חמישי 26 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  טל שחר
  המוסף לשבת • 03.08.2017
  סרט רע
  כל כך הרבה תוכניות היו ללוסי דובינצ'יק לזמן הקרוב: הצגות בתיאטרון גשר, לו"ז צילומים לסרט, פיילוט לסדרת טלוויזיה, קמפיין לחברה מסחרית ואפילו חלומות על ספר שירים. אבל עכשיו שוכבת השחקנית המוכשרת, שחייה נעו בין הצלחות גדולות לשורת אכזבות, במחלקת טיפול נמרץ, נושאת איתה את סוד נפילתה מדירתה בקומה הרביעית. משפחתה וחבריה מקיפים אותה ונאחזים בתקווה. "היא קטנה ועדינה", אומרת אוולין הגואל, "אבל כמה קטנה - ככה חזקה"
  סמדר שיר | צילום: טל שחר

  "לוסי היא אדם שאי־אפשר להתנתק ממנו", אומרת השחקנית אוולין הגואל, חברתה הטובה של לוסי דובינצ'יק, "היא פשוט נכנסת לך לנשמה". האנשים שלוסי נכנסה להם לנשמה - חבריה ובני משפחתה - ממתינים עכשיו בפתח המחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים איכילוב. מאז יום רביעי, עת הסתיים הניתוח, דובינצ'יק שוכבת שם, מורדמת ומונשמת, כדי למנוע ממנה כאבים. איש אינו יודע בינתיים מה גרם לסרט הרע הזה, שנפתח ביום שלישי בערב בנפילתה של דובינצ'יק מדירתה בקומה הרביעית ביפו, אבל אין להם ספק שהוא יסתיים בהפי־אנד.

   

  עם הסוכן שי כהן דבי. "הבטחתי לה טוטאליות, אבל הבהרתי לה שאני מצפה להתמסרות מלאה"
  עם הסוכן שי כהן דבי. "הבטחתי לה טוטאליות, אבל הבהרתי לה שאני מצפה להתמסרות מלאה"

   

  "אני מרשה לעצמי לומר שבחצי השנה האחרונה הייתי האדם הקרוב ביותר ללוסי", אומר שי כהן דבי, הסוכן האישי שלה שסלל עבורה את הדרך לקאמבק. "חוץ מישיבות עבודה, ארוחות צהריים ויציאות לבילויים, שמרנו על קשר רצוף בווטסאפ כמעט בכל שעות היממה. התכתבנו שלוש שעות לפני שהודיעו לי שהיא נמצאה על המדרכה. בווטסאפ האחרון הזכרתי לה את הפגישה שנקבעה לרביעי בבוקר והיא ענתה לי, 'בטח, ממי, איזה כיף שסוף סוף נתראה'. סיכמנו שאחרי הביזנס נשב ללאנץ'. הכל היה רגיל, שגרתי, לא היה שום רמז למצוקה".

   

  כמו גן עדן קטן

   

  המילה האחרונה גורמת לו לעוות את פניו בכעס. אין לו מושג מה גרם ללוסי - "החיים שלי, הנשמה שלי" - ליפול למדרכה, אבל הוא הודף את גל הדיבורים על כך שניסתה לשלוח יד בנפשה.

   

   

  "לוסי גרה בדירת פנטהאוז שכורה, ואפילו אני, האדם הכי קרוב אליה, לא יודע אם היא נפלה מחלון המטבח שלה, שפונה לחזית, או מחלון חדר השינה שעל הגג. אני יודע רק את מה שנמסר מהמשטרה, שעוברי אורח מצאו אותה על המדרכה. בחצי השנה האחרונה לוסי הייתה בפריחה היסטרית. יש לה קמפיין ענקי, לוח צילומים לסרט חדש והיא גם עובדת על פיילוט לסדרת טלוויזיה. היא עובדת ללא הפסקה ומרוויחה בהתאם, והיא האדם האחרון על פני האדמה שימאס בחייו. הדירה שלה היא כמו גן עדן קטן. לוסי עבדה קשה מאוד כדי ליצור סביבה בריאה, נוחה ונעימה לה ולאלמה".

  לוסי עם בתה אלמה, מתוך המגזין "הורים וילדים". "לא חשבתי שבגיל 24 אהפוך לאמא", אמרה, "אבל מהרגע שנודע לי שאני בהיריון לא התלבטתי אפילו לשנייה"
  לוסי עם בתה אלמה, מתוך המגזין "הורים וילדים". "לא חשבתי שבגיל 24 אהפוך לאמא", אמרה, "אבל מהרגע שנודע לי שאני בהיריון לא התלבטתי אפילו לשנייה"

   

  "רק כשלוסי תתעורר ותתחיל לדבר נדע מה קרה", אומרת הגואל. "עד אז אני מוכנה להישבע בכל היקר לי שלוסי לעולם לא תפגע בעצמה, מפני שיש לה את אלמה, בתה, שהיא האוויר שלה והחמצן שלה ואהבת חייה. היא לעולם לא תעשה משהו שיצער את אלמה, ואני חותמת על זה עם שלושה סימני קריאה".

   

  הנרי דוד, שחקן תיאטרון גשר שבעבר שיחק לצידה בסדרה "מרחק נגיעה", אמר עליה ש"היא בסך הכל בחורה קטנה ועדינה".

   

  "נכון, היא קטנה ועדינה, אבל כמה קטנה - ככה חזקה. מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית יש לה כוחות של פלדה. ראיתי אותה מתמודדת".

   

   

  הוא גם אמר שהיא הייתה במצוקה מתמשכת.

   

  "זה מה שהוא אמר?" היא מתרגזת, "אז זה סימן שהוא לא מכיר אותה בכלל. לוסי לא הייתה בשום מצוקה, ודאי שלא 'מתמשכת'. לכל בן אדם יש יום טוב ויום פחות טוב, זה טבעי ואנושי, במיוחד לנו, השחקנים. אנחנו לא פקידי בנק שעובדים משמונה עד ארבע. המצוקות שלנו נובעות מהחומרים הלא תמיד קלים שאנחנו מעלים על הבמה והן גם אלה שגורמות לנו לבחור במשחק, אבל כל ניסיון לקשור בין לוסי למצוקה קיומית הוא שקר מוחלט".

   

  הגואל בוחרת להשתמש במונח "מעידה". לדעתה, לוסי התקרבה לחלון ומסיבה לא ברורה מעדה ממנו. הסוכן שלה מדבר על "החלקה" ומעלה השערה: "אולי היא הבריקה את החלון ומרוב ריכוז לא שמה לב שהיא מתקרבת מדי למעקה?"

   

  שי כהן דבי (26) אמנם עובד עם דובינצ'יק, שתחגוג בדצמבר את יום הולדתה ה־35, רק שבעה חודשים, "אבל יש לי הרגשה שאני מכיר אותה שנים", הוא אומר. "את 'קלרה הקדושה' ראיתי המון פעמים. עבדתי בהפקות טלוויזיה שונות עד שמבצע צוק איתן סגר את הברזים של התקציב, מצאתי את עצמי מובטל והתחלתי לעבוד כאיש יחסי ציבור עצמאי. באותה תקופה לוסי העלתה המון תמונות - בפייסבוק ובאינסטגרם - אז צילצלתי אליה, קבענו פגישה והקליק בינינו היה מיידי.

   

   

  "אמרתי לה, 'את אחת ויחידה, את השחקנית הכי יפה, הכי מוכשרת ועם הכריזמה הכי גדולה. אני לא יודע למה את מתבזבזת, אבל אני בטוח שאם תלכי איתי אני אעשה לך קאמבק היסטרי שיראה לכולם מי את וכמה שאת מדהימה'. הייתי דוגרי איתה. סיפרתי לה שאני בתחילת הדרך ושאם היא תחתום איתי, היא תהיה האמן היחיד שלי. הבטחתי לה טוטאליות. אמרתי לה שאני אהיה לימינה ולשמאלה ולפניה ומאחוריה ובכל מקום שצריך ושאפשר.

   

  "יחד עם זאת, הבהרתי לה שאני מצפה ממנה ליחס זהה, להתמסרות מלאה. אמרתי לה, 'אני לא ארשה לך ללבוש את הפיג'מה שאיתה ירדת לבית קפה או את השמעטס שלבשת לפרמיירה. אני אבנה לך צוות של אנשי מקצוע שיהפוך אותך לקלאסית, לליידי, וככה תגיעי למקום שראוי לך'. מאז שחתמנו והתחלנו לעבוד ביחד היא הייתה בנסיקה".

   

  לפני חצי שנה נפגשתי עם דובינצ'יק וכהן דבי במסעדה ביפו, מרחק נשימה מתיאטרון גשר, ביתה בעשר השנים האחרונות. זה היה לאחר שנודע שביטלה את אירוסיה לצלם אוהד האקר, שלושה חודשים אחרי שאמרה לו כן. בראיון ההוא סיפרה דובינצ'יק שהשאלה שהכי מעצבנת אותה היא "לאן נעלמת". "אני נעלמתי?" כיווצה את אפה הקטן, "אני כאן ואני עובדת והכל נפלא. מצחיק אותי לחשוב שבגיל 34 אני כבר עושה קאמבק. יש אנשים שבגיל הזה רק מתחילים את החיים, אבל ככה זה כשמתחילים את הקריירה בגיל תשע וחצי".

  בסרט "זוהר". שיחקה בו כשהייתה בת עשר
  בסרט "זוהר". שיחקה בו כשהייתה בת עשר

   

  ההתחלה שלה הייתה מקרית. בגיל שבע היא עלתה עם משפחתה ממוסקבה לרחובות ומשם עברה לתל־אביב. "כולם חושבים ש'קלרה הקדושה' היה התפקיד הראשון שלי, אבל זה לא נכון", סיפרה לי במסעדה, תוך שהיא אוכלת בידיה, מתענגת על כל ביס. "יום אחד, כשהייתי בדרך לחוג טניס - היה לי אז שיער ג'ינג'י עד התחת - מישהי ניגשה אליי, סיפרה לי שבאותו היום פתחו את סוכנות 'יולי' ושאין להם מחלקת ילדים, ועל המקום היא החתימה אותי. עשיתי פרסומת ליוגורט ומלא קמפיינים לילדים. בגיל עשר שיחקתי בסרט 'זוהר' על זוהר ארגוב. אני ודאנה איבגי היינו החברות של גילי, הבן שלו. אורית אזולאי, שליהקה אותי לאחת הפרסומות, לקחה אותי ל'קלרה' כשהייתי בת 11. ביסודי קפצתי כיתה, ובגיל 17 התחלתי ללמוד בניסן נתיב".

   

   

  לא ירדתי למחתרת

   

  בגיל 14 הייתה דובינצ'יק השחקנית הצעירה ביותר שזכתה בפרס אופיר של האקדמיה הישראלית לטלוויזיה וקולנוע. שאלתי אותה מה תגיד לאלמה אם היא תרצה להתחיל, כמוה, קריירה בגיל צעיר כל כך. "אלמה בת עשר ויש לה אופי נורא חזק", ענתה. "היא מאוד דעתנית. הציעו לה להשתתף באיזו תצוגת אופנה, ממש בקטנה, והיא אמרה 'איזה בגדים מכוערים'. היא מציירת מדהים וגם משחקת, אבל אבא שלה לא רוצה שהיא תיכנס לשואו ביז לפני שתהיה בת 14, ואני זורמת".

  בסרט "קלרה הקדושה". הזוכה הצעירה ביותר בפרס אופיר
  בסרט "קלרה הקדושה". הזוכה הצעירה ביותר בפרס אופיר

   

  אבא של אלמה הוא ג'וני פיטרסון, ששיחק לצידה ב"קלרה" והיום גר במושב אמירים ועובד כמשמר עתיקות. "אנחנו החברים הכי טובים בעולם", היא סיפרה, "הוא אבא נהדר ואין לנו הסדרי ראייה. פעם בשבועיים הוא לוקח את אלמה אליו לשישי־שבת. חודש אחרי שאלמה נולדה הוא הכיר את מי שהפכה לאשתו ועכשיו יש לה אח ואחות קטנים. ג'וני ואני לא היינו ממש זוג. אנחנו מכירים מלא שנים, היה לנו רומן משונה בין גיל 15 ל־17 שלי, אחר כך היה לי בן זוג במשך שש שנים, וכשנפרדנו, התחברתי לג'וני לחודש אחד שבו נכנסנו להיריון.

   

  "זה לא היה מתוכנן. בחיים לא חשבתי שבגיל 24 אהפוך לאמא, אבל אני לא יכולה לקרוא לזה פנצ'ר, מפני שמהרגע שנודע לי שאני בהיריון לא התלבטתי, אפילו לא לשנייה. תיכננתי לשמור את זה בסוד, מפני שהייתי אמורה לצלם שני סרטים, אבל איכשהו זה דלף לרכילות, כמו שתמיד קורה לי, ושני הסרטים נפלו. שיחקתי בשבע הצגות, וכשהייתי בחודש הרביעי תיאטרון גשר העסיק מחליפות, אבל אף אחת מהן לא עלתה לבמה במקומי, מפני שאפילו בחודש התשיעי לא ראו שאני בהיריון. לבשתי חולצה רחבה".

   

  במהלך ההיריון דובינצ'יק קנתה דירה ("רציתי ביטחון") ופתחה משרד ליחסי ציבור עם שתי שותפות. היא לקחה מהבנק הלוואה של 80 אלף שקל והשקיעה את הכסף באפליקציה קולינרית. "המצאה ישראלית", סיפרה, "מנוע חיפוש של מסעדות שמציע כל מיני הטבות. גם עכשיו אני חושבת שזה רעיון מדהים, אבל יציאת האפליקציה התעכבה. עד היום היא לא יצאה ובינתיים החוב בבנק תפח, בגלל הריביות, וכבר דרשו ממני 156 אלף שקל. הייתי חייבת להגיש בקשה לפשיטת רגל כדי לעצור את הריבית, אבל בסופו של דבר הגעתי להסדר עם הבנק ואני משלמת מדי חודש".

   

  דובינצ'יק התייחסה לתדמית המסכנה שדבקה בה בעקבות הפרסומים על מצבה. "כל אחד יודע ש־80 אלף שקל זה לא סכום שבגללו אתה מגיע לפשיטת רגל. במקרה שלי, ברגע שהגשתי את הבקשה לבית המשפט היא פורסמה בעיתון כלכלי וכולם התחילו לדבר על זה. כיוון שכולם דיברו, החלטתי להתראיין ולספר את האמת. תמיד עדיף שאתה תדבר במקום שידברו עליך. זה נראה לי יותר חכם.

   

  "ובניגוד לכל השמועות, לא ירדתי למחתרת. נסעתי עם אלמה לגור שנה באמירים, אצל אבא שלה. המושב זה טבע ומרחבים ובעלי חיים, כל מה שאין לנו בעיר, ובאמירים גם יש לה סבא וסבתא ו־24 דודניות ודודנים. התכנון היה שפעמיים־שלוש בשבוע אגיע לתל־אביב, להצגות, אבל אז נכנסו המון עבודות ומצאתי את עצמי ברכבת מדי יום, הלוך וחזור. אז חזרנו לעיר אחרי עשרה חודשים".

   

  כשהייתה בת 27 התחתנה דובינצ'יק עם הבמאי שי בן עטר, נישואים שהחזיקו מעמד שנתיים, "עד שהבנו שבתור חברים אנחנו האנשים הכי מתאימים, ובתור זוג אנחנו ממש לא". בינואר השנה הכירה את אוהד האקר, צלם סטילס שמבוגר ממנה בחמש שנים.

   

  "הוא הגיע להופעה שלי, ערב שירי לאונרד כהן", סיפרה לי. "אחרי ההופעה ישבתי עם חברים, שהם גם חברים שלו, והיה בינינו קליק חזק ומהיר. הוא הציע לי נישואים אחרי שלושה חודשים והייתי בעננים. הייתה לנו אהבה חזקה, ורוד קיצוני, היינו בהיי מאוד גדול. ישר דיברנו על המשפחה שתהיה לנו, מינימום שמונה ילדים, אבל מיום ליום הבנו שרצנו מהר מדי ושאנחנו פשוט לא מתאימים".

   

  לדבריה, היא הייתה זו שביטלה את הנישואים. "אני לא חייבת זוגיות אם היא לא טובה. הרבה יותר טוב לי לבד. גם אלמה אמרה לי, 'אמא, לא כדאי'. היא החברה הכי טובה שלי, תפיסת החיים שלי זהה לשלה". באותו ראיון גם סיפרה שהייתה רוצה עוד ילדים ושתשמח לזוגיות יפה.

   

  דובינצ'יק השתדלה לציית לכל ההוראות של הסוכן החדש שלה. "שי מנהל את הקריירה שלי וגם אותי", אמרה. "פעם הלכתי לאירועים ישר מחזרות, כמו שאני, בטרנינג. כשאמא שלי שאלה, 'ככה את הולכת?' עניתי, 'כן, מה הבעיה?' עכשיו יש לי צוות צמוד, סטייליסטית, מאפר, ספר, צלם, כאילו שאני אחת מהמאפיה. שי הוא הראשון והיחיד שהצליח לתת פייט לאחת עם כוחות סוס כמוני. ולפעמים, כשאני נתקעת בעבודה, הוא מחזיר את אלמה מבית הספר".

   

  "וכשלוסי החזירה את אלמה מבית הספר, היא שלחה לי סלפי מהמונית", מספר הסוכן, "כדי להוכיח לי שהיא לבושה כמו שצריך".

   

  מחברת מלאה שירים

   

  בחודש האחרון הייתה דובינצ'יק עסוקה בחזרות להצגה "אנדי וורהול" בתיאטרון גשר. "קבענו פגישת עבודה ליום רביעי האחרון כדי לחזור לעניינים", מספר כהן דבי. "סגרתי לה קמפיין גדול של רבע מיליון שקל לעונה לחברת טקסטיל חדשה שנפתחת בארץ, 'סלוסה הום'. השבוע קיבלתי שתי אופציות לצילומים, 15 או 20 באוגוסט. עם כל האופטימיות שלי, אני לא מאמין שזה יקרה".

   

  זה יתבטל?

   

  "זה ייאלץ להידחות".

   

  והיו תוכניות רבות נוספות. באמצע החודש אמורה דובינצ'יק גם להתחיל את צילומי הסרט "המלחינה", שמביים אלון נוימן. "בעשור האחרון עשיתי המון תיאטרון והתעורר בי החשק לחזור למסך", סיפרה לי. בשבוע הבא הייתה אמורה לצלם פיילוט לסדרת טלוויזיה חדשה, שיביים רני סער - "ליתיום", כשמו של כדור המטפל במאניה־דיפרסיה. "כתבתי את הסדרה על החיים שלי", מספרת התסריטאית רני לביא. "שי הכיר לי את לוסי, וכבר בפגישתנו הראשונה ידעתי שהיא תתאים לתפקיד. היינו אמורים לצלם את הפיילוט במאי, הוא נדחה בגלל אילוצי לו"ז, וזה אמור לקרות עכשיו".

   

  "נפגשתי עם לוסי פעמיים", אומר סער, "והיא הייתה מקסימה כתמיד. היא ראתה בסדרה הזו מקפצה גדולה".

   

  אחרי הרבה שנים בסוכנות השחקנים של פרי כפרי, עברה דובינצ'יק לסוכנות של רפי עגיב. "הוא תיכנן הרבה דברים עבורה", מספר כהן דבי, "ובחודש האחרון, במקביל לחזרות, לוסי סימסה לי שהיא סיימה את ספר השירים שלה. היא כותבת כבר שנים, תמיד מסתובבת עם מחברת ענקית שמלאה בדפים קרועים. כשיוצא לה לכתוב על פתק, היא תולשת ומכניסה למחברת".

   

  איזה סוג של שירים?

   

  "שירים מהחיים. לא שירים שמיועדים להלחנה, אלא שירה יפה. סיכמנו שביום רביעי היא תביא לי את המחברת כדי שאתחיל לנהל משא ומתן על הוצאת ספר. אין לי עותק של שום שיר, מפני שלוסי אהבה לקרוא אותם באוזניי. היא אמרה, 'תקשיב', והקריאה את השיר כמו הצגה. הרבה שירים שלה הוקדשו לאסי דיין שהיה חבר טוב שלה. לא בקטע רומנטי, הם היו חברי נפש".

   

  אם היא כתבה לאסי זה אומר שהשירה שלה עסקה במוות?

   

  "גם. מצד שני, היא כתבה המון שירים לאלמה, הפרח שלה".

   

  בבית החולים מנסה כהן דבי להגן על בני משפחתה של דובינצ'יק מפני התקשורת. אמה, שלא החמיצה אף פרמיירה שלה, אביה, שלו היא קוראת "פאפקין", אחיה נועם, דוגמן בן 18, ואחותה התיכוניסטית שני. "בפעם הראשונה שאבא שלה הגיע הוא נבהל מהמצלמות ואמר לי, 'תגרש את כולם'. ניסיתי להסביר לו שלשחקנים מפורסמים כמו לוסי אין חיים פרטיים. הוא אמר, 'כשמצלמים אותה על הבמה זה כיף, כשמצלמים את הדלת של טיפול נמרץ - זה כאפה'. מה שנכון".

   

  אלמה, שאמה קוראת לה "אלמוש", שהתה השבוע אצל אביה, באמירים. בחופש הגדול היא מחלקת את זמנה בין היישוב הגלילי לדירה ביפו. כמו הארוס לשעבר אוהד האקר, גם פיטרסון, אביה של אלמה, התייצב השבוע בבית החולים.

   

  אתמול בצהריים נכנסה דובינצ'יק לניתוח נוסף. הפגיעות שלה הן באגן ובכפות הרגליים. "לדברי הרופאים זה מעיד על כך שהיא לא קפצה, אלא נפלה", אומר כהן דבי. "השיקום יהיה ממושך, אבל היא תצא מזה כמו גדולה. אני בטוח בכך. אני גם יודע מה המשפט הראשון שהיא תגיד לי".

   

  מה?

   

  "לא נעלמתי".

   

  smadarshirs@gmail.com

   


  פרסום ראשון: 03.08.17 , 18:30