חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילומים: דנה קופל, עמית שאבי, מיכאל קרמר
  חדשות • 31.07.2017
  אהבת חינם
  ערב ט' באב מנהיגים בציבור החרדי יוצאים בקריאה משותפת נדירה ומגנים את מסע האלימות המתמשך נגד החיילים החרדים • עד כה הם שתקו ונמנעו מלהגיב על הפגיעות החמורות • עכשיו, בקמפיין וידאו של האתר החרדי "כיכר השבת" הם זועקים לראשונה בפה אחד: "עוצרים את שנאת החינם"
  עמיחי אתאלי

  מה שהחל במודעות וצעקות של קיצוניים הפך מזמן למסע הסתה פרוע שכולל קללות, צעקות ואף אלימות פיסית. חיילים חרדים שחוזרים הביתה מהצבא נתקלים לא פעם בהטרדות אלימות מצד חבריהם למגזר החרדי שכל פשעם הוא שבחרו להתגייס לצה"ל. כעת, לקראת אירועי ט' באב שיחול הערב מתפרסם קמפיין וידיאו ראשון מסוגו שאליו הצטלמו חברי כנסת חרדים, רבנים וראשי ערים חרדיות וכולם יוצאים נגד הפגיעה בחיילים החרדים.

   

  מנהיגי הציבור החרדי נתבקשו פעם אחר פעם לגנות את ההתנהגות האלימה כלפי החיילים וכן את מונח הגנאי "חרד"קים" (חרדים קלי דעת המוצגים כחיידקים ומתגייסים לצה"ל). אולם, עד כה נמנעו מגינוי כמעט באופן חד משמעי. גם הזרם המרכזי בתקשורת החרדית, שלו השפעה רבה, לא יצא במופגן נגד התופעה. לקראת תשעה באב ערך ישי כהן, כתב באתר האינטרנט החרדי "כיכר השבת" וידיאו בו תועדו בכירי המגזר החרדי וחלקיו השונים יעלו היום אחת לכמה שעות באתר "כיכר השבת".

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  המפתיעים ביותר שבין המשתתפים הם חברי הכנסת של סיעת יהדות התורה. ח"כ משה גפני נהג עד כה לטעון שאין לו כל קשר לאלימות נגד חיילים חרדים ולכן אין לו צורך לצאת נגדה ולגנות אותה. אלא שכעת גפני הפך למשתתף בכיר בפרוייקט. "אנחנו חונכנו נגד האלימות" מצהיר גפני, "אני חושב שאלימות עושה חילול השם. זה עושה נזק לעולם התורה, ללומדי התורה, לדעת התורה". עוד ח"כ מיהדות התורה שהצטרף לקמפיין הוא אורי מקלב שלראשונה נשמע מגנה את האלימות ומתייחס בדבריו לעובדה שעד כה הוא וחבריו לא קראו לגינוי בפומבי: "שואלים אותי למה אנחנו לא מגנים תופעות של אלימות. גם במקרים האלו: מי שאחראי לכך לא קשור לציבור שאני מייצג". ח"כ שלישי מסיעת יהדות התורה המשתתף בפרוייקט הוא מנחם אליעזר מוזס: "כמובן בראש ובראשונה התורה מגנה עלינו, וחשובים מאוד לומדי התורה. יחד עם זאת, אם מישהו הלך לצבא, בוודאי שחס וחלילה ללכת ולבייש אותו ולהלבין את פניו ברבים".

   

  מאנשי ש"ס קל יותר לצפות ליטול בו חלק שכן רבים ממצביעי המפלגה אינם מנהלים אורח חיים חרדי ושולחים את בניהם לצבא. אולם גם שיתוף הפעולה בקמפיין בין הפוליטיקאים החרדים, ספרדים ואשכנזים, גם הוא אינו אירוע יומיומי. יו"ר ש"ס אריה דרעי אומר בפרוייקט: "הגמרא אומרת שבית ראשון נחרב בגלל עבודה זרה, גילוי עריות ושפיכות דמים. בית שני בגלל שנאת חינם" עוד מוסיף: "הדרך שלנו היא דרכי נועם וכיבוד אחד את השני. מה זה צריך להיות להשמיץ מי שלא הולך בדרכי? זו לא דרכה של תורה, בוודאי לא של בני תורה".

   

  חיילים מהגדוד החרדי נצח יהודה | צילום: גיל יוחנן
  חיילים מהגדוד החרדי נצח יהודה | צילום: גיל יוחנן

  גם חברי הכנסת יואב בן צור, יעקב מרגי , מיכאל מלכיאלי ויגאל גואטה מש"ס משתתפים בפרוייקט ולצידם הרב דוד גרוסמן והרבנים הראשיים לישראל, קבוצה שמכל אחד מחבריה ניתן היה לצפות לגינוי כזה. בפרוייקט ישנה נוכחות מפתיעה נוספת, מצד כמה ראשי ערים חרדיות כמו ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול וסגן ראש עיריית ירושלים, צביקה כהן שעד כה טרם התבטאו ברוח זו. ההתבטאות המובהקת מכולן נמסרת מפיו של ראש עיריית אלעד, ישראל פרוש שמצטלם בפרוייקט לצד כתובת גריפיטי בגנות החרד"קים.

   

  ישי כהן, כתב "כיכר השבת" שהוביל את הפרוייקט אמר לידיעות אחרונות: "הסיקור הקבוע של תקיפות החיילים החרדים הוביל אותנו להבנה עמוקה כי היום אלו החיילים שמותקפים ומחר זה יכול להיות כל אחד אחר. בעקבות כך ביקשנו להשמיע קול אחר, קול אוהב ומחבק, את הקול השפוי של הציבור החרדי - שמרגיש כל כך מנותק מאותה קבוצה קיצונית וקולנית. אנו מקווים כי הדבר יחלחל לכל שדרות הציבור בישראל ושהציבור החרדי אמון על 'ואהבת לרעך כמוך'".

   

   


  פרסום ראשון: 31.07.17 , 00:04