שבת 21 באפריל 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
יואב דודקביץ
ממון • 23.07.2017
פילבר עדכן באיחור על ניגוד עניינים חדש
בפברואר האחרון שכר מנכ"ל משרד התקשורת את משרד עורכי הדין הרצוג פוקס–נאמן, המטפל בחברות רבות בתחום התקשורת - אך רק ביוני עדכן את הסדר ניגוד העניינים שלו • פילבר: "העדכון הופקד בידי הלשכה המשפטית"
גיא ליברמן

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, התעכב שלושה וחצי חודשים לפני שעדכן את הסדר ניגוד העניינים שלו, כך שיהיה מנוע מלעסוק בענייניו של משרד עורכי הדין הרצוג פוקס־נאמן. העדכון נדרש בעקבות העובדה שפילבר שכר עורך־דין ממשרד הרצוג פוקס־נאמן במסגרת בדיקת משרד מבקר המדינה בעניינו ובעניין משרד התקשורת. כזכור, מתח מבקר המדינה ביקורת על משרד התקשורת ועל פילבר כמי שקידמו את ענייניה של בזק.

 

מבדיקת "ממון" עולה, כי פילבר שלח לשר התקשורת, איוב קרא, את העדכון להסדר ניגוד העניינים ב־8 ביוני האחרון, אף שההתקשרות שלו עם משרד עורכי הדין נעשתה כבר בפברואר האחרון.

 

ניגוד העניינים החדש שבגללו נדרש עדכון נובע מהעובדה שהרצוג פוקס־נאמן, ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל, מטפל במגוון רחב של לקוחות מתחום התקשורת, ובהם גופים גדולים כמו הוט ופייסבוק ישראל. באתר האינטרנט של המשרד נכתב כי בין לקוחות מחלקת התקשורת שלו "נמנות חברות התקשורת הגדולות בישראל, לרבות מפעילי טלוויזיה רב־ערוצית, ספקי אינטרנט, מפעילי טלפונייה ניידת ונייחת, זכייני טלוויזיה מסחרית, נותני שירותי שיחות בינלאומיות וספקי תוכן. המחלקה מייצגת גם חברות בינלאומיות מובילות בתחום בעסקיהן בישראל".

 

לשאלתנו מדוע עודכן ההסדר שלושה וחצי חודשים לאחר ששכר את שירותי עורך דינו, השיב פילבר באמצעות עו"ד יובל נחמני, כי "הטיפול בעניין הופקד בידי הלשכה המשפטית של משרד התקשורת".

 

פילבר נמצא כרגע במעצר בית כחלק מחקירת רשות ניירות ערך בפרשת בזק. הוא חשוד על ידי רשות ניירות ערך כי פעל, כמנכ"ל משרד התקשורת, "בצורה שיטתית, מכוונת ומתמשכת, ותוך הסתרת העובדה מהגורמים המקצועיים והמשפטיים של משרדו, כדי להעביר לידי בזק מסמכים מסווגים וכן ניירות עמדה פנימיים, תכתובות ומסמכים מדיונים בין־משרדיים, לרבות כאלה אשר טרם נידונו בפורומים המוסמכים, הן במשרד התקשורת והן בפורומים הבין־משרדיים".

 

בפרשה נחשדים בין היתר גם בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', ובנו אור, ומנכ"לית בזק, סטלה הנדלר. בזק והנדלר מיוצגות כרגע בפרשה על ידי משרד הרצוג פוקס־נאמן (אך לא היו מיוצגות על ידי המשרד בפברואר האחרון). פילבר עצמו אינו מיוצג בפרשה הזו על ידי הרצוג פוקס־נאמן, אלא על ידי משרד אחר.

 

ניגודי העניינים הנוספים של פילבר

 

הסדר ניגוד העניינים המקורי של פילבר במשרד התקשורת נחתם ביוני 2015, עם כניסתו לתפקיד, כמתחייב. בהסדר, שהגיע לידינו, כתב פילבר כי "החל משנת 2009 ועד למועד כניסתי לתפקיד עסקתי במתן ייעוץ אסטרטגי ועסקי לגורמים שונים. הייעוץ ניתן באמצעות עוסק מורשה שהקמתי לצורך זה בלבד".

 

מההסדר עולה, כי מלבד היותו ראש מטה הבחירות של מפלגת הליכוד בבחירות האחרונות, פילבר גם סייע למטהו של ראש עיריית רמת־גן, ישראל זינגר, בבחירות המוניציפליות ב־2013, סיפק שירותי ייעוץ לקמפיין של עו"ד אורי אהד שהתמודד לראש עיריית פתח־תיקווה, וכן לסיעות שהתמודדו למועצת העיר בתל־אביב. כמו כן, ב־2015 סיפק שירותי ייעוץ לקמפיין של עו"ד גילי עוז בבחירות לראשות המועצה האזורית גלבוע.

 

בהסדר ניגוד העניינים הוצהר כי הוא לא יעסוק בענייניהם של לקוחותיו לשעבר, וכי לאף אחד מהם "אין קשר לפעילות המשרד". כמה חודשים לאחר מכן עדכן את ההסכם לאחר שמונה לדירקטור בחברת תעש, לבקשת משרד הביטחון.

 

עומד בדרישות

 

מאז התפוצצה פרשת בזק ופרסום דו"ח המבקר, הושמעה ביקורת על מינויו של פילבר כמנכ"ל המשרד, בטענה שאין לו ניסיון מתאים וזכה בתפקיד רק בשל נאמנותו לראש הממשלה, בנימין נתניהו. ואולם בחינת קורות חייו מול אלה של שלושת קודמיו בתפקיד - אבי ברגר, עדן בר־טל ומרדכי מרדכי , מלמדת שהרזומה שלו אולי פחות עשיר, אבל לא בפער יוצא דופן.

 

לפילבר תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר־אילן ותואר שני במינהל עסקים מהקריה האקדמית אונו. גם שני קודמיו, ברגר ובר־טל, מחזיקים בשני תארים, ואילו למרדכי תואר ראשון בלבד. בשנים 1996-2001 כיהן פילבר במספר תפקידים ניהוליים במועצת יש"ע, ובשנים 2003-2009 היה מזכיר רכבת ישראל ומנהל הנכסים והפיתוח העסקי שלה. לפני מינויו קבעה ועדת המינויים בראשות נציב שירות המדינה משה דיין כי פילבר "עונה אחר דרישת ההשכלה ודרישת הניסיון".

 

guy-l@yedioth.co.il

 


פרסום ראשון: 23.07.17 , 21:12