שלישי 20 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
אלכס קולומויסקי
חדשות • 22.06.2017
11 אלף מיילים נתפסו בפשיטת המשטרה על "ידיעות ספרים"
הוצאת הספרים דרשה להשיב את החומרים מספרו של אולמרט שלא קשורים לחשד לעבירה ביטחונית • השופט טרם קיבל החלטה רשמית — אולם הבהיר כי הוא נוטה לקבל את בקשת ההוצאה אבל לתת למשטרה כמה ימים לפני שתחזיר את החומר
תלם יהב

שופט בית משפט השלום בפתח־תקווה עודד מורנו נוטה לקבל את בקשת "ידיעות ספרים", ויורה ככל הנראה למדינה להשיב להוצאה את כל החומר שאינו קשור לבדיקה נגד אולמרט. כך עולה מהדיון שנערך אתמול בבית־המשפט בבקשת "ידיעות ספרים" להשיב לידיה את החומרים שנתפסו על־ידי המשטרה.

 

השופט מורנו אמר בדיון שהוא מקבל את בקשת "ידיעות ספרים" להשיב לה את המיילים שאינם קשורים לחקירת אולמרט, אולם נתן למשטרה פרק זמן של עד יום ראשון הבא כדי לסיים לעבור על החומר. זו החלטה מאוזנת שמקבלת את הבקשה של הוצאת 'ידיעות ספרים'", אמר השופט.

 

עורכי־הדין מטעם 'ידיעות ספרים', פז מוזר ושירה בריק חיימוביץ ממשרד ליבליך־מוזר, לא הסכימו וביקשו שטווח הזמן יהיה קצר בהרבה. לאור זאת הודיע השופט מורנו כי ימסור את החלטתו בהמשך, אולם ככל הנראה ההחלטה לא תשתנה משמעותית.

 

המשטרה ערכה שני חיפושים במשרדי "ידיעות ספרים". בחיפוש הראשון נתפסו למעלה מ־11 אלף תכתובות מייל, אולם לפי גרסת נציג המשטרה בדיון המשפטי, סנ"צ אוהד גניס, התברר שבדיסק שעליו הועתקו המיילים התגלתה תקלה והחוקרים לא הצליחו לפתוח אותו. לפיכך, טען סנ"צ גניס, המשטרה השמידה את הדיסק. בהמשך שבו במשטרה לחיפוש נוסף במשרדי "ידיעות ספרים" והפעם הוציאו משם 30 מיילים בלבד.

 

בדיון אתמול טענו עורכי הדין של "ידיעות ספרים" כי יש להורות למשטרה להמשיך ולהחזיק אך ורק בחומרים שקשורים לחשד כי אולמרט מסר ידיעה סודית. "המשטרה אמרה לנו בעל פה שהדיסק שהם העתיקו תקול (מלשון תקלה) והושמד", אמר עו"ד מוזר. "נלקח חומר קשיח וגרסאות של הספר, כולל חומר שקיבלנו מהצנזורה עם מחיקות ואישור סופי של הצנזורה מה מאשרים ומה לא. אנחנו מבקשים לקבל עותק של זה. זו זכותנו".

 

מוזר ציין כי גרסה של ספרו של אולמרט עברה לצנזורה וחזרה משם עם שינויים. "אם הצנזורה השיבה את הספר ומחקה בו חלק כזה או אחר, ולא מצאה לנכון למחוק או לדרוש חלקים אחרים שלא יתפרסמו — אי אפשר לטעון שיש בהם בעיה של ביטחון המדינה".

 

בתשובה לשאלת השופט, מדוע קיימת מניעה להשיב להוצאה את הספר שכבר עבר צנזורה, הדגיש סנ"צ גניס כי העבירה הנבחנת היא עצם מסירת הספר על ידי אולמרט.

 

בסופו של דבר השופט מורנו הודיע כי יאפשר למשטרה להשיב להוצאה את החומרים שלא קשורים לבדיקה נגד אולמרט עד יום ראשון. אולם החלטה רשמית טרם התקבלה וצפויה להימסר בהמשך.

 

ובתוך כך, בשיחה עם אילנה דיין בכנס קיסריה התייחסה נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית בייניש לפרשה. בתשובה לשאלה "האם לא צריכה לרעוד היד לפני ששולחים שוטרים להוצאת ספרים?", השיבה בייניש: "כן. אני מאמינה שאם היו פונים להוצאת הספרים לבקש את החומר היא הייתה מוסרת. אולי זה עולם תמים בתפיסה שלי. אבל לא הייתי שולחת שוטרים להוצאת ספרים, אבל באמת שאני לא יודעת הכל".