yed300250
הכי מטוקבקות
  רם ברקאי
  24 שעות • 01.07.2017
  איש הקרח
  לרם ברקאי יש תחביב מטורף: לשחות קילומטרים במים קפואים בקוטב הצפוני ובאנטרקטיקה. "אני מכור ליופי המטורף של הקרחונים. לפני כל נסיעה אני מוודא את הצוואה, לשחות במי קרח זה כמו לקפוץ לשמן רותח. הכל שורף בטירוף, בידיים, ברגליים, בראש, אבל אתה יוצא מהמים בהיי, כאילו נולדת מחדש". השבוע הוא חזר מעוד מסע לקצה העולם והגוף שלו עדיין בהלם, דווקא מהשרב בישראל
  שרי ערמון | צילומים: אביגיל עוזי

  סוף השבוע רם ברקאי היה בעיקר בשוק מהחום הישראלי. ככה זה כשאתה עובר משחייה במי הקרח של הקוטב הצפוני ללחות ולשרב של המזרח התיכון. ברקאי, 59, פרש מהעבודה לפני חמש שנים, ויתר על תפקיד ניהולי בכיר והחליט להתמסר לתחביב יוצא דופן: שחייה במים קפואים. לפני שנתיים הוא חצה את אנטרקטיקה בשחייה ובשבוע שעבר שחה קילומטרים בקוטב הצפוני. למה אתה צריך את זה לעזאזל, אני שואלת. ברקאי כבר מתורגל בשאלות מהסוג הזה. "כל פעם לפני השחייה אני אומר לחברים שלי, רבותיי זאת הפעם האחרונה, אבל אני אף פעם לא באמת עומד בזה", הוא מחייך. "אני מכור ליופי המטורף של הקרחונים. אחד החלומות הכי גדולים שלי היה לשחות בקוטב הצפוני. זו הייתה חוויה משוגעת של שישה ימים. לא ישנתי בכלל, בעונה הזו אין חושך אלא רק שמש. אם אתה לא מסתכל על השעון אין לך מושג מה השעה. העיניים שורפות ואתה הולך למיטה עם משקפי שמש".

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  המשפחה והחברים לא פוחדים? אתה בכל זאת אב לארבעה ילדים.

   

  "לפני כל שחייה אני אומר לחברים שלי, 'אני כבר אתקשר אליכם מהמוות'. פעם אחת הייתה לי חוויית מוות כששחיתי במים בטמפרטורה של אפס מעלות. הגוף שלך לאט־לאט נסגר, אתה לא מרגיש את הידיים ואת הרגליים. השרירים הופכים מאוד כבדים והחמצן לראש מידלדל. הראייה מיטשטשת. אתה מתחיל לראות מנהרה. בשחייה הראשונה שלי באנטרקטיקה וידאתי שהצוואה מוכנה ושהכל מסודר. מהבחינה האישית אני מנסה ללמד את הבנות שלי על החשיבות של ערך העצמאות שיש בזה. אני מאוד מאמין שבנות צריכות להיות עצמאיות ולא לפחד מזה שהן בנות. בינואר לקחתי את ירדן, הבת שלי, לאליפות העולם והיא שחתה קצת בקרח. הם מתחילים להבין את זה, הם דואגים אבל יודעים שאני לא טיפש ולא מחפש להיות גיבור אלא לצבור חוויות. אין לי שום כוונה למות למען ארצנו. הם גם מבינים שאני אבא מפורסם וזה מעניין אותם".

   

  ברקאי קופץ למי הקוטב הצפוני, בשבוע שעבר
  ברקאי קופץ למי הקוטב הצפוני, בשבוע שעבר

   

  למה לא לשחות פשוט בים רגיל?

    

  "כי אני מכור גם למים הקרים עצמם. הקור מבחינה פיזית מעשיר את זרימת הדם, זה נותן לך מין הזרקה של דם עשיר בחמצן. זה בעצם מעין שוק מבוקר וכשאתה יוצא מהמים אתה בהיי מטורף. העור שלך מרגיש זוהר. מרגיש קצת כאילו נולד מחדש. לשחות במי קרח זה כמו לקפוץ לשמן רותח, הטמפרטורה הרגילה של הגוף שלנו בזמן השחייה היא תמיד בסביבות 37 מעלות. כשאתה נכנס למי קרח, הגוף שלך נכנס לשוק. פתאום המוח שלך אומר — סכנת מוות. זה שורף בטירוף בעצבים, בידיים, ברגליים, בעור, בראש, בפנים. זה כמו להיכנס לאש, זה כמו כוויה ענקית בכל הגוף".

   

  ב־2009 ברקאי הקים את הארגון הבינלאומי של שחייני הקרח: בשבילי זה מעין שליחות, אני מסתובב בכל העולם ומלמד כל מי שאני פוגש על השחייה בקרח. האגודה פועלת ב־28 ארצות. זה אמנם לא ספורט מיינסטרימי, אבל יש לי שחיינים מכל העולם".

   

  מה היעד הבא?

   

  "אני עסוק כרגע בלנסות להביא את שחיית הקרח למשחקי אולימפיאדת החורף. זה תהליך ארוך, לפני חודש חזרתי מקוריאה. אני במשא ומתן איתם לנסות לעשות שחיית הדגמה בשנה הבאה לקראת האולימפיאדה". •

   

  ברקאי קופץ למי הקוטב הצפוני, בשבוע שעבר
  ברקאי קופץ למי הקוטב הצפוני, בשבוע שעבר

   

  ברקאי שוחה בקוטב, הצוות על הסירה משגיח עליו
  ברקאי שוחה בקוטב, הצוות על הסירה משגיח עליו

   


  פרסום ראשון: 01.07.17 , 20:00
  yed660100