שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
׳™׳“׳™׳¢׳•׳× ׳₪׳×׳— ׳×׳§׳•׳”
חדשות • 05.08.2017
כשר אבל יקר
האם תחנות כוח פרטיות שיספקו "חשמל כשר" יוקמו בשכונות ובערים חרדיות על חשבוננו? • תוכנית חדשה במגזר החרדי עלולה לייקר את מחירי החשמל לכלל הציבור • ההערכה: רצונו של נתניהו לשמור על הקואליציה עשוי להביא לאישור התוכנית
עמיר בן־דוד ועמיחי אתאלי

מתווה חדש, המנוסח בתיאום עם חברי כנסת מטעם מפלגת יהדות התורה, מבקש להקים בערים ובשכונות חרדיות תחנות כוח פרטיות קטנות — שיוזנו בדלק יקר וינותקו מהרשת הארצית בשבתות — במטרה לספק לתושבים "חשמל כשר". ומה הם מציעים לעשות לגבי העלויות? להוסיף לתעריף החשמל שמשלם כלל הציבור. הסיבה, לטענתם: "כדי למנוע אפליה".

 

התוכנית החדשה של הוועדה לענייני אנרגיה בשבת — המורכבת מעסקנים חרדים, חלקם בולטים ומוכרים מאוד במגזר — מקודמת בתיאום עם חברי כנסת ממפלגת יהדות התורה: יו"ר ועדת הכספים בכנסת ח"כ משה גפני ויו"ר ועדת המדע ח"כ אורי מקלב, המעוניינים בהמשך להביאה לאישור הממשלה. גורם פוליטי העריך שבמצב הנוכחי של החקירות נגד ראש הממשלה נתניהו — ורצונו לשמר את יציבות הקואליציה — סיכוייה של ההצעה בממשלה גבוהים מהרגיל.

 

לאורך שנים טוענים החרדים כי החשמל שזורם בישראל בשבתות וחגים אינו כשר. הסיבה: גם אם החשמל מופעל עוד בערב שבת, או לחלופין באמצעות שעון שבת — בתחנות הכוח עובדים בזמן זה יהודים, ובמהלך השבת משתנה הפעלת התחנות על פי שיקולים כלכליים שונים. מערך הזרמת הגז טבעי לתחנות מהווה גם הוא בעיה מבחינתם, כיוון שגם הוא מפועל בידי יהודים.

 

"בראי הצרכנים שומרי המסורת, מדובר בחילול שבת באופן השולל את אפשרותם להשתמש בחשמל בשבת ובמועדי ישראל, או לחלופין מאלץ אותם להתפשר על צו מצפונם ואמונתם הדתית", נכתב במסמך שהכינה הוועדה במתווה של הצעת החלטה לממשלה.

 

אז מה הפתרון המוצע? בכל שכונה ויישוב שבהם יש רוב מובהק של שומרי מסורת יוקמו תחנות כוח פרטיות קטנות. אלה יחוברו מצד אחד לרשת הארצית, ומהצד השני לרשת סגורה של אותו יישוב. במהלך השבוע הן יופעלו בגז טבעי "רגיל" — באמצעות מערכת צינורות שגם אותה יהיה צורך להרים ולממן — ואילו בשבתות ובחגים הרשת הפנימית תקבל "חשמל כשר" רק מהתחנות הפנימיות, שיופעלו באופן אוטומטי. התחנות ינותקו גם מרשת חלוקת הגז הטבעי הלא כשרה ויופעלו באמצעות גז טבעי דחוס שמחירו גבוה פי 3-2 ממחיר הגז הטבעי ה"רגיל". ההצעה כוללת רשימה של יישובים ושכונות שבהם יוקמו התחנות הפרטיות, בהם אלעד, בני־ברק, ביתר־עילית, בית־שמש, ירושלים, מודיעין־עילית ועוד.

 

בשיחה עם "ידיעות אחרונות" סיפרו גורמים ביהדות התורה כי הוועדה מציעה שהתחנות יוקמו על ידי הסקטור הפרטי. אולם מסתמן שעלויות רבות ייצאו גם מהכיס של כולנו. "עלויות הניהול והתפעול של חברת החשמל, כמו גם עלות רכישת החשמל בהתאם לאישורים התעריפיים של היצרנים הפרטיים, מתחלקות, על פי כלל, בין כל הצרכנים בישראל", נכתב במסמך שהכינה הוועדה, "לפיכך, אין היגיון או הצדקה לכך שהצרכנים באזורים הרלוונטיים בלבד יצטרכו לשאת בעלויות המיוחדות". עוד אמר ח"כ מקלב בנושא כי "יש לחברה הפסד של 15 אחוז על צרכנים כמונו (חרדים). אנחנו מנסים לבדוק אם יש אפשרות מההפסד המצטבר הזה לממן את הקמת התחנות".

 

זאת אינה הפעם הראשונה שמנסים להסדיר את נושא אספקת החשמל בשבת ובחג: לפני כמה שנים פורסם ב"ידיעות אחרונות" על כוונת שר האנרגיה דאז, עוזי לנדאו, לחייב בחוק להציב משגיחי כשרות בתחנות הכוח — במה שעורר בזמנו סערה ציבורית. התוכנית, שבנוסף חייבה עלויות תקציביות גבוהות להפיכת תחנות כוח לאוטומטיות, נפלה.

 


פרסום ראשון: 05.08.17 , 23:20