שלישי 20 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צביקה טישלר
  חדשות • 06.08.2017
  בכירים בליכוד: "אם יוגש כתב אישום לא נאפשר לנתניהו להישאר"
  אל מול הקולות האנונימים במפלגת השלטון, יו"ר הקואליציה דוד ביטן מאיים לעשות סדר: "מי שלא יגן על נתניהו — נתחשבן איתו בפריימריז" • היחיד בליכוד שמדבר בגלוי הוא אבי דיכטר: "ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום — עליו לעזוב"
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  לאחר חודשים רבים שבהם העדיפו לשבת על הגדר ולשמור על שתיקה, נאלצו בסוף השבוע בכירי הליכוד להתחיל לחשוב על היום שאחרי בנימין נתניהו.

   

  הסכם עד המדינה עם ארי הרו אילץ בימים האחרונים את בכירי הליכוד להיערך לאפשרות של טלטלה פוליטית שמשמעותה: בחירות, הקמת ממשלה חלופית במקרה של הגשת כתב אישום נגד נתניהו, וכמובן — קרב ירושה.

   

  בשיחות סגורות הבהירו גורמים במפלגה כי במקרה של הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה באשמה חמורה הם לא ימשיכו לתמוך בו. "אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו — לא נאפשר לו להישאר", אמר בכיר בליכוד. "לא יהיה תסריט כזה שהוא יוביל את המדינה ואת הליכוד עם גיבנת של כתב אישום. הוא יכול להפיל גם את הליכוד ולא רק את עצמו". גורם במפלגה טען כי בשיחות פנימיות מדברים בליכוד על תסריט של הקמת ממשלה חלופית אם נתניהו יתפטר או ייאלץ לפרוש. מקרה דומה כבר קרה בעקבות התפטרותו של אהוד אולמרט מראשות הממשלה עוד לפני שהוגש נגדו כתב אישום.

   

  ככל שמתהדקת הטבעת סביב ראש הממשלה, ניכר כי רבים משרי הליכוד מתחמקים מלהתראיין או לצאת להגנתו בתקשורת. "יש מבוכה גדולה מאוד. המצב הכי מסובך מבחינת נתניהו הוא שלא נותרו לו כמעט מקורבים, חוץ משרה ויאיר", אמרו במפלגה. "יחד עם זאת, מעמדו בליכוד חזק, ורוב המתפקדים עדיין תומכים בו". גורם בסביבת נתניהו סיפר כי שלושת האישים הבולטים ש"גויסו" למשימת הגנתו של נתניהו בתקשורת הם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, ח"כ דוד אמסלם וח"כ נאוה בוקר. ביטן דאג לצאת להגנתו של רה"מ כאשר תקף בסוף השבוע בערוץ 2 את השרים שסירבו להתייצב לצידו ולהגן עליו. "יש שרים שכל מה שמעניין אותם זה להחליף את נתניהו", אמר ביטן. "אנחנו נבוא איתם בחשבון בפריימריז. המתפקדים זוכרים את זה".

   

  אבי דיכטר
  אבי דיכטר

   

   

  קול בודד בליכוד שכן תמך באופן פומבי באפשרות שנתניהו יתפטר מראשות הממשלה אם יוגש כתב אישום הוא יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ אבי דיכטר. עוד לפני החתימה עם הרו על הסכם עד מדינה אמר דיכטר בראיון ברדיו כי "ראש ממשלה או שר ביטחון שמוגש נגדם כתב אישום — דרך המלך אומרת שעליהם לעזוב את תפקידם, אלא אם יש סיבה מיוחדת אחרת. אני מקווה שזה לא יקרה".