. בשלב מסוים ציינה את הדברים הבאים: הדו”ח נכתב כאילו בא לסגור חשבון עם גרסטל. ולמוקד האיום: ‘לא כדאי לעשות זאת... אנשים נפגשים בהמשך הדרך...’" הוא מציין כי חרף הדברים פירסם את הדו”ח כפי שחשב שהוא צריך להיכתב.

 

הנציב רוזן מסכם במכתבו: "לא ניתן להותיר עובד ציבור מותקף וחשוף להכפשות בלתי נסבלות של קבוצה, שפועלת בשיטות עברייניות להשגת מטרותיה. נראה כי אין מנוס אלא לפתוח בחקירת משטרה".

 

רוזן הבהיר באמצעות סגנית דובר משרד המשפטים: "בשלב זה אינני מוצא להגיב לדברים".

 

במכתב של עו"ד גיורא ארדניסט שנשלח למשרד המשפטים מטעמה של שמיר נאמר: "משרד המשפטים מתיימר לדחות את טענותיה של גב' שמיר בלי שטרח לברר עימה את תלונתה החמורה ומבלי שנדרש להוכחות שיש ברשותה לטענותיה. אם לא די בכך, הרי שבמקום להגן על גב' שמיר ולמנוע את הפגיעה בה, משרד המשפטים נותן ידו להמשך הפגיעה בה. זו השתקה אסורה. חמור שכך נוהגת רשות שלטונית, קל וחומר כשהרשות היא משרד המשפטים". ארדניסט הבהיר שאם לא ייענו הדרישות הוא יפנה לערכאות משפטיות.

 

ממשרד המשפטים נמסר: "הנושא מצוי בבדיקת הגורמים המוסמכים במשרד".