שלישי 20 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
mp
חדשות • 14.07.2017
חקירה רודפת חקירה
מי נעצר, מי העיד ומה החשדות ראש הממשלה נתניהו לא חשוד בשתי הפרשות שמטלטלות את המדינה - אך האנשים הקרובים לו ביותר - מסובכים בהן עד צוואר

פרשת הצוללות:

 

תא"ל ישעיהו (שייקה) ברקת | לשעבר נציג טיסנקרופ בישראל

 

שימש כנציג תאגיד המספנות הגרמני טיסנקרופ בישראל במשך כעשרים שנה, אך אז הוחלף במפתיע על ידי מיקי גנור. לכאורה, הדרישה להחליפו הגיעה מצד האלוף במיל' מרום כדי שיהיה ניתן להציב בתפקיד הרגיש את גנור. "האיום" היה כי אם הוא לא יוחלף בגנור, לא יתבצעו יותר עסקאות מצד ישראל מול התאגיד

 

מיקי גנור | נציג טיסנקרופ בישראל

 

גנור, קצין מילואים בחיל הים, נחשב לחשוד המרכזי בפרשה. על פי החשד, הוא נתן שוחד וקיים קשרי שוחד עם עובדי מדינה. בבית המשפט נטען אתמול כי החשדות נגדו מתבססים. הוא מצידו כופר בהן. גרף רווחים עצומים מהעסקאות בין ישראל לתאגיד. מקורב לשומרון ולבר–יוסף. השאלה שנבחנת היא האם התבצע שוחד לכאורה שהשפיע על עסקת הענק לרכישת שלוש צוללות נוספות, שנחיצותן הביטחונית שנויה במחלוקת.

סטטוס: במעצר

 

 

עו"ד דוד שמרון | בן דודו ומקורבו של נתניהו

 

נחקר בימים האחרונים בחשד לקבלת דבר במרמה. פרקליטו אומר שהוא משתף פעולה באופן מלא. לכאורה, שמרון ניצל את קשריו הרבים כדי לקדם את ענייניו של גנור אותו ייצג. מלבד פרשת הצוללות נבדקת גם עסקה לרכישת ספינות מגן. לאחר שפורסם מכרז בינלאומי המכרז נעצר, ובסופו של דבר נחתמה עסקה מול תיסנקרופ. שמרון היה מעורב לכאורה בשיחות על עצירת המכרז לספינות.

סטטוס: במעצר בית

 

אבריאל בר–יוסף | המשנה לראש המל"ל לשעבר

נחשב לחשוד המרכזי, במקביל לגנור. בר–יוסף, מועמדו של רה"מ נתניהו לתפקיד יו"ר המל"ל חשוד בעבירות שוחד. בר–יוסף היה בכיר במועצה לביטחון לאומי ובתפקידו האחרון בצה"ל היה ראש מספן ציוד בחיל הים. הוא היה מעורב בכתיבת חוות דעת על עסקת הצוללות. אתמול האריך בית המשפט את מעצרו וקבע כי החשדות מתבססים, וכי מרבית החומר בפרשה עדיין לא נחשף לציבור.

סטטוס: במעצר

 

אליעזר צ'ייני מרום | מפקד חיל הים לשעבר

 

נחקר כבר שלושה ימים ברציפות. על פי החשד, בין מרום לגנור נחתם הסכם העסקה שנועד לייצר מסלול דרכו מרום יקבל כספים עבור הקשרים שאירגן בין גנור לגרמנים. מרום מכחיש מכל וכל את החשדות נגדו. הוא אישר כי הוא זה שהמליץ על גנור בפני התאגיד הגרמני, אך הכחיש קבלת תמורה עבור זה.

סטטוס: במעצר בית

 

עו"ד רונן שמר | יד ימינו של מיקי גנור

 

חשוד בשיבוש החקירה לאחר שלכאורה גרס מסמכים רלוונטיים והוציא מסמכים אחרים מהמשרד. נחקר גם בנוגע לעבירות מס לכאורה של חברות של גנור בחו"ל. טוען להגנתו כי הוא שכיר המבצע עבודות טכניות בלבד ואינו מעורב בעסקי גנור.

סטטוס: במעצר

 

משה (בוגי) יעלון | שר הביטחון לשעבר

 

התנגד לעסקת הצוללות, וטוען כי ההתנהלות בנושא הביאה להדחתו מתפקידו על ידי רה"מ נתניהו. טוען כי לא ייתכן שנתניהו לא מעורב בפרשה, וקורא להתפטרותו. לדבריו הוא מודר מהדיונים בנושא ודברים נסגרו מאחורי גבו. בעקבות הגילוי כי טיסנקרופ מכרה צוללות גם למצרים נחשף אתמול בידיעות אחרונות כי סעיף הבלעדיות הקבוע בעסקאות ביטחוניות של ישראל הוסר מההסכם, ללא ידיעת יעלון.

 

פרשת בזק

שאול אלוביץ' | בעל השליטה בבזק, חבר קרוב של נתניהו

 

החקירות נגדו מתמקדות בכמה פרשות. המרכזית היא מנגנון שהוקם לכאורה לצורך העברת מידע מסווג ובעל ערך כספי רב בין בזק למשרד התקשורת, באופן שישרת את ענקית התקשורת. בנוסף נחקרים שני מקרים של "עסקת בעלי עניין" שביצע אלוביץ': מכירת מניות yes לבזק תוך עיוות נתונים לכאורה, והתקשרות נוספת בין yes לחברת "חלל תקשורת" ־ גם כן בבעלותו. בנוסף נטען כי אלוביץ' מחק מסרונים העוסקים בחקירה כדי לשבשה.

סטטוס: במעצר בית

 

 

אור אלוביץ' | בנו של שאול אלוביץ'

 

אלוביץ' הבן מונה על ידי אביו לדירקטור בבזק ולבכיר ב־yes. על פי החשד, הוא שימש בתור "זרועו הארוכה" של האב לביצוע העבירות המיוחסות להם בעסקאות שביצעו. הוא חשוד בקבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות עובדים ומנהלים בתאגיד ועבירות דיווח.

סטטוס: מעצר בית

 

 

שלמה פילבר | מנכ"ל משרד התקשורת

 

מקורבו ואיש אמונו של נתניהו. מונה לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת על ידי נתניהו ־ שפיטר מיד עם כניסתו לתפקיד שר התקשורת את המנכ"ל אבי ברגר, שנחשב למי שהערים קשיים על בזק. פילבר נחקר ברשות לניירות ערך בחשד שמסר מידע מסווג ומסמכים פנימיים לאלוביץ'. השבוע פירסם מבקר המדינה, יוסף שפירא, דוח חמור על התנהלות בעייתית מצד פילבר בטיפול בבזק והדגיש את סוגיית ניגוד העניינים של ראש הממשלה נתניהו וחברו אלוביץ'.

סטטוס: במעצר בית

 

סטלה הנדלר | מנכ"לית בזק מאז ינואר 2013 

 (צילום: יחיאל ינאי)
צילום: יחיאל ינאי

 

על פי החשד, הנדלר שימשה בתפקיד נושאת ונותנת בשם אלוביץ' והרשות לניירות ערך מייחסת לה מעורבות גבוהה בפרשה. השופטת קבעה אתמול כי "החשדות הם ברמה אחרת ממה שהיה בדיון הקודם". הנדלר נדרשה לשלם ערבות בגובה 700 אלף שקלים.

סטטוס: במעצר בית

 

 

 


פרסום ראשון: 14.07.17 , 01:05