שבת 29 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מאיר אזולאי
  חדשות • 27.06.2017
  סערת מתווה הכותל: תג מחיר
  "קרע עמוק", "אצבע משולשת" ו"בגידה" • יהודי ארה"ב זועמים על ההחלטה להקפיא את מתווה הכותל ומאיימים: "יהיו לכך השלכות" • על הפרק: פניה לבג"ץ, אבדן תמיכה במאבק נגד ה־BDS — וייתכן שגם פגיעה ביותר ממיליארד דולר בתרומות לישראל
  איתמר אייכנר, עמיחי אתאלי וציפי שמילוביץ' | ניו יורק

  בניסיון למנוע משבר קואליציוני בארץ — גרם ראש הממשלה למשבר בינלאומי עם יהדות התפוצות שעלול לעלות למדינת ישראל ביוקר.

    

   

  נסיונותיו של נתניהו להנמיך את גובה הלהבות אתמול לא צלחו ולמרות פגישותיו עם מנהיגים יהודים בכירים מארה"ב, בקהילות היהודיות באמריקה — ובמיוחד בתנועה הרפורמית — כבר מדברים על קרע עמוק ביחסים עם ישראל ומאיימים לפנות לבג"ץ.

   

  קראו עוד:

  השיח על הזרמים הלא אורתודוקסיים נגוע בשגיאות חמורות | הרב אילעאי עופרן

   

  "היום שבו התקבלו שתי ההחלטות של ביטול מתווה הכותל ושל חוק הגיור הוא יום חשוך לעם היהודי. יהודים כמונו שמדי יום מתייצבים לצידה של ישראל, נלחמים ב־BDS ובדה־לגיטימציה שגורמים שונים בעולם עושים, ממשלת ישראל אמרה לנו: אתם לא לגיטימיים. זו סכנה אסטרטגית לישראל", אמר אתמול הרב ריק ג'ייקובס, ראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקה, שמבקר בישראל. לאחר שביטל את פגישתו עם נתניהו בשל הקפאת מתווה כותל, פירסם הודעה ובה הזהיר כי יהיו לכך השלכות: "אנחנו לא יכולים להמשיך כאילו כלום לא קרה. שתי החלטות שהתקבלו ביום אחד שחור במיוחד יצרו משבר אקוטי בין ממשלת ישראל ליהדות התפוצות. זו בגידה. ניפגש בבית המשפט". אמש הוסיף וטען כי "הממשלה לא יכולה להתעלם מאיתנו ואחר כך לבקש את עזרתנו".

  גם העיתונאית ג'יין אייזנר תקפה את רה"מ בעיתון היהודי־אמריקאי "פורוורד": "נתניהו הפנה ליהודים ליברלים אצבע משולשת, והראה את הצבעים האמיתיים שלו".

   

  לאחר שגם ארוחת הערב של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית עם נתניהו בוטלה אמש, נועד רה"מ בלשכתו עם ג'רי סילברמן, מנכ"ל איחוד הפדרציות של צפון אמריקה, ביחד עם מנכ"לי 3 מהפדרציות הגדולות. אף שנתניהו הבטיח להם שהוא אינו חוזר בו מהמתווה וניסה הם לא יצאו מרוצים. גם מזכיר הממשלה, עו"ד צחי ברוורמן, ניסה להרגיע את הרוחות וטען כי לרה"מ "חשוב שכל יהודי יוכל להתפלל בכותל".

   

   

  אבל הם כנראה לא השתכנעו. אריק גולדשטיין, מנכ"ל הפדרציה של ניו יורק שנכח בפגישה, השיב: "במקום שכל היהודים יוכלו להרגיש בבית, זרם יהודי אחד בודד ימשיך לשלוט בתפילה בכותל המגבילה את זכויותיהם של מיליוני יהודים". ואילו מנכ"ל התנועה הרפורמית הרב גלעד קריב האשים כי "הודעת מזכיר הממשלה זורה חול בעיני הציבור" וטען: "הצפייה שהתנועה הרפורמית, התנועה הקונסרבטיבית ונשות הכותל ינהלו משא ומתן בחפץ לב אחרי שהממשלה קבלה החלטה חד־צדדית היא עלבון לאינטליגנציה". אמש גינה פה אחד חבר הנאמנים של הסוכנות, שמתכנס השבוע בירושלים, את החלטת הממשלה: "טמונה בהחלטה סכנה לפילוג העם היהודי ולערעור החלום והחזון הציוני של הרצל, בן גוריון וז'בוטינסקי לכינונה של ישראל כבית לאומי לעם היהודי כולו".

   

  אף שלא ברור מה יהיו השלכות ההחלטה, ההערכה כי מדובר באיום מוחשי לישראל. הרפורמים והקונסרבטיבים מהווים יותר מ־50 אחוז מכלל יהודי ארה"ב ותרומותיהם הכספיות מדי שנה מגיעות לכ־1.3 מילארד דולר. החשש הוא כי בטווח הקצר הקרע עלול לפגוע במוטיבציה להגן על ישראל בחו"ל — למשל נגד מאמצי ה־BDS — כמו גם בנכונות להתנדב למען מטרות ישראליות ולבקר בישראל. עם זאת, הסכנה האמיתית לאורך זמן היא פגיעה הדרגתית ביותר ממיליארד הדולרים שמקבלת ישראל מדי שנה בתרומות מיהדות ארה"ב (שסה"כ תורמת כ־1.8 מיליארד דולר לישראל). "לא נראה את זה אולי מיידית בתרומות ובמשלחות אבל זה יגביר את הנתק והניכור מהצעירים היהודים בארה"ב שיפסיקו להגן על ישראל", הזהירו גורמים יהודים.

   

  בישיבת סיעת יש עתיד אמר יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד: "אל תוותרו עלינו. אנחנו לא מוותרים עליכם, אנחנו עם אחד. רוב מוחלט של אזרחי ישראל מתנגד לשתי ההחלטות שעברו בממשלה". יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן גם גינה את ההחלטה: "יש פה כפייה דתית וניסיון להפוך את ישראל למדינת הלכה".

   


  פרסום ראשון: 27.06.17 , 00:15
  ידיעות אחרונות