רביעי 21 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
דוברות בתי המשפט
חדשות • 06.07.2017
הספר של אולמרט: החומרים שהוחרמו יועברו לכספת בית המשפט
יורם ירקוני

אחרי מאבק משפטי ארוך וסערה ציבורית, קיבל אתמול בית המשפט את עמדת "ידיעות ספרים" בפרשת החשד לחשיפת חומרים סודיים על ידי ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. המשמעות: כל החומרים שנלקחו על ידי המשטרה בפשיטה על משרדי "ידיעות ספרים" לא יישארו בידיה – ויעברו לכספת של בית המשפט.

 

"אני מורה למשטרה להעביר לבית המשפט את מלוא החומרים המודפסים, וכן את המדיה הדיגיטלית הנמצאת בידה, למשמורת בכספת בית המשפט, לשמירה למשך שלושה שבועות בשלב זה", קבע בסופו של הדיון השופט עמי קובו, והוסיף: "אם המשטרה תבקש לעיין בחומר, היא תגיש בקשה מתאימה ואז יתקיים דיון במעמד הצדדים".

 

הדיון אתמול התקיים בעקבות הערעור שהגישו פרקליטי "ידיעות אחרונות", עורכי הדין פז מוזר ושירה בריק חיימוביץ' ממשרד ליבליך־מוזר, לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד – בנוגע לבקשת המשטרה להמשיך ולהחזיק בחומרים שנלקחו מהוצאת הספרים. בתחילת הדיון ביקשו פרקליטי "ידיעות אחרונות" שכל המסמכים יוחזרו ל"ידיעות ספרים", ומנגד המשטרה דרשה להמשיך להחזיק במסמכים אצלה עד לסיום החקירה.

 

הפרשה, שעוררה ביקורת רבה על המשטרה והפרקליטות, החלה לפני שלושה שבועות כאשר נציגי יחידת להב 433, בגיבוי הפרקליטות, הגישו לבית המשפט בקשה במעמד צד אחד, בבקשה לתפוס חומרים הקשורים לספר שכתב ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כאשר עדיין היה בכלא – מתוך החשד לחשיפת חומרים סודיים.

 

לטענת עו"ד מוזר, כאשר המשטרה ביצעה את הפשיטה על הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות", היא לקחה לרשותה חומרים שאינם קשורים כלל לאולמרט, וכן, חומרים הקשורים לראש הממשלה לשעבר, אך אינם רלוונטיים לחשד שנחקר בעניין החומרים הסודיים. בנוסף, עו"ד מוזר התנגד לעמדת המשטרה שטענה כי עליה להחזיק את כל החומרים הקשורים לספר וכי הספר כולו משמש ראייה. יש לציין כי עד היום לא זכור מקרה בו המשטרה עשתה פשיטה על גוף תקשורת במטרה לקחת חומרים לחקירה.

 

נציג המשטרה אמר אתמול במהלך הדיון כי החקירה והבדיקה של המשטרה מתנהלת בזהירות רבה, תוך ניהול דיונים אצל היועץ המשפטי לממשלה. עוד טען כי אין מדובר בפשיטה, אלא בהגעה של נציג המשטרה לא במדים, להוצאת הספרים – וכי אין מדובר במערכת עיתון אלא בהוצאת ספרים. על כך ענה עו"ד מוזר: "אמנם זו לא מערכת עיתון, אבל אלו חומרים עיתונאיים באופן מובהק".