ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 27.07.2017
  נתניהו יקדם את חוק "ירושלים רבתי"
  עמיחי אתאלי | כתבנו בכנסת

  על רקע משבר המגנומטרים הודיע אתמול ראש הממשלה נתניהו: "אקדם את חוק ירושלים רבתי".

   

  גירסת החוק נחשפה לפני כשבועיים ב"ידיעות אחרונות" והיא קובעת שכמה רשויות מקומיות ביו"ש, הנושקות לירושלים, יסופחו אליה מוניציפלית, אך לא מדינית.

   

  מדובר במעלה־אדומים, גוש־עציון, אפרת, ביתר־עילית וגבעת־זאב. לפי החוק תושביהן יהפכו לאזרחי הבירה ויוכלו להתמודד על ראשות העירייה וגם להתמודד על ראשות המועצות המקומיות שבהן הם מתגוררים.

   

  מטרת החוק, שאותו הוביל שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ (ליכוד), היא "לחזק את ירושלים בהוספת אלפי תושבים יהודים לעיר ובמקביל להחליש את האחיזה הערבית בבירה". החוק, שאותו מקדם בכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד), מגיע על רקע ההבנה בימין שלפיה לא ניתן לבצע בשלב זה סיפוח מלא של אזורים אלה.

   

  באחרונה הוגשו חוקים דומים על ידי מספר ח"כים מהימין ובהם יהודה גליק (ליכוד). מה שגורם להצעה הזו להיות בעלת משקל רב יותר היא מעורבותם של השר כץ ושל ח"כ קיש, המשמש יו"ר ועדת הכנסת.

   

  אמש הודיע ראש הממשלה נתניהו כי הורה לקיש לקדם את החוק עם פתיחת כנס החורף של הכנסת. במערכת הפוליטית העריכו כי "ההוראה מגיעה על רקע משבר המגנומטרים והצורך של נתניהו להוכיח זיקה משמעותית לירושלים".

   

  כץ אמר אמש ל"ידיעות אחרונות" כי בימים הקרובים יכנס פגישה ראשונה של צוות עבודה. לדבריו, הצוות יכלול נציגים מכל הרשויות ויגבש תוכנית שתסייע לכך שהצעת החוק תהיה מוכנה מיד בפתיחת מושב החורף.