רביעי 15 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 04.07.2017
  האוגדונרים החדשים
  אין הפתעות בסבב המינויים של הרמטכ"ל: תא"ל אליעזר טולדנו יהיה מפקד אוגדת עזה ואילו אל"מ יריב ניר יהיה קצין קשר ראשי ויועלה לדרגת תא"ל – בדיוק כמו אשתו תא"ל שרון ניר, יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר
  יוסי יהושוע | כתבנו לענייני צבא

  הרמטכ"ל, רב־אלוף גדי איזנקוט, סיכם אתמול את שורת מפקדי האוגדות הבאה של צה"ל, בסך הכל ללא הפתעות דרמטיות. בניגוד למינויים אחרים, המינויים אתמול עברו באופן חלק בצבא וכך המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תת־אלוף אליעזר טולדנו יהיה מפקד אוגדת עזה הבא במקום תא"ל יהודה פוקס.

   

  תא"ל טולדנו ששימש כמפקד חטיבת הצנחנים בצוק איתן וכמפקד מגלן במלחמת לבנון השנייה גדל בחטיבת הצנחנים, ועזה תהיה אתגר משמעותי עבורו.

   

  לאוגדה מרכזית נוספת בגזרת הביטחון השוטף של צה"ל עוצבת הבשן ברמת הגולן נשלח גולנצ'יק, אלוף־משנה עמית פישר מפקד בית ספר למ"כים, שיועלה לדרגת תא"ל. אל"מ פישר יחליף בתפקיד גולנצ'יק אחר, תא"ל יניב עשור, ויהיה אחראי על גזרה נפיצה לא פחות בחזית הסורית.

   

  תא"ל אבי גיל, כיום מפקד אוגדת מילואים, קיבל קידום ומונה למפקד אוגדת געש 36 – אחת משתי האוגדות הסדירות של צה"ל שמוגדרת אוגדת הכרעה למלחמה הבאה.

   

  מפקד חטיבת הקומנדו אל"מ דוד זיני קודם אף הוא ויחליף את תא"ל אבי גיל בפיקוד על אוגדת המילואים. בכך מעביר הרמטכ"ל מסר ברור שמהחטיבת הקומנדו החדשה שהוקמה מתקדמים לדרגת תא"ל.

   

  אל"מ יניב אלאלוף, מפקד בית־הספר לקצינים של צה"ל בה"ד 1, ימונה למפקד אוגדת סיני בפיקוד הדרום, כך ששלושת מפקדי האוגדות בפיקוד הדרום, טולדנו (עזה), אלאלוף (סיני) ותא"ל גיא חזות מפקד עוצבת אדום, הם יוצאי חטיבת הצנחנים, שבאופן מסורתי לא בלטו בנוכחותם בפיקוד דרום.

   

  מינוי נוסף שעליו סוכם הוא של קצין קשר ראשי תא"ל יריב ניר, שאשתו שרון ניר אף היא קצינה בדרגת תא"ל, שמשמשת כיועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר. בני הזוג ניר – שיהיו זוג התא"לים הראשון בתולדות צה"ל – צמחו שניהם בתפקידים מקבילים במערך התקשוב של צה"ל, וכמו את דרגת האל"מ בעבר, גם את דרגת התא"ל קיבלה הרעיה ראשונה.

   

  המינויים החדשים פתחו את הפתח למינוי מעניין נוסף, של המזכיר הצבאי לראש הממשלה במקום תא"ל טולדנו. השמות שעל הפרק הם של תא"ל אורי גורדין מפקד אוגדה 98, תא"ל יהודה פוקס ותא"ל איתי וירוב. ההערכות הן שנתניהו יבחר בקצין שעליו ימליץ הרמטכ"ל שיהיה ככל הנראה תא"ל גורדין.