שישי 23 במרץ 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
׳׳‘׳™׳’׳™׳œ ׳¢׳•׳–׳™
המוסף לשבת • 13.07.2017
נאחזים באוויר
רק עשרה מתוך 110 עובדי ערוץ הכנסת נקלטו בינתיים בערוץ 20, המפעיל שזכה במכרז
עמיחי אתאלי

בכל פעם שקיים חשש לסגירת מפעל ופיטורי עובדים במקום כלשהו בארץ, חברי הכנסת נזעקים ומעוררים מהומה. אלא שבעוד שבועיים צפויים עשרות מעובדי ערוץ הכנסת להישלח הביתה, והח"כים אינם יכולים למנוע את רוע הגזירה. שני חברי כנסת ממרצ, מיכל רוזין ואילן גילאון, נרתמו לעזרת המפוטרים ומנסים לסייע להם במציאת עבודה.

 

במאי האחרון, לאחר מכרז סוער ויצרי, הכריזה מועצת הכבלים והלוויין כי ערוץ 20 הוא הזוכה שיפעיל את שידורי ערוץ הכנסת למשך עשר שנים, לאחר שב־14 השנים האחרונות ניהלה חברת החדשות של ערוץ 2 את הערוץ. במסגרת ההליך הממושך והמורכב הזה, איש מהגורמים שניהלו את המכרז לא חשב כנראה על יותר ממאה עובדי ערוץ הכנסת, מתוכם כ־60 אנשי תוכן ואולפן המועסקים בהעסקה ישירה, והשאר הם עובדי פרילאנס במקצועות שונים.

 

גם מהומת סגירת רשות השידור שכבר הייתה בעיצומה בזמן פרסום המכרז לערוץ הכנסת, לא גרמה לכנסת להכניס לתנאי המכרז של הפעלת הערוץ סעיף המחייב את קליטת העובדים. ערוץ 20 זכה במכרז ובנה לוח שידורים שמתבסס ברובו על צילומים מחוץ לכנסת ועל תוכן שיירכש מחברות הפקה, מה שמייתר את הצורך ברוב עובדי הערוץ הקיימים. נכון לכתיבת שורות אלה, רק כעשרה מעובדי ערוץ הכנסת נקלטו בערוץ 20.

 

השבוע ערכה ועדת הכנסת דיון בעתידם של עובדי הערוץ. מוטי שקלאר מערוץ 20, שמוביל את הקמת הערוץ החדש, אמר בדיון: "ההנחיה שלי היא לתת עדיפות לעובדי ערוץ הכנסת הקיים. עם זאת, צריך להבין ש־40 אחוז מההפקות שלנו הן הפקות חוץ ולכן מטבע הדברים נדרש פחות כוח אדם כאן בערוץ". בארגון העיתונאים טוענים כי גם העובדים שייקלטו, יקבלו שכר נמוך בהרבה. העיתונאי ועורך הדין משה רונן, אמר בדיון בשם הארגון: "אני שומע מהעובדים שאנשים שהיו עורכי תוכניות מקבלים הצעה להיות תחקירנים. אנשים שעבדו במשך שנים בערוץ ועכשיו מציעים להם תפקיד זוטר בשכר נמוך. זו דרך לא אלגנטית להיפטר מאנשים שאתה לא רוצה, וחבל".

 

על כל פנים, הח"כים מיכל רוזין ואילן גילאון החליטו להרים את הכפפה ולנסות כבר עכשיו לסייע לעובדי ערוץ הכנסת. השניים נפגשו עם יו"ר ועדת הכנסת יואב קיש ועם נציגי ועד עובדי הערוץ והם מגבשים תוכנית לקליטת העובדים במקומות תעסוקה חדשים. השניים מדגישים כי היוזמה תיעשה בתיאום עם ועדת הכנסת. בשלב הראשון ינסו השניים לדאוג שכמה שיותר מעובדי הערוץ ייקלטו בערוץ 20. הנותרים יקבלו סיוע מהכנסת למציאת מקומות עבודה חלופיים בשוק התקשורת. אלה שלא יצליחו להיכנס לשתי הקטגוריות הראשונות, יזכו לעדיפות בקליטה לתפקידים אחרים שאינם בתחום בתקשורת בתוך משכן הכנסת.

 

ח"כ מיכל רוזין וח"כ אילן גילאון מסרו למטבחון: "במשך שנים עובדי ועובדות ערוץ הכנסת פועלים במרץ למען תקשורת הוגנת, מאוזנת ומקצועית היישר מלב בית המחוקקים הישראלי. מחובתנו, לדאוג לרווחתם ולפעול למען עתידם המקצועי והמשך העסקתם. היוזמה המשותפת שלנו עתידה לספק להם נחיתה ראויה ליום שאחרי תום המכרז".

 


פרסום ראשון: 13.07.17 , 18:46