רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ׳™׳“׳™׳¢׳•׳× ׳׳—׳¨׳•׳ ׳•׳×
  חדשות • 18.07.2017
  ים של קשרים
  מפקד הסטי"ל שהפך לאיש העומד במרכזה של פרשת הצוללות הוא הבעלים של מספר חברות ייעוץ • לפחות לפי אתר האינטרנט של אחת מהן, יש לו "מערכות יחסים קרובות עם גופים מוסדיים וממשלתיים"
  גיא ליברמן

  עד לפני שמונה חודשים היה מיקי גנור אלמוני כמעט לחלוטין.

   

  גנור בביה"מ | צילום: אוראל כהן
  גנור בביה"מ | צילום: אוראל כהן

  אלא שאז התפוצצה פרשת הצוללות, שהבהירה כי גנור חולק לפחות שלושה דברים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו: הרצון לרכוש עוד צוללות מגרמניה, אותו עורך דין — דוד שמרון, ומקום מגורים — קיסריה.

   

  לפי החשד, נתניהו אישר מהלך לרכישת שלוש צוללות מגרמניה בניגוד לעמדת שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון, ואנשי משרדו. כיום מתברר שהמהלך איפשר לגנור, לקוחו של שמרון — שהינו מקורבו וקרוב משפחתו של נתניהו — לגזור קופון שמן. במקביל פעלו גנור ושמרון כדי שאחזקת הצוללות תעבור מידי המספנה של חיל הים למספנה הגרמנית טיסנקרופ, שאותה מייצג גנור, עוד נדבך בעסקה שהיה שווה הון למספנות ומן הסתם גם לו.

   

  הרומן של גנור (65) עם כלי שיט החל עם גיוסו לחיל הים בסוף שנות ה־60. לאחר סיום קורס חובלים הוא התקדם בתפקידים פיקודיים במערך ספינות הטילים עד שהתמנה למפקד סטי"ל. קצינים ששירתו באותה תקופה בחיל סיפרו כי גנור היה קצין מצוין, אחד שזוכרים לטובה. לאחר שהשתחרר משירות קבע בדרגת רב־סרן החל גנור לעבוד כמהנדס אלקטרוניקה בחברת תדיראן. בשלב הבא הוא החל לבצע השקעות בתחום הנדל"ן באירופה. ב־2006 חבר לד"ר הלמוט טומאנק, אחד מבכירי הבנק האוסטרי, והשניים הקימו חברת השקעות בינלאומית בשם "הולמרק פרופרטיס‭”‬, שמשרדיה בישראל ממוקמים כיום בקומה ה־18 של מגדל המוזיאון היוקרתי בתל־אביב, וסניף נוסף של החברה נמצא בווינה.

   

   

  באתר האינטרנט של החברה נכתב על גנור כי הוא "בעל ניסיון עשיר של כ־15 שנים בשוק הנדל"ן האירופי. איש עסקים מוכר ומוערך בשוק הישראלי, בעל מערכות יחסים קרובות עם גופים מוסדיים וממשלתיים".

   

  בדיקה ברשם החברות מעלה כי גנור מעורב כיום כבעלים או כשותף בלא פחות משמונה חברות. אחת מהן היא "ט.ג ישראל — ייעוץ ימי בע"מ‭,"‬ שלפי מסמכיה עוסקת ב"מתן ייעוץ בניהול מו"מ ועסקאות עם משרד הביטחון‭."‬

   

  גנור מתגורר בבית שכור בקיסריה, שממוקם בתים ספורים בלבד מהווילה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

   

  ב־2011 החליטה קפריסין למנות את גנור לקונסול הכבוד שלה בישראל — תפקיד שלא היה קיים עד אז.

   

  הוא גם חבר בוועד המנהל ובחבר הנאמנים של המרכז האקדמי רופין ‬לצד ביטחוניסטים כמו ראש המוסד לשעבר שבתי שביט והאלוף (מיל')‬ אורי אור.

   

  במאי 2015 חתמו משרד הביטחון והמספנה הגרמנית על הסכם לרכישת ארבע ספינות סיור עבור חיל הים, עסקה נוספת מעבר לעסקת הצוללות. בתמונה שצולמה במהלך טקס החתימה, שנערך בקריה בתל־אביב, נראים מנכ"ל משרד הביטחון דאז, דן הראל, ומנכ"ל המספנה, אנדריאס בארמסטר, חותמים על המסמכים. גנור, מחויך במיוחד, עמד מאחוריהם ואחז בכתפיו של הגרמני. הקשר בין גנור למספנה הגרמנית, שהחל חמש שנים קודם לכן, נתן את הפירות שלהם קיווה.

   

  כשנתיים מאוחר יותר תם עידן החיוכים. בתחילת החודש נעצר גנור ונחקר בחשד למעשי שחיתות בפרשת הצוללות. אתמול פורסם כי הוא צפוי לחתום על הסכם שיהפוך אותו לעד מדינה.