ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הדמיות בר אוריין אדריכלים
  ממון • 25.06.2017
  "מחיר למשתכן אינו פרויקט בוטיק תל–אביבי"
  בעירייה חוששים שהפרויקטים יהפכו ל"סלאמס", ושכרו את שירותיו של האדריכל גידי בר–אוריין, המתמחה בעיצוב יוקרתי • היזמים טוענים: "זה יקפיץ את העלויות, נשקול לא להשתתף במכרז" • העירייה: "המחיר לקונים לא יעלה"
  עופר פטרסבורג

  עיריית אור־יהודה לא רוצה שהפרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן יהפכו בעתיד לשיכוני "סלאמס", עם סטנדרט בנייה נמוך, ושכרה את שירותיו של האדריכל גידי בר אוריין – המתמחה בתכנון ועיצוב בנייני בוטיק יוקרתיים בתל־אביב. הבעיה: המדיניות החדשה עלולה לייקר בכ־10% את ההוצאות עבור חברות הבנייה שיזכו, ומחויבות במסגרת התוכנית למכור את הדירות במחיר שנקבע מראש. חלק מהקבלנים אף שוקלים לוותר על השתתפותם במכרז עקב ההתייקרות.

   

  מדובר על שיווק 1,140 יחידות דיור מתוך 2,350 בשכונת "פרדס בחיסכון" בצפון אור־יהודה. במסגרת התוכנית תינתן הנחה משמעותית לזכאים, כאשר ב־25% מהיחידות המשווקות תינתן עדיפות לבני העיר. בין הדרישות החדשות שצוינו במפרט: בחלק מהבניינים החיפוי דורש אלומיניום, זכוכית או אבן לבנה טבעית בסיתות עדין; תליית החיפויים תהיה בשיטה יקרה ולא הזולה והמקובלת; דוגמת החיפוי תובא לאישור מהנדס העיר. לטענת חברות הבנייה, הקריטריונים שונו 3 ימים לפני המועד האחרון של המכרז (היום) ואין התחשבות בהתייקרות. בעקבות מחאות הקבלנים הוחלט לדחות את סגירת המכרז בשבועיים.

   

  תגובת עיריית אור־יהודה למפרט החדש: "מפרט בינוי הוא כלי בידי הרשות המקומית כדי לייצר בינוי עשיר ואיכותי, ולא אמור לייקר את מחיר הדירה הסופי. העירייה בחנה פרויקטים אחרים של מחיר למשתכן והבינה שבמסגרת הישנה, כדי לחסוך עלויות, הקבלן בונה במפרט פחות ממינימום שלא מתאים לדיירים ולכן הרבה פורשים בדרך. בעתיד, מבנים אלו יהפכו לגושי בטון מכוערים ולא פופולריים. לפיכך החליטה העירייה, בראשות עו"ד ליאת שוחט, בהתייעצות עם אנשי מקצוע, לייצר מפרט בינוי לכל השכונה, כפי שנהגו ביבנה. העלויות הנוספות, אם יהיו, ינוכו מרווחי המדינה על הקרקע ולא מהמחיר לצרכן. העירייה ציינה במפורש שתצרף מפרט למסמכי המכרז, ולכן מועד סגירתו נדחה עד להשלמת החומרים המקצועיים מעירייה".

   

  "אור–יהודה לא נופלת מתל־אביב"

   

  בר אוריין: "מצאתי דרך להפוך את מחיר למשתכן לבניית יוקרה. נתתי שתי אפשרויות לחיפוי, שאחת מהן אמנם קצת מייקרת בכ־3% את העלויות, אבל זה משנה את פני השכונה לחלוטין, הרחק מהמראה האפרורי של המחיר למשתכן".

   

  מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "הרשות צירפה לחוברת המכרז את תוכנית הבינוי, כך שליזמים יש ודאות מלאה ביחס לעלויות. הרשות מברכת על תוכנית בינוי איכותית מאוד. אנו מצרים על אמירות מצד הקבלנים, לפיהן מדובר בבניית בוטיק תל־אביבית. גם אם התוכנית מייקרת במעט את עלויות הבנייה, מחירי הדירות הצפויים עדיין נמוכים ממחירי השוק בעשרות אחוזים. דין אור־יהודה כדין תל־אביב, ואין סיבה שהבנייה בה תהיה איכותית פחות".

   

  ofer–pt@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 25.06.17 , 20:01