{ }
שבת 14 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מרסלו שמריה
  24 שעות • 07.08.2017
  שולפות ציפורניים
  שלושתן מפורסמות, מצליחות ועסוקות, אבל יש דבר אחד שהן יעזבו בשבילו הכל: הצלת חתולי רחוב. עבור ירדנה ארזי, רותם זיסמן־כהן ומירי חנוך, יום החתול הבינלאומי שמצוין היום נמשך כל השנה. ויש להן הרבה כעס על חוסר החמלה של המדינה וגם של הישראלי הממוצע כלפי חתולים עזובים. "בישראל יש שואת חיות מתמשכת והמדינה מתנהגת כמו מדינת עולם שלישי בכל הנוגע ליחס לבעלי חיים", אומרת חנוך
  איריס ליפשיץ־קליגר

  יש לכם חתול? אז ודאי תשמחו לדעת שהיום הוא יום החתול הבינלאומי. כן, נשבעים לכם, יש דבר כזה. אבל מתברר שלא הכל ורוד בממלכת החתולים. ניצלנו את היום הזה כדי לדבר עם שלוש נשים מפורסמות — הזמרת ירדנה ארזי, השחקנית רותם זיסמן־כהן והתסריטאית מירי חנוך — שמקדישות חלק גדול מזמנן להצלת חתולי רחוב. ויש להן דברים כואבים לומר על היחס הציני של הישראלי הממוצע למאכילי החתולים וגם על המדינה שלא עושה מספיק כדי לטפל בחיות נטושות.

   

  מירי חנוך: מהרחוב לבית הנשיא

   

  אם תשאלו למשל את התסריטאית מירי חנוך, הרי שכחברה, קיבלנו אפס עגול בדאגה לחתולי הרחוב. "בישראל יש שואת חיות מתמשכת והמדינה מתנהגת כמו מדינת עולם שלישי בכל הנוגע ליחס לבעלי חיים", מכריזה חנוך, בת הזוג של השף אייל שני, שמגדירה את עצמה מצילת חתולים עוד מהגלגול הקודם. "אי־אפשר להתעלם מכך שהארץ מוצפת בחיות נטושות, ורק כסף שיועבר לעמותות שיודעות את העבודה יצליח להקטין את מעגל הסבל הזה, להציל את בעלי החיים הגוססים והחולים ולעקר ולסרס את הבריאים", אומרת חנוך, שחייה רצופים במקרים של הצלת חתולים. "המקרה הכי קיצוני היה בשנה האחרונה. ממש ליד הבית מצאתי גור בן כמה שבועות שלא יכול היה לפקוח עיניים, מוכה פטרת, מורעב ובעצם מיילל את הייללות האחרונות שלו. אחרי שאספתי אותו אנשים שאלו אותי: אה, את לקחת אותו? מזה הבנתי שהרבה אנשים ראו אותו והסיטו מבט והמשיכו ליום שלהם. העולם הוא מקום רע יותר לא בגלל הרעים, אלא בגלל הטובים שמסיטים את המבט".

   

   
  "אי אפשר להתעלם מכך שהארץ מוצפת חיות נטושות". מירי חנוך
  "אי אפשר להתעלם מכך שהארץ מוצפת חיות נטושות". מירי חנוך

   

  מתי הבנת שאת מכורה לעניין הצלת החתולים?

   

   

  "בשנות ה־70, כשהייתי בכיתה א' וגרתי בשכונה של בנייני רכבת, גיליתי חתולה שהמליטה במחסן של אחת החצרות, וכבר אז במקום ללכת לכיתה, הייתי נשארת איתה לשמור על הגורים. מאז החיים שלי סרוגים בחתולים ללא הפסקה", אומרת התסריטאית מירי חנוך. "בבית יש לי ארבעה קבועים: עבד־דילן־ג'יסר, מג'יסר א־זרקה, חיים גורי, הרצל ומותק־ורד ובנוסף יש גם חתולים אורחים, גורים, פצועים וכאמור כאלה שאני תחנת השילוח שלהם לאחר שהם משתקמים אצלי".

   

  ומה באמת עם גור החתולים הנואש שהצילה ושיקמה? "מסתבר שכיום החתול הוא הנכד של הנשיא שלנו, ראובן ריבלין. הגברת הראשונה, נחמה ריבלין אוהבת מאוד חתולים וגם הבת שלהם, ענת, היא ברייה אצילת נפש, שלקחה אליה את הגור הזה, ובכל יום אני מודה לה בליבי על האימוץ הזה".

   

  ירדנה ארזי: כבוד למאכילי החתולים

   

  בישראל חיים למעלה מ־2 מיליון חתולים, מהם כ־300 אלף חתולים מבויתים וכל השאר "חתולי קהילה" שתלויים בחסדי הסביבה. "בעולם, וגם בישראל, רשויות מקומיות או שכנים לוקחים אחריות ודואגים לשלומם של חתולי הרחוב, שהם חלק בלתי נפרד מהקהילה שלנו", אומרת יעל ארקין, מנכ"לית "תנו לחיות לחיות". "דואגים זה אומר מאכילים, מחסנים, מעקרים ומסרסים ובכך משתפרים החיים של החתולים והקהילה כאחד. חתולים כבר לא רודפים אחרי חתולות מיוחמות שמייללות כל הלילה, הם רגועים יותר וההתרבות נבלמת. נכון שבעמותה אנחנו עדיין נאלצים להתמודד מדי יום עם גורים שלא מצליחים לשרוד לבד ברחוב האכזרי, שנמצאים מיובשים וחולים, דרוסים או שעברו התעללות, ואנו משלמים עשרות אלפי שקלים על טיפול רפואי כדי להצילם, וזאת ללא כל סיוע מהמדינה. בנוסף, אנו מסייעים למאכילי החתולים בשכונות לעקר ולסרס אותם במחירים נמוכים, במקומות בהם הרשויות לא עושות זאת".

   

  "אנחנו רק מרוויחים מהטיפול בחתולי רחוב". ירדנה ארזי
  "אנחנו רק מרוויחים מהטיפול בחתולי רחוב". ירדנה ארזי

   

  גם הזמרת ירדנה ארזי ידועה ברחובות תל־אביב כמי שדואגת רבות לחתולים העזובים. "גדלתי בחיפה ומאז שאני זוכרת את עצמי ההורים שלי, במיוחד אמא שלי, האכילו את חתולי הרחוב וכילדים היינו צריכים לדאוג שלחתולים יהיה אוכל ומים. גם כיום, בשכונה שלי, אני לוקחת אחריות על חתולי הרחוב ובאופן יומיומי מאכילה אותם, וגם ליתר ביטחון לוקחת איתי לכל מקום קופסה של אוכל לחתולים, כדי שאם אתקל על הדרך בחתול רעב — יהיה לי מה להציע לו. אני זוכרת שכשהייתי בלהקת הנח"ל ירדנו לסיני להופיע בפני החיילים במלחמת ההתשה, ומצאתי גור חתולים עזוב, ופשוט לקחתי אותו איתי באוטובוס של הלהקה וקראתי לו עוזי".

   

  לדברי ארזי, אנחנו רק מרוויחים מהטיפול בחתולי הרחוב, כיוון שהם מחסלים את החולדות והעכברים, ולכן היא קוראת מכאן לכולנו לכבד ולחבק את מאכילי החתולים, "אלה אנשים טובים שעושים מצוות ודואגים לסביבה ולבעלי החיים במיוחד בקיץ הקשה שלנו, ובמקום לזכות בתודה,

   

  חוטפים ביקורת ותגובות אלימות מהסביבה. וזה בלתי נסבל בעיניי".

   

  רותם זיסמן־כהן: מפזרת אוכל ברחוב

   

  השחקנית רותם זיסמן־כהן מגדלת בביתה שלושה חתולים — האחיות ננה ואודרי וקותי השחור, אותו הצילה ממוות לאחר שננטש. "לקחתי אותו לווטרינרית, עשינו לו זריקת ברזל, ניקינו אותו מפרעושים בעזרת מסרק סמיך, האכלתי אותו בבקבוק כי הוא היה קטנטן ורוב היום איחסנתי אותו בכיס המכנסיים. בנוסף הוא היה מכוער להפליא, הפנים שלו התקלפו וכל מי שראה אותו נרתע, אבל עם הרבה ליטופים הוא הפך לחתול יפה תואר, ומחזיק בתואר מלך השכונה", היא אומרת ומספרת שגם בן הזוג שלה, השחקן מוריס כהן, נדבק באהבת החתולים שלה. "מבחינתנו החתולים הם חלק מהחיים בשכונה, כמו העצים והאנשים והתרומה שלי היא לקנות שק אוכל ולתת להם באהבה", היא אומרת ומספרת שבעקבות הפיכתה לאמא רגישותה לעניין הלכה והתגברה. "בתור אמא אני עוד יותר רגישה לחיות. לדעת שיש חתולות שמניקות ב־40 מעלות חום בלי מים ולפעמים בלי אוכל, גורם לי לרצות לעזור יותר".

   

  ומה עם המחשבה שחתולים אינם ידידותיים כמו כלבים? "שטויות. מחקרים שנעשו על אנשים וחתולים שגרו ביחד הראו עד כמה גבוהה נאמנותו של החתול לבעליו, עד כמה הוא שמח שהבעלים חוזר הביתה מהעבודה, וכמה הוא אוהב ורגיל לסביבה הביתית שלו. חתול הוא חלק מהמשפחה", אומר אומר אבינועם רוזנקרנץ, מנכ"ל פורטל הכלבים והחתולים snoopi-app, שמאגד אלפי חנויות לבעלי חיים ומאפשר לבצע השוואת מחירים ולאתר מאות בעלי מקצוע הקשורים לתחום הכלבים והחתולים.

   

   
  קים קרדשיאן
  קים קרדשיאן

   

   

  ג'ניפר לופז
  ג'ניפר לופז

   


  פרסום ראשון: 07.08.17 , 20:02
  ידיעות אחרונות