שלישי 22 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יעל פרידסון
  חדשות • 19.07.2017
  הצילו את המציל
  בדיקת "ידיעות אחרונות" בעקבות טביעת הילד בבאר־שבע – כתבינו יצאו לבריכות ברחבי הארץ כדי לבדוק היכן יש מצילים רציניים ואיפה חוגגת החלטורה † המסקנות: ברוב המקומות הצוות מקצועי, באחדים מהם יש חשש לעילת טביעה
  כתבי "ידיעות אחרונות"

  הבריכה בקיבוץ החותרים

  במקום לשבת במקום גבוה שממנו רואים את כל הבריכה, המציל ישב על כיסא קרוב לשפת הבריכה בחלק של המים הרדודים – כי שם היה מוצל ונעים. במשך דקות ארוכות התעסק בטלפון הנייד. חולצה של מציל או איש צוות הוא לא לבש, ואם לא היה לידו מגאפון אי אפשר היה לגלות שמדובר במציל. בשלב כלשהו הוא גם השתמש בערכה לבדיקת איכות המים, וכשסיים, נכנס לחדר המכונות לדקות ארוכות, שבהן היו הילדים במים ללא השגחה. מפחיד.

  יו"ר קיבוץ החותרים, אסיף איזיק, מסר בתגובה: "אנו מודים על תחקיר "ידיעות אחרונות" ונפיק את המסקנות הנדרשות. יצוין כי אותו מציל שצולם הציל לפני שבוע ילד בן 9 מטביעה, ואנו מודים לו על כך".

  יש לציין כי לפני כחודש טבע נער בן 12 במהלך אירוע שנערך בבריכה הזאת, ונפגע קשה. המשטרה חוקרת עדיין את המקרה.

   

  הספורטן בחיפה

  מסביב לבריכה החיצונית מוצבים לא פחות משישה בני אדם: שני מצילים, שאחד מהם על מגדל גבוה המשקיף על כל חלקי הבריכה, וארבעה אנשי צוות. הם מכסים את כל צידי הבריכה, עיניהם כל הזמן על המתרחצים. מתוך השישה, רק אחד התעסק בשלב כלשהו בסלולרי, אך זה היה לדקות ספורות בלבד ושאר חבריו ראו כל הזמן גם את המתרחצים בשטח שלידו. בקיצור, גם אם תרצו להתאבד שם – לא תצליחו.

   

  הבריכה העירונית טירת־כרמל

  המציל, שנראה בסוף שנות ה־50 לחייו, לא הסיר את עיניו מן המים. גם כששינה מקומות ישיבה, עיניו היו על הילדים המשתכשכים. כשהחום היה כבד מנשוא הוא נכנס אל מימי הבריכה, צעד במים הרדודים מצד לצד וכל הזמן הביט סביבו לראות שהכל בסדר. לאורך כל השעות שהיינו שם, הוא טיפל במהירות בכל בעיה ולא נגע בטלפון הנייד. מקצוען.

   

  הבריכה העירונית בחדרה

  אי אפשר להתעלם מרקפת, המצילה הוותיקה. כובע שחור וחולצה ירוקה זרחנית שעליהם כתוב "מציל", ומשרוקית שחורה שבה היא משתמשת ללא הרף, בנוסף לפקודות שהיא מחלקת בשאגות. מדי כמה דקות היא עוזבת את עמדת המציל הגבוהה, עושה סיבוב מסביב לבריכה ומשליטה סדר. הטוב: קשה מאוד לטבוע במשמרת שלה, למרות שהיא שם לבד. הרע: כל השכונה כנראה צריכה אטמי אוזניים.

    

  צילום: אילנה קוריאל
  צילום: אילנה קוריאל

  בריכת ירושלים

  במקום היו שלושה מצילים, שניים שהופקדו על הבריכה האולימפית ואחד שהופקד על בריכת הילדים. המצילים בבריכה הגדולה היו עירניים רוב הזמן, אך מידי פעם התחברו לסלולרי. חבל. ראוי לציין לשבח את המציל בבריכת הילדים. כאשר המגלשה החלה לפעול, הוא עבר לתצפת יותר מקרוב. כשילד בן ארבע עלה למגלשה לבד, המפעיל אותת לו שישים לב. ואכן, הילד החל לשקוע, והמציל זינק למים ומשה אותו תוך שנייה.

  מבריכת ירושלים נמסר: "אנחנו פועלים כל הזמן ומסבירים לצוות על החשיבות של להיות עירניים. לצערנו הייתה חריגה, והיא טופלה במלוא החומרה".

   

  בריכת רמות, ירושלים

  המציל, איש מבוגר בחולצה הצהובה, שולט לגמרי בבריכה. הוא לא יושב, אלא מסייר כל הזמן ואף לא שוכח להציץ לעבר מתחם הסאונה והציוד, כדי לוודא שלא נשכח שם מישהו. 20־30 המתרחצים, שהיו בגילאים שונים, נראו בידיים טובות.

   

  בריכת גוש־עציון באלון מורה

  המציל הצעיר סייר לכל אורך הבריכה מספר פעמים. הוא ציין בפני הילדים שאסור לקפוץ מהמקפצות, וכשלא נענו לקריאותיו הגיע אל המקפצות, ישב על אחת מהן והסביר להם מה הסכנות. לאחר מכן הוא המשיך לסייר, ולמרות שהיה שם לבדו, שלט בכל.

   

  קאנטרי נווה שרת בתל־אביב

  בבריכה הלא מקורה יש שלושה עוזרי מציל ומציל אחד. שני עוזרים יושבים זה מול זה בחלק הרדוד יותר של המים ויש גם עוזר שיושב מול החלק העמוק — לשם ילדים אינם מורשים להיכנס. שלושתם מתקשרים בלי הרף עם הרוחצים. במקביל, המציל ואדם נוסף מקיפים את כל הבריכה מדי כמה דקות. הבאג נמצא בבריכת הפעוטות. לפי השלט, הכניסה בליווי הורה בלבד, אבל נכנסים לשם גם ילדים בני 10-9, שאוהבים להשתובב במים לא עמוקים, וזה יכול להיות מסוכן. תינוקות לפעמים בורחים למים, ילדים יכולים להחליק, כדאי אולי להוסיף מישהו.

   

  קאנטרי 360 בראשון־לציון

  המציל עומד וסורק את הבריכה. על הבמה יושבים עוזר המציל והחובש ומתצפתים על המים. אחת לכמה דקות המציל עושה סיבוב ומעיר לילדים שמשתוללים. על חולצותיהם כתוב "מציל" ו"חובש", והם מצוידים במכשיר קשר למקרה שיצטרכו להזעיק עזרה. כשילד רוצה להיכנס על מזרן מתנפח, הם מסרבים בטענה ש"זה מסתיר את מה שקורה מתחת למים". אמו מתווכחת. הם לא מוותרים. יפה.

   

  בריכת ויסגל ברחובות

  מציל אחד יושב על כיסא משרדי, מציל שני עומד, שניהם מתצפתים. כל כמה דקות יוצא אחד מהם לסיבוב מסביב לבריכה ומעיר לילדים שקופצים בניגוד להוראות. מידי פעם יוצא אחד מהם לכיוון המשרדים וחוזר עם בקבוק מים. בשעה שש בערב מצטרף מציל נוסף לצוות. כשיצאתי משם, האחראי על הביטחון שאל אותי מדוע צילמתי, מה שמראה שהם רואים מה קורה גם מחוץ לבריכה.

   

  הבריכה במזכרת־בתיה

  מסביב לבריכה ניצבו שלושה אנשי צוות. כל אחד עמד ליד שפה אחרת שלה. שניים מהם נראו מבוגרים, ככל הנראה מצילים מוסמכים ומנוסים. הם כמעט לא הורידו את העיניים מהמים. לא היה לידם טלפון סלולרי, והם הרבו להעיר למתרחצים סוררים. איש הצוות השלישי היה נער צעיר שהוצב על במה מוגבהת. בהתחלה הוא הביט באדיקות על השטח שעליו הופקד, אבל לאחר כשעה החל להגניב מבטים לעבר הטלפון הסלולרי. הרס להם.

   

  הקאנטרי בבאר־שבע

  במקום יש מציל אחד בסוכת המציל, מציל שני שעושה סיבובים בבריכה ומציל שלישי ששוהה בעמדה מוצלת נוספת. המצילים נראים עירניים ומתקשרים עם הרוחצים בבריכה. המציל המבוגר שהה בסוכת המציל הגבוהה וחולש על כל הבריכה. המצילים הצעירים יותר נמצאים למטה, מדי פעם עושים סיבובים ושורקים במשרוקית כדי לעשות סדר. לסיכום: עושים את העבודה.

   

  בריכת הקאנטרי בדימונה

  שני מצילים יש במתחם, אלא שאחד מהם נעלם בתוך מבנה מקורה שממנו לא רואים את הבריכה. השני עשה מדי פעם סיור מסביב לבריכה, אבל הרבה להתעסק בטלפון. למעשה, הוא היה מחובר למסך חצי מהזמן שהיינו שם.

  מנהלת הקאנטרי, נופר ארזואן, אמרה בתגובה כי "הוא בין המצילים היחידים שהטלפון שלהם בקופסה". כאשר הראינו לה את התמונות, היא אמרה: "אני בטוחה שהוא התעסק באירוע/ מקרה שקשור בבריכה".

  ביקשנו שתברר את הנושא עם המציל עצמו. היא לא חזרה אלינו.

   

  איתן גליקמן, מאיר תורג'מן, ליאור אל־חי, אילנה קוריאל, יעל פרידסון, אלישע בן קימון, עמיחי אתאלי ואתי אברמוב