ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Depo Photos/ABACA
  חדשות • 26.07.2017
  "ארדואן מפר את ההסכם"
  היה פיוס? דווקא לאחר הסרת המגנומטרים, נשיא טורקיה יוצא במתקפה חריפה נגד ישראל • "תעלו לאל־אקצה כדי להגן על ירושלים", קרא למוסלמים בעולם • משרד החוץ: "דברים הזויים, מופרכים ומעוותים"
  איתמר אייכנר

  המגנומטרים אומנם הוסרו אתמול, אבל האפקט חי ובועט: נשיא טורקיה ארדואן יצא אתמול במתקפה חריפה נגד ישראל וקרא למוסלמים ברחבי העולם לעלות לאל־אקצה ולהגן על ירושלים. בישראל אומרים: הדברים הזויים, הוא מפר את הסכם הפיוס".

   

  המתקפה של ארדואן מפתיעה נוכח העמדה המתונה יחסית שהפגין עד כה. בעיצומו של המשבר הוא יזם שיחה עם נשיא המדינה ראובן ריבלין וביקש ממנו לפעול להסרת המגנומטרים. ריבלין מצידו ביקש מארדואן להתערב: "מנהיגותך חשובה להרגעת הרוחות", והשיחה הייתה נינוחה.

   

  אתמול, דווקא לאחר שהמגנומטרים כבר הוסרו בעקבות ההסכם עם ירדן, יצא ארדואן במתקפה חריפה נגד ישראל שכמותה לא נשמעה זמן רב. הוא קרא למוסלמים ברחבי העולם לעלות לאל־אקצה ולהגן על ירושלים. "צריכים להחזיר את ירושלים ללב האיסלאם. עיר הבירה של ישראל היא תל־אביב, ועיר הבירה של הפלסטינים היא מזרח ירושלים".

   

  את הדברים אמר ארדואן בכנס של מפלגתו בפרלמנט באנקרה. על ירושלים אמר: "אם חצי הלב זה מכה וחצי הלב זה מדינה — אז ירושלים היא הכיסוי השקוף מעל כל הלב. כמו שאנו עולים למכה ולמדינה אני קורא לטורקים ולמוסלמים לעלות להר הבית ולהחזיר את ירושלים לתשומת הלב של המוסלמים".

   

  ארדואן שלל את הריבונות הישראלית בירושלים ואמר כי בירת ישראל היא תל־אביב.

   

  עוד טען כי לישראל יש תוכניות נסתרות בהר הבית, וכי "בעקבות העמידה האיתנה של המוסלמים בפרשת המגנומטרים היא לא תוכל לממשן". כן האשים את ישראל שהיא מנצלת את הירי בשוטרים בהר הבית למקסם את האינטרסים שלה ומתייחסת למתפללים המוסלמים כאל מחבלים.

   

  בירושלים הגיבו בחריפות לדבריו. גורמים מדיניים אמרו כי מדובר ב"הסתה לאלימות והפרה של רוח הסכם הפיוס בין טורקיה לישראל".

   

  גורמים בישראל מעריכים שתגובתו נובעת מתחושה שהוא יצא מפסיד מההסכם עם ירדן שהביא להסרת המגנומטרים משום שהוא מחזק את ירדן על חשבונו ועל חשבון חמאס. לדבריהם, תקיפתו נובעת משיקולים פנימיים, וההתקפה מעידה דווקא על חולשה.

   

  משרד החוץ פירסם אמש תגובה רשמית חריפה: "דברי נשיא טורקיה הזויים, מופרכים ומעוותים. מוטב לו שיעסוק בבעיותיה ובקשייה של מדינתו. ימי האימפריה העותומאנית חלפו. בירת העם היהודי הייתה, הינה ותהיה ירושלים. בניגוד לעבר זו עיר שממשלתה מחויבת לביטחון, לחירות, לחופש פולחן ולכיבוד זכויות המיעוטים. מי שחי בארמון זכוכית, מוטב שלא ישליך אבנים".

   

  לשכת ראש הממשלה הוסיפה: "מעניין מה ארדואן יאמר לתושבי צפון קפריסין ולכורדים. ארדואן הוא האחרון שיכול להטיף לישראל".