שני 19 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 21.06.2017
זה הוא אמר לי לעשות
הלל פרטוק

פשיטת המשטרה על הוצאת "ידיעות ספרים" היא ללא ספק אירוע מכונן, ולא לטובה. לא בכל יום, כלומר במדינה דמוקרטית, פושטת המשטרה על גוף תקשורתי, ולא בכל יום מוחרמים לא ספר אחד אלא שלושה ספרים שנמצאים בשלבים שונים של עריכה. זה סוג הידיעות שאנו רגילים לקרוא במדורי החוץ ולא במדורי החדשות.

 

מהפרסומים השונים עלה שהתקיים דיון בין המשטרה, הפרקליטות והמלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון) שבעקבותיו הוחלט על הפשיטה. אף אחד מהפקידים הבכירים, אלה שקובעים את סדר יומנו, אלה שמחליטים על אילו מהערכים החשובים לנו כחברה וכמדינה ניאבק, לא חשב: רגע, אולי נשקול שוב? אולי פשיטת משטרה על הוצאת ספרים, המהווה מעצם קיומה את אחד ממעוזי הדמוקרטיה, היא מעבר לעוד פעולה של המשטרה? וגם אם התקבלה החלטה להחרים ספרים, אז זו הדרך? מישהו או שמא מישהם איבדו כל רסן.

 

אז זהו, אנחנו נוסעים במדינה ללא בלמים? אני לא מאמין שהחלטה כזו הייתה מתקבלת בזמנים אחרים עם קציני משטרה שהכרתי, שהשתתפו בדיונים דומים. היו וישנן מדינות שבהן הגבול בין המשטרה והשירותים החשאיים מטושטש. בישראל ההפרדה הייתה ברורה. כנראה שלא עוד. רק קראו את מספר הבקשות שמגישה המשטרה לצווי איסור פרסום, שמתנגשים חזיתית עם ערכי חופש הביטוי וזכות הציבור לדעת, ותבינו לאן זה הולך.

 

תגובת המשטרה המתגלגלת הותירה אותי חסר מילים. תחילה נמסר שהמשטרה ביצעה את המשימה שהוטלה עליה בפקודת המלמ"ב. אם לא ירדתם לעומק התגובה, אסביר. המשטרה רואה עצמה כחייל על לוח המשחק שמזיזים אותו מכאן לשם ומשם לכאן, והיא רק מבצעת הוראות. אין לה שיקול דעת, היא לא מביעה את עמדתה, היא לא מפעילה שיקולים, היא לא מתנגדת. היא גם לא גוף שמקבל החלטות, או שותפה בכירה בקבלת ההחלטות. היא חייל. המלמ"ב הורה? היא מבצעת. לא ייאמן.

 

מרגע שהמלמ"ב דחה את טענות המשטרה, ולמעשה הכחיש אותן, הודיעה המשטרה כי פעלה על פי הוראת הפרקליטות. כאילו המשטרה רק מבצעת פקודות והיא לא ארגון אכיפת החוק של מדינת ישראל, שותף מלא להחלטות קטנות כגדולות, בעל עמדה, שיש לו סמכויות והיררכיה פיקודית.

 

גם עצם הפשיטה, שההחלטה עליה כאמור בעייתית, היא "תקלה" בעגה המשטרתית. מדובר בחומר מסווג לכאורה, שהוחלט להחרימו. מן הראוי היה לבצע את הפעולה באופן אחר, במשא ומתן עם ההוצאה ובהגעה להסכמות. סיכום מראש כזה היה מונע את מה שהציבור ראה והפנים - רמיסת הדמוקרטיה ברגל גסה – וגם מונע מבוכה מכולם. ואגב, המשטרה, זו שאני מכיר, יודעת לעשות את זה מצוין, כשמפעילים שם חשיבה. אחר כך במשטרה מתפלאים למה אמון הציבור נמצא בירידה ולמה הם צריכם להתנצל ולהצטדק כל הזמן.

 

לבסוף, כמה אופייני, התברר שהקבצים שהוחרמו מהוצאת הספרים לא נפתחו לחוקרים. אלוהים, מתי כבר יחליפו במשטרה את תוכנת ההפעלה במחשבים מדוס לווינדוס? √

 

הלל פרטוק שימש בעבר כדובר המשטרה

 

 


פרסום ראשון: 21.06.17 , 23:51