ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Yuval Chen
  24 שעות • 01.07.2017
  "אני כבר לא שומע 88FM, המוזיקה הפכה לשבלונית"
  השינויים בתחנת הרדיו 88FM עשו לדובי לנץ רק טוב: אחרי שעזב את התחנה בגלל חילוקי דעות, השדר הוותיק חוזר לגלי צה"ל, שהייתה ביתו במשך יותר מ־30 שנה, וגם מפיק סדרת מופעי מוזיקת עולם חדשה. "ב־88 מישהו עומד לך מאחורי הגב ואומר לך מה להשמיע"
  לילית וגנר

  "אני קם בבוקר ואני מקנא בעצמי", אומר איש הרדיו הוותיק דובי לנץ. ואכן, יש סיבה טובה לקנא. לנץ, שחגג 70 השנה, לא מפסיק לטייל בעולם, להסתובב בפסטיבלים וללוות קבוצות תיירים לטיולי מוזיקה במקומות הכי אקזוטיים על פני כדור הארץ, "וגם לבשל" — הוא משלים באוזניי את רשימת הדברים שהוא אוהב לעשות בחיים.

   

  אבל יותר מכל הוא אוהב רדיו. שימו אותו מול מיקרופון – והוא מאושר. אחרי שהגיש את תוכניתו "הכל זורם" בגלי צה"ל ("במשך 32 שנים וארבעה חודשים, אבל מי סופר?"), עבר לרשות השידור ושידר ב־88FM את "לא רק ג'אז" במשך שלוש שנים. עכשיו, בעידן החדש של רשות השידור, הוא בחר שלא לקשור את עתידו בזה של התאגיד, על רקע חילוקי דעות עם קברניטיו. אבל לנץ לא יישאר נטול מיקרופון: באוגוסט יחזור לגלי צה"ל וישדר רצועת ג'אז בימי ראשון בלילה. במקביל ישדר ב"רדיו הקצה" תוכנית חדשה בשם "פעמיים כי דוב". "וזה הכל הודות לתאגיד. מה שמוכיח שהתאגיד עושה גם דברים טובים", הוא צוחק.

   

  ולא תתגעגע ל־88? זה נראה כמו הבית הכי טבעי לך.

   

  "למען האמת אני כבר לא כל כך שומע את 88. ממה שאני שומע אני מבין שגם לאלה שעדיין נשארו לערוך בעצמם את התוכניות, יש מישהו שעומד מאחורי הגב ואומר מה כן ומה לא להשמיע. והתוצאה שאני שומע היא מוזיקה נורא שבלונית".

   

  בכך מבטא לנץ את עמדתם של לא מעט ממאזיני התחנה, שמריצים מחאה ברשתות החברתיות בסוגיית המוזיקה שמשמיעה התחנה מאז החלה לשדר בחסות התאגיד. "זה טוב שהם שמו את המילה 'בהרצה', כי אני חושב שהלחץ של דעת הקהל יגרום לשינויים", הוא אומר.

   

  מכאן בהרצה נמסר בתגובה: "בכל גוף תקשורת קיימת עריכה ומדובר בשיטת עבודה מקצועית ומקובלת. כגוף בהרצה אנחנו בוחנים את עצמנו כל הזמן, ומבינים כי שינויים מובילים למגוון תגובות, ובכל מקרה כאן 88 תמשיך בקו של מוזיקה איכותית ואלטרנטיבית במנעד רחב של תקופות וז'אנרים".

   

  דווקא לנץ הוא הראשון שיודה, שכשהוא יושב מול מיקרופון, או בונה את פסטיבל ג'אז חורף בים האדום — עוד בייבי שלו — הוא לא חושב על הקהל בכלל. "אני מתכנן לעצמי מסיבה, מזמין את כל המוזיקה הכי טובה שאני רוצה לשמוע, ומקווה שהקהל יגיע ויאהב", הוא אומר. עכשיו הוא מייסד הפקה חדשה בשם "לא רק ג'אז", פרי שיתוף פעולה עם המפיק דודו ז'רז'בסקי, שמתמחה במוזיקת עולם – סדרת קונצרטים שתיפתח עם הזמרת אלנה רוג'ר ("אוויטה" מברודוויי) ולהקת "אסקלנדרום" בניהולו של דניאל פיאצולה (הנכד של), שיגיעו לזאפה ת"א ב־25 באוגוסט, ולמחרת לאמפי שוני. בנוסף יגיעו אבי אביטל ועומר אביטל שמחברים מנדולינה קלאסית לעוד וקונטרבס (12 בספטמבר בשוני), ואחריהם הרכב א־קפלה מקובה.

   

  בהיעדר שם טוב יותר, גם לנץ קורא לזה "מוזיקת עולם", אבל הוא היה מאוד שמח אם לא היה נזקק לשם הזה. "הייתי שמח פשוט לעשות פסטיבל מוזיקה טובה. בלי להכניס אותה לגטאות. בכלל, צריך לתת למוזיקאים לדבר, אולי העולם ייראה יותר טוב", הוא אומר, וחולם על פסטיבל המוזיקה האולטימטיבי. "יבואו אליו מוזיקאים ישראלים שינגנו עם ערבים, פלסטינים ושאר עמי האזור, כי מפוליטיקאים אנחנו לא ניוושע, אז אולי המוזיקאים הם שיביאו את התקווה".

   


  פרסום ראשון: 01.07.17 , 19:52