ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 09.07.2017
  אפריל־מאי: ירידה חדה במכירת דירות חדשות
  דוח של הכלכלן הראשי: מכירת דירות חדשות ירדה ב־38% לכ־1,500 בממוצע לחודש • יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר: ירידה של 0.6% במחירי הדירות ברבעון הראשון
  גד ליאור ועופר פטרסבורג

  "הקיפאון בשוק הדירות מעמיק". כך ציין אתמול הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה, בדוח שפירסם וממנו עולה כי באפריל האחרון נרכשו 6,500 דירות בלבד (חדשות ויד שנייה) - ירידה של 27% בהשוואה לאפריל אשתקד והחדה ביותר מאז אוקטובר 2016.

   

  במאי עמד מספר העסקאות על 8,500 דירות, ירידה של 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. רמת העסקאות במאי השנה היא הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2014, אז חיכו רבים לתוכנית "מע"מ אפס" של שר האוצר יאיר לפיד שלא יצאה אל הפועל.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

  מכירת דירות חדשות, בניכוי מכירות "מחיר למשתכן", הגיעה באפריל־מאי לשפל של 1,500 דירות בממוצע לחודש, ירידה של 38% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, והרמה הנמוכה מאז מאי 2014. גם בהכללת "מחיר למשתכן" עומד סך העסקאות בדירות חדשות באפריל־מאי על פחות מ־2,000 דירות בחודש בממוצע.

   

  היקף המכירות של הקבלנים בשלושת החודשים האחרונים הגיע לרמתו הנמוכה ביותר בשנתיים וחצי האחרונות, כ־3.5 מיליארד שקל בלבד. במאי אשתקד עמד סכום זה על 5.3 מיליארד שקל. במאי־יוני 2015, לפני הכבדת המיסוי על המשקיעים, עמדו מכירות הקבלנים על 6.5 מיליארד שקל.

   

   

   

  באפריל־מאי העמיקה הירידה ברכישות המשקיעים. סך הדירות שרכשו המשקיעים באפריל עמד על 1,100 בלבד, ירידה של 40% לעומת אפריל אשתקד.

   

  מתוך כלל העסקאות עמד משקל המשקיעים באפריל על 16%, בדומה לחודשים הקודמים, ונמוך ב־4% בהשוואה לאפריל אשתקד. בחודש מאי הסתכמו רכישות המשקיעים ב־1,300 דירות, ירידה של 30% בהשוואה לחודש מאי אשתקד.

   

  בפילוח גיאוגרפי בולט אזור חיפה בירידה חדה ברכישות המשקיעים באפריל־מאי. כך, באפריל הסתכמו רכישות המשקיעים באזור זה ב־137 דירות בלבד, ירידה של 55% בהשוואה לאפריל אשתקד. במאי נרכשו באזור זה 170 דירות, ירידה של 38% בהשוואה למאי אשתקד.

   

  מכירות המשקיעים באפריל הסתכמו ב־1,500 דירות, ירידה של 18% בהשוואה לאפריל אשתקד. עם זאת, במאי נרשם גידול של 2% בהשוואה למאי אשתקד, כאשר גידול זה בולט בעיקר באזור חיפה והצפון. באזורים אלו גדלו מכירות המשקיעים בחודש מאי ביותר מ־20%. גידול משמעותי, של 14%, נרשם גם באזור באר־שבע. מנגד, חלה ירידה חדה של 20% במכירות המשקיעים באזור תל־אביב.

   

   

   

  רכישת דירות ע"י מי שעבורם זו דירתם הראשונה הסתכמה באפריל ב־3,100, ירידה של 17% בהשוואה לאפריל אשתקד. במאי עלה מספר הדירות שרכשו הזוגות הצעירים ל־4,000, אולם מתוך סכום זה כ־500 דירות היו במסגרת "מחיר למשתכן" (לעומת 290 דירות בחודש אפריל).

   

  עיקר הגידול ברכישות הזוגות הצעירים התרכז באזור תל־אביב (גידול של 20%) ובאזור חיפה (גידול של 50%).

   

  רכישות משפרי הדיור ירדו בחודש מאי ב־16% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בהמשך לשיעורי ירידה דו־ספרתיים מאז מארס האחרון. לדברי נוה, נתונים ראשוניים ליוני מצביעים אף הם על רמה נמוכה יחסית של עסקאות.

   

  ירידה גם במחירים

   

  חיזוק לנתוני הכלכלן הראשי ניתן למצוא בדוח של אוהד דנוס, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, שמתבסס על נתוני השמאי הממשלתי. לדבריו, ברבעון הראשון של 2017 נרשמה ירידה של 0.6% במחיר הממוצע של דירות 4 חדרים לעומת הרבעון שקדם לו. הירידה הגדולה ביותר הייתה בירושלים (6%), וכן בתל־אביב (5%) ובחיפה (5%). עוד נרשמו ירידות מחירים באשדוד, חולון, כפר־סבא ונתניה.

   

  אוהד דנוס | צילום: עמית שעל
  אוהד דנוס | צילום: עמית שעל

   

  יואל נוה | צילום: עמית שאבי
  יואל נוה | צילום: עמית שאבי

   

  מנגד, נרשמו עליות מחירים באילת, אשקלון, רחובות, פתח־תקווה, רמלה ובאר־שבע. במודיעין ובראשל"צ לא חל שינוי במחירים. לעומת הרבעון המקביל אשתקד נרשמה עליית מחירים ארצית ממוצעת של 6.1%. הערים הבולטות: אשקלון (עליית מחירים של 15%) ורמלה (עלייה של 11%). המדגם של דנוס התבסס על כ־3,500 עסקאות ב־16 ערים.

   

  אושרו הטבות מס לשכירות לטווח ארוך

  עבר בממשלה | גד ליאור

  הממשלה אישרה אתמול את הצעתם של שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, לתת הטבות מס מוגדלות לבניית פרויקטים של שכירות ארוכת טווח ולקצר הליכים ביורוקרטיים לכל יזם שיבקש לבנות פרויקטים לשכירות. לשרים הוסבר כי כחלק מסל הפעולות של משרד האוצר להוזלת מחירי הדיור והגדלת ההיצע, יתווסף כעת עידוד בנייה של שכירות מוסדית שתהווה תחליף לרכישת דירות, ותסייע בהפחתת ביקושים.

   


  פרסום ראשון: 09.07.17 , 21:08