ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שלומי שבת
  7 לילות • 08.08.2017
  "מצאתי אהבה. הכרנו בילדות ביהוד. פשוט אז היא הייתה קשה להשגה. חיכיתי 40 שנה"
  פינג־פונג | רז שכניק

  שלומי שבת, אב לשניים, נולד ב־1954 וגדל ביהוד. הוא לא ניהל קשר רציף עם בית הספר, אבל למזלו הצליח להשתלב בחבורת הזמר ושרד בלימודים איכשהו. שירת בצה"ל כנהג אמבולנס ואחרי השחרור נסע לנסות את מזלו בניו־יורק כזמר והופיע במועדונים בעיר. הוא חזר לישראל, עבד כעמיל במכס ואת אלבום הבכורה הוציא ב־1986. שלוש שנים לאחר מכן הוא ניצב על סף פרישה אבל הוציא את השיר 'רק בגלל הרוח' שהפך ללהיט ועזר לאלבום שנשא את אותו שם להפוך להצלחה גדולה. בשנות ה־90 הוציא שלושה אלבומים עד לבום הגדול בשנת 2000, הדואט 'לכל אחד יש' עם ליאור נרקיס, שהביא לנסיקה מחודשת בקריירה שלו. בשנת 2011 לוהק לעונה הראשונה של תוכנית הריאליטי 'דה וויס' והשלים מאז ארבע עונות. עד כה הוציא 12 אלבומים שנמכרו במאות אלפי עותקים. ב־19 באוגוסט יופיע בקיסריה, כשכל הכרטיסים נמכרו כבר כשלושה שבועות לפני המופע. בימים אלה מקליט את אלבומו הבא.

    

  מה הזיכרון הכי מוקדם שלך? 

  "גיל 11, הייתה חנות אלקטרוניקה ביהוד בשם אלקטרו־רול ולראשונה הגיעה לשם טלוויזיה שעמדה בחלון הראווה והייתה דלוקה כל הלילה. ואני זוכר איך הייתי עומד ורואה את החיפושיות ואלביס פרסלי בשחור לבן, בוהה במסך שעות. אחר כך הייתי מסתכל רק על הכדור הזה, אחרי שמסתיימים השידורים עד שבגיל מאוחר הבנתי שזו סתם תמונה".

   

  איזו עצה היית נותן לשלומי שבת בן ה־16?

  "'תשמע חביבי, אתה אולי לא תאמין, אבל המציאות תעלה על החלומות שלך'. כשכולם הלכו למסיבות, אני הייתי במרתפים של העירייה, מנגן בלהקות רוק מחתרתיות כאלה, מוזיקה מאוד כבדה. את כל החיים שלי ביזבזתי על נגינה במקום לבלות. לא פעם אמרתי שהמוזיקה הצילה אותי מלהיות ילד עבריין כזה. אבל בגיל 16 לא האמנתי שבגיל 63 אהיה סולד־אאוט לפני קיסריה ואצטרך לבקש הזמנה בשביל עצמי".

   

  מה החופשה הכי גרועה שהייתה לך?

  "חופשה משפחתית בתאילנד, עם הילדים. בדרך חזרה מאחד האיים נקלענו לסערה ומונסון אכזרי וקשה. הרגשתי איך אני מאבד את הדבר היקר וחשוב לי מכל, אפילו 'שמע ישראל' כבר לחשתי. כשהכל נגמר טוב וכולנו שמחנו, נכנסתי לסיוטים על מה שהיה יכול לקרות ולא הצלחתי ליהנות בהמשך הטיול. אבל עשיתי את עצמי נהנה בשביל המשפחה".

   

  מתי היית הכי מאושר?

  "הבת שלי היקרה מנור נולדה פגה, במשקל של כמה מאות גרמים. חששנו להתפתחות שלה, אפילו לחייה איזו תקופה. לא עזבנו את בית החולים. הייתי הכי מאושר לראות איך היא גדלה ומתחזקת אחרי כמה חודשים, נעשית יפה".

   

  מאיזה הרגל היית רוצה להיפטר?

  "ייסורי מצפון. יש לי כמעט על כל דבר. אני סובל מאוד אחרי ההדחות ב'דה וויס' למשל, לוקח קשה את האכזבה של המתמודדים. כל אחד שמבקש ממני משהו ואני לא יכול לעזור לו, גורם לי לאותם כאבי מצפון. זה לא נעים".

   

  מה מפחיד אותך?

  "צרידות. לכל אחד יש עסק משלו, אצלי המפעל בנוי על מיתרים קטנים וקשה מאוד לשמור עליהם. צרידות זה כאילו אני סוגר את העסק. זה לא מפחיד מההיבט הכלכלי כמו מהעובדה שבלי זה אני עלול לאבד את שמחת החיים ואת היכולת לשמח אנשים".

   

  ספר לנו סוד בבקשה.

  "מצאתי אהבה. יש לי בת זוג בת 57, כבר יותר משלושה חודשים. הכרנו בילדות ביהוד. פשוט אז היא הייתה קשה להשגה. חיכיתי 40 שנה".

   

  איזו החמצה תזכור מהקריירה שלך?

  "שיחקתי בקבוצת הנוער של הפועל יהוד שלימים זכתה בגביע המדינה בכדורגל. אם הייתי ממשיך, אולי הייתי מקבל מדליה מהנשיא. אבל בדיעבד, אני מעדיף כמובן את ההצלחה במוזיקה, שזרמה לי מגיל חמש בתוך הוורידים".

   

  מה השמועה הכי מטורפת שהייתה לגביך?

  "שאני שותה אלכוהול. אני אפילו בירה לא שותה. לך תסביר לאנשים. בדייטים אני מזמין מיץ גזר או הפוך חלש בלי קצף, ואז הבחורה שואלת, 'אתה לא שותה איתי משהו?' אני עונה שאף פעם לא שתיתי. כל אחת תוהה למה אני לא מזמין דרינק ואני די אלרגי לאלכוהול. אפילו את הקידוש אני עושה עם תירוש ולא עם יין".

   

  מתי בכית לאחרונה?

  "לפני חצי שעה, כשנזכרתי באחי משה שנטש אותי לפני ארבעה חודשים והשאיר אותי יתום מאח. והוא כל כך צעיר, בן 65 וחצי. צער גדול".

   

  מה הרגע הכי מביך שהיה לך?

  "הוזמנתי להופיע בשידור חי ברשת ג' אצל נועם גילאור לפני משהו כמו 30 שנה, בתקופת 'מרגריטה'. באותה תקופה בדיוק יצא הקומפקט דיסק. ביקשו ממני לשיר בפלייבק מלא והייתי צריך לעשות את עצמי שר ופתאום המכשיר התחיל להשתגע ולמהר, ואני מנסה לשיר 'מרגריטטטטטהההה'. מבושה הפכתי לאדום וכחול בלי תאורה".

   

  ממי אתה צריך לבקש סליחה ולמה?

  "מכל המתמודדים שהדחתי ב'דה וויס' ואולי נמנעה מהם הזדמנות לקריירה. אם אמשיך לעוד עונה? לפני כל עונה אני אומר שלא, ואז אני מוצא את עצמי בכיסא עם הכפתור".

   

  מה ההורים שלך אף פעם לא הבינו לגביך?

  "לקח להם המון שנים להבין שאני לא יודע לעשות כלום חוץ ממוזיקה. אבי אברם, זיכרונו לברכה, ציפה ממני שאני אתרכז יותר בלימודים כדי שתהיה לי בעתיד משכורת קבועה עם עבודה מסודרת. הוא לא האמין בסיפור הזה של המוזיקה עד שהבין שלא יעזור לו ונכנע בסוף".

   

  איזה משפט תזכור מאבא שלך?

  "כשנולד אביהו, אמרתי לו שהחלטתי לשמח אותו ולקרוא לבן שלי על שמו. הוא ענה לי, 'אביהו אני לא יודע, אבל אם יהיה לך עוד בן תקרא לו אברם".

   

  מה הדבר הכי גרוע שכתבו עליך או אמרו לך?

  "נשים מבוגרות ברחוב אומרות לי תמיד, 'בטלוויזיה אתה נראה יותר רזה וגבוה'. הן נותנות לי להבין שאני נראה לא ממש טוב. מה זה 'בטלוויזיה?' ובמציאות איך אני נראה?"

   

  מה ההישג הכי גדול שלך לדעתך?

  "בגיל 13 הצלחתי לשכנע את אבא שלי לקנות לי גיטרה חשמלית עם מגבר במקום לעשות לי אירוע בר־מצווה".

   

  מה הריח האהוב עליך?

  "של הטלית של סבא שלי, כשאני מתעטף בה כל כולי. זה מביא אותי לפעמים לדמעות קטנות".

   

  מי היה משחק בתפקיד שלומי שבת בסרט על חייך?

  "אביב גפן, כדי שיספרו אותו קצוץ ושישמע קצת מוזיקה מזרחית".

   

  לו היית קם כברוס וויליס בבוקר, מה היית עושה?

  "הייתי אומר לעצמי, 'וואו, איך אני דומה לשלומי שבת'".

   

  מה נשים לא מבינות לגבי גברים?

  "את הרוב, וגם הפוך למעשה. לכן זוגיות היא דבר מאוד קשה".

   

  מה מדאיג אותך לפני השינה?

  "שאני לא אשמע את ההשכמה. אני מכוון את הטלפון, ולא פעם שכחתי להרים את הווליום והתעוררתי לא בזמן. הטלפון התפרק יום אחד מהייאוש, כשצילצל וצילצל ולא התעוררתי".

   

  איזה שיר ישמיעו בלוויה שלך?

  "'איך זה שכוכב אחד מעז' של מתי כספי".

   

  באיזו מילה אתה משתמש יותר מדי?

  "אבל למה?"

   

  מה הגילטי פלז'ר שלך?

  "סברס. אני יכול לרדת בקלות על 20 כאלה. אחר כך ה־20 הופכים לדמעות".

   

  מה הדבר האחרון שחיפשת בגוגל?

  "'מה זה גילטי פלז'ר?'"

   

  מה הג'וב הכי גרוע שהיה לך?

  "בגיל עשר, הייתה משפחה ביהוד שהייתי מסדר להם את הגינה והצמחים בחום, ובתמורה הם נתנו לי לנגן בגיטרה של הבן שלהם".

   

  איזו סדרה כולם צריכים לראות כרגע?

  "ערוץ אנימל פלנט. אני יכול לצפות בזה שעות. הכי מרתק, נאיבי ואמיתי. החיות לא יודעות לשקר".

   

  מה האלבום הראשון שקנית?

  "Wish You Were Here של פינק פלויד שגדלתי עליהם. לפני 30 שנה הגשמתי חלום וראיתי אותם בהופעה בפילדלפיה".

   

  מה הדבר שהכי משגע אותך כרגע?

  "יש לי הרבה החלטות מקצועיות להחליט, למשל, מה יהיה בדיוק באלבום החדש, האם להמשיך ב'דה וויס', מה לעשות לגבי המופע החדש שאנחנו מעלים, האם הוא יהיה אנפלגד. זה כל הזמן רץ לי בראש. חוץ מזה, כשאנשים תופסים אותי ברמזור אדום, מבקשים ממני שאברך לחתונה או בת־מצווה, ואז באמצע הברכה מתחלף לירוק וכולם מצפצפים לי".

   

  מי האיש או המושג שמייצגים את שנת 2017 בעיניך?

  "סטטיק ובן־אל. לא צריך בכלל להסביר למה".

   

  אם היית אישה, מי היית?

  "גל גדות. גם כאן לא צריך להסביר".

   

  מה יש לך כרגע בכיס?

  "גרעינים של אבטיח".

   

  מה התספורת הכי גרועה שהייתה לך אי פעם?

  "בילדות הייתה אופנה כזה שהשיער מכסה את האוזניים כמו אצל הביטלס. אבא שלי ביקש ממני להסתפר ואז השארתי את השיער מעל האוזניים ואת השאר קיצצו לי, נראיתי כמו קול שלא מרגיש טוב".

   

  מה ממוצע הגלידות שלך אחרי פרידות?

  "למה גלידה אם אפשר לאכול בורקס טורקי של אמא. היה לי שיברון לב אחרי האהבה הראשונה בין בית הספר העממי לתיכון. בערך שנה לא תיפקדתי".

   

  ריהאנה או ביונסה?

  "ביונסה. היא זמרת טובה יותר בעיניי".

   

  מיילי סיירוס או ג'סטין ביבר?

  "מתי כספי".

   

  באיזה ריאליטי היית מסכים להשתתף כמתמודד?

  "'דה וויס', כי המתמודדים חווים הכוונה מגורמים מקצועיים. עם כל זה שאני צנוע, אני חושב שהיו מסתובבים אליי. למרות שללהקה צבאית לא התקבלתי".

   

  מה תהיה השורה האחרונה בביוגרפיה שלך?

  "אין עוד מלבדו".

   


  פרסום ראשון: 08.08.17 , 15:40