ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ASSOCIATED PRESS
  חדשות • 14.07.2017
  הזרוע הארוכה של איראן בסוריה
  באוויר, ביבשה ובים - לכיוון גבול ישראל • איראן חכרה במרכז סוריה שדה תעופה כדי להציב בו באופן קבוע מטוסי קרב • במקביל: מו"מ להקמת בסיס יבשתי עם 5,000 לוחמים שיעים, ובסיס ימי בטרטוס • שר הביטחון ליברמן מזהיר: "לא נשלים עם זה, נתעקש על כך שלא יהיה זכר לנוכחות איראנית בסוריה"
  אלכס פישמן

  צעד נוסף ומדאיג בהתבססות בסוריה ובהתקרבות לגבול ישראל: איראן חכרה מהממשלה הסורית שדה תעופה צבאי במרכז סוריה כדי להציב בו מטוסי קרב. בד בבד היא מנהלת מול הסורים מו"מ להקמת בסיס יבשתי ובו לוחמים שיעים.

   

  מדובר בבסיס אוטונומי איראני, גם הוא במרכז סוריה, שבו יוצבו לפי התוכנית כ־5,000 אנשי מיליציה, שכירי חרב מאפגניסטן ומפקיסטן שישהו שם דרך קבע תחת פיקוד משמרות המהפכה. בד בבד מתנהל מו"מ באשר להקמת מזח עצמאי איראני בנמל טרטוס שבצפון סוריה.

   

  המהלכים נועדו לבסס לטווח ארוך את הנוכחות האיראנית בסוריה ולהציב איום נגד ישראל. הם נעשים גם כחלק מתוכנית הסיפוח הזוחל של איראן: להשתלט על שטחים במזרח התיכון וליצור רצף טריטוריאלי יבשתי וימי מאיראן ללבנון, לסודן, לנסיכויות המפרץ ולסעודיה, ובמסלול נוסף - עיראק וירדן, עד גבולות ישראל. מקורות ביון במערב מציינים כי הצעדים האיראניים מזכירים מהלך דומה שביצעו הרוסים ב־2015: חכירת שדה התעופה חממים בסוריה, הצבת כוח אווירי והכרזה על האזור כאוטונומיה רוסית.

   

  בראיון שפורסם אתמול בעיתון הרוסי המוביל "קומרסנט" הזהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן מפני ההתבססות האיראנית בסוריה. "הקמת הבסיסים האווירי והימי, והניסיון להציב 5,000 שיעים על אדמת סוריה דרך קבע, לא מקובלים עלינו ויגרמו לתוצאות כבדות משקל. איראן הופכת את סוריה, ולא רק את דרום־מערב המדינה, לבסיס קדמי נגד ישראל. לא נשלים עם זה. אנחנו עומדים על כך שלא יישאר זכר לנוכחות האיראנית על אדמת סוריה, ועל התנאי הזה אנחנו מתעקשים בכל הסדר". דבריו צוטטו בכל סוכנויות הידיעות ובאתרי האינטרנט המרכזיים ברוסיה.

   

  ליברמן אישר בראיון, באופן רשמי, ידיעות ולפיהן איראן מזרימה לחיזבאלה מדי שנה סכום של כ־800 מיליון דולר. הוא הזכיר כי חיזבאללה מנסה גם הוא להקים בסוריה בסיס קדמי שיאיים על ישראל.

   

  שר הביטחון גם חשף כי בקרוב ייפגשו בווינה נציגים אמריקאים ורוסים עם נציגים ישראלים, ויעדכנו אותם לגבי הסכמי הפסקת האש בסוריה, שהתקבלו בין הצדדים. "אם פרטי ההסכם יספקו אותנו אנחנו יותר מנברך על היוזמה להרגיע את המצב".

   

  כשנשאל על כך שהממשל במוסקבה מכיר במשטר אסד כלגיטימי אמר ליברמן שישראל לא מתערבת ולא תתערב בענייניה הפנימיים של סוריה, למעט מצבים שבהם יש הפרה של הריבונות הישראלית מתוך שטח סוריה. "אנחנו מגיבים כשפגזים של הצבא הסורי נופלים בשטחנו, אבל אנחנו לא מגיבים כנראה מספיק חזק. הרוסים היו ודאי מגיבים הרבה יותר חזק באותו מצב... אנחנו מגיבים בכוח גם כאשר אנחנו מזהים הקמת בסיס קדמי שנועד לפתוח חזית נוספת נגדנו".