שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "עוד לפני שפירסמנו את הכתבה, הצוות קיבל איומים שנשלם מחיר גבוה. שמתי את עצמי בפרונט והתעמתתי עם הנוכל. מאז אני משלמת את המחיר"
  7 לילות • 08.08.2017
  סוגרת חשבון
  ההתפרקות והבכי, המפנה בקריירה בזכות הנוכלים שהונו את סבתא שלה והרומן עם המיליונר יוני סבן: חמש שנים אחרי פרשת 'דיסניוורלד' שהתגלתה כאגדה אורבנית, סיוון כהן ממריאה עם 'הכל כלול' למשבצת היוקרתית של גיא פינס ונהנית לגרום לחדשות 2 להזיע - למרות החרדות והעבריינים שמפיצים תמונות עירום מפוברקות שלה ברשת
  רז שכניק | צילום: רונן פדידה

  סיון כהן חטפה לפני חמש שנים בומבה שעלולה הייתה לחסל את המוניטין העיתונאי שלה לצמיתות. כהן נפלה עם אייטם שהיה יותר מדי אגדה אורבנית חסרת שחר, על ילד שנחטף ב'דיסניוורלד', ופחות מדי אייטם עיתונאי מבוסס עובדות שנבדק מכל הכיוונים. כדי להקצין את הפדיחה, הסיפור שודר במהדורת הפרידה של יעקב אילון מחדשות 10, לא פחות.

  טעויות קורות לכולם והסיפור הזה יכול היה להישכח במהרה, אבל הקולגות עטו עליו וחגגו על המשגה של כהן במשך ימים ארוכים. "זו פרשה מאוד כואבת וסבוכה", היא אומרת, "סיפור מאוד רגיש עבורי עד היום. קשה לי לדבר על זה. זו עדיין נקודה מאוד־מאוד כואבת".

   

  מה הרגשת אז?

  "זו הייתה התפרקות - בכיתי הרבה. הושעיתי לשבוע מהעבודה. המבקר הכי גדול שלי זה אני עצמי - היה לי קשה עם המחשבות של איך יכול להיות שנפלתי ככה, כי אני פרפקציוניסטית. ולצד זה היה גם תסכול מהרעש הגדול שליווה את הסיפור. אני יכולה להראות לך אלף ואחד מקרים שלא עשו מהם כזה רעש ובלגן. אתה הרי יודע כמה נפילות קורות בכל מערכות התקשורת כל הזמן. אבל שלי קיבלה הרבה יותר פוקוס".

   

  למה?

  "צירוף של כמה דברים. זו הייתה המהדורה האחרונה של יעקב, לא היו חדשות מעניינות אחרות באותו זמן וגם בוא נודה - זו פדיחה מאוד גדולה שלא צריכה לקרות בשום מקרה. לקחתי אחריות ככתבת. אני יכולה לומר לך כראש מערכת 'הכל כלול', כמה סיפורים לא נכונים מגיעים מדי יום מכתבים שמאוהבים בסיפור ואנחנו מרגיעים אותם ופוסלים".

   

  ובמילים אחרות?

  "זו הייתה תמימות שלי ומערך בקרה שקרס. אני אומרת בכנות מלאה שאם אשמע מחר סיפור על כתב שעשה פדיחה ומוציאים אותו אשם בלעדי, אזכיר שכל מי שמבין בתקשורת יודע שזה לא עובד ככה: יש ועורכים ומערך שלם של פילטרים. אבל בסיפור ההוא כל המערכת קרסה".

   

  איך?

  "לא יודעת, תשאל אותם. כל מי שהיה אז בעריכה כבר לא שם. אנשים עזבו. אני שילמתי מחיר כבד מאוד".

   

  ויש שיגידו: מחיר כבד זה פיטורים. את חזרת אחרי שבוע לעבודה. הערוץ לא הפנה לך גב.

  "בסדר, אבל כל האחריות נפלה רק עליי וכל הזרקורים הופנו אליי. אני לרגע לא רוצה להתמסכן ואין ש.ג. בסיפור הזה. שגיתי קשות ובעניין הזה אני מדגישה שוב שכן, שילמתי מחיר אישי מטורף בגלל הרעש".

   

  מישהו הפיל אותך בכוונה?

  "אפילו בזה לא התעסקתי. וגם אם מנסים מכל העולם להפיל אותך באייטם - ואני לא בטוחה שזה המקרה - אתה אמור להיות חומה בצורה".

   

  חשבת אז שהקריירה שלך נגמרה?

  "אשקר אם אגיד שלא הייתי מודאגת. אבל היה לי ברור שזה לא יכול לקרות, שיש בי הרבה יותר מזה ושאני חייבת להפנות את כל האנרגיות לעשייה ולא ל'למה זה קרה?' וכולם במערכת התעסקו אז בלהרחיק את זה מעצמם".

   

  יש מקומות שבהם היו בועטים בכולכם.

  "מאה אחוז. אין לי טענות. לא הייתי במוד בכלל של לבוא בטענות למישהו, רק התרכזתי בלהוכיח שזו רק מהמורה בדרך. דווקא הייתה קולגיאליות יפה במערכת וגם מחוצה לה. אנשים נתנו כתף, הבינו שיכול לקרות והתגובות היו חמות, זה מאוד חיזק אותי".

    

  * * * 

  כהן התאוששה בצורה מרשימה. היא הרימה את עצמה מהרצפה ופנתה להקים את תוכנית הצרכנות 'הכל כלול' שהתחילה ברצועה הצחיחה של 16:00 בערוץ 10 וקודמה באחרונה לרצועה היוקרתית של 19:00 שפינה הטאלנט הכי גדול של הערוץ, גיא פינס, שעזב לזכיינית ערוץ 2, קשת. לפניו איישו את המשבצת - כזכור או לא - לונדון וקירשנבאום. הגבות לא הספיקו להתרומם, וכהן כבר סיפקה הוכחה שההימור עליה השתלם עם רייטינג נאה וגם ניצחון מהיר, באחד הימים הראשונים מאז המעבר, על 'תוכנית חיסכון' של ערוץ 2, הישג נדיר במונחי ערוץ 10. התוכנית זוכה גם להכרה באיכות התכנים שהיא מגישה לצופיה וזכתה בפרס פרימור על תחקיר עוקץ הקשישים, לצד פרס אומ"ץ ופרס האקדמיה לטלוויזיה.

  "מאוד משמח לעבור את 'תוכנית חיסכון'. המון הודעות מהבוקר. קמתי והייתי בשוק מכמות הברכות והטלפונים. זה נחמד אבל זו ריצת מרתון. בכלל לא חשבתי שיקראו לי להחליף את פינס. הייתי בשוק מוחלט כשיוסי ורשבסקי (מנכ"ל הערוץ, ר"ש) הודיע לי".

   

  פחד?

  "מתה מפחד. 16:00 הייתה רצועה זניחה, כאן בודקים אותך במספרים וזה מעמד אחר לגמרי. כבר בסיבוב הקודם 'תוכנית חיסכון' נתנה פייט חזק עם קידומים מאוד אגרסיביים. זה לא יהיה פשוט".

   

  חרדות?

  "יש גם חרדות, אבל אני מנסה להפוך אותן ליעילות, שידחפו אותי קדימה. אני כל הזמן עם מחשבות שלא נותנות לי לישון, כל הזמן על התוכנית, בלחץ שהכל ייכנס בזמן, שיהיו חומרים טובים. אני לא ישנה טוב מאז המעבר לשבע ובשבוע האחרון בכלל טירוף, נכנסת למיטה ומתהפכת, ככה רוב הלילה. ואני לא לוקחת כדורי שינה, אז אין שינה. נרדמת לחצי שעה, מתעוררת, שנתי נודדת, בלשון המעטה. בינתיים אני עוד על אדרנלין".

   

  עד כמה העזיבה של גיא פינס היא מכה לערוץ?

  "מוקדם לדעת. הוא היה אחד המותגים החזקים, אבל לדעתי לא הייתה ברירה, מבחינה כספית. יוסי מנהל ערוץ מאוד ממושמע. העלויות של התוכנית שלנו - ובכלל - הרבה יותר נמוכות. אין מה לעשות, עם זה צריך לנצח. גם מול רשת יהיה קשה, אודי סגל ולוסי אהריש הם זוג טוב".

   

  כהן התחילה לבנות את הקונספט של 'הכל כלול' ממש עם חזרתה לערוץ אחרי פרשת דיסני. "הרעיון לתוכנית נולד מסבתא שלי, מרים חיון, מודל לחיקוי עבורי. אני מעריצה אותה. היא ירושלמית, דור שלישי, ישרה, מפס ייצור נדיר. האסימון נפל בארוחת שישי, כשראיתי שהעיניים שלה נפולות. שאלתי מה קרה, והיא פותחת מעטפה עם שוברים ואומרת לי שהתקשרה מישהי נחמדה בטלפון ואמרה שמגיעות לה מתנות ומצעים. לקחו את כרטיס אשראי שלה וחייבו אותה ב־4,200 שקל על סט מצעים שלא שווה 50 שקל ועל משלוח, והיא תקועה עם הדבר הזה ואין עם מי לדבר. לא עונים, מזלזלים, והאישה הזו צריכה לשלם על עוקץ. מבחינתי, 'הכל כלול' הייתה צריכה להיות רק על אנשים כמו סבתא שלי. זו מדינה מטורפת בעניין הזה. עובדים על הקשישים והחלשים. מגיעים אלינו מקרים ממש הזויים ומבחינתנו זו שליחות".

  בערוץ הציעו לכהן בתחילה תוכנית שבועית בימי שישי אחר הצהריים, אבל היא התעקשה על רצועה יומית בארבע. לקראת העלייה לאוויר, ב־2013, הגיעה גם נגה ניר נאמן. "הצעתי לנגה להצטרף אליי כי היא כתבת הצרכנות הטובה בישראל וכי היא חברה טובה ולא רציתי להיות לבד. בהתחלה כולם אמרו שזו תהיה תוכנית על קרמים נשיים עם רייטינג נמוך יותר מתוכניות האסטרולוגיה, שזה קשקוש שיירד תוך כמה חודשים. זה היה השיח בתעשייה. דווקא עינב שיף כתב אצלכם ביקורת מחמיאה והעיר נכון שאנחנו צריכים לנקות כל מיני כתבות על נופש בסרדיניה או דיאטות. זה באמת ירד. מרצועה זניחה 'הכל כלול' הפכה לתוכנית הכי נצפית בשעה הזו. אחרי חצי שנה כבר התחלנו לעקוף את ערוץ 2 והיה גם שיא של 8.8% בארבע אחר הצהריים".

   

  למה זילזלו בכן בהתחלה?

  "היינו שתי נשים ראשונות ביחד על המסך וכנראה ציפו לתוכנית של 'ספרי לנו איך נוכל להשיל עשרה קילוגרמים ממשקלנו'. גם מראש בחרנו לתת במה רק לפרשניות, לפי הצעה של זיוית דוידוביץ' שמאוד תמכה בנו וחיזקה אותנו".

   

  אחרי כשנה וחצי נגה עזבה לטובת 'ברקוד'. התאכזבת?

  "כיבדתי את ההחלטה שלה. לא היה בינינו ריב. אנחנו לא חברות כמו אז, פשוט כי כל אחת הלכה לכיוון אחר, אבל אני עדיין מאוד אוהבת אותה. הבנתי את המקום שלה. היא כל הזמן נקרעה בין המהדורה לבין התוכנית. אני הייתי רק על התוכנית, וזה לא היה לה פשוט. נגה התפתחה לדרך מדהימה והכי שמחתי בשבילה בעולם".

   

  מה חשבת על המינוי שלה למגישת חדשות?

  "שאין ראויה ממנה. היא עברה כברת דרך ארוכה מעפולה, לא גל"צ, לא צפון תל־אביב, ואני חושבת שזה מדהים. היא עושה עבודה מעולה".

   

  יש לך שאיפות להיות מגישת המהדורה?

  "ממש לא. אני מאוד שמחה במקום שלי. 'הכל כלול' זו שליחות".

  בחצי השנה האחרונה סובלת כהן מהטרדות בעקבות תחקיר על נוכל שביצע שרשרת ארוכה של מעשי עוקץ באמצעות כרטיסי אשראי ושירותים פיקטיביים. "עוד לפני שפירסמנו את הכתבה, הצוות קיבל איומים שנשלם מחיר גבוה. החלטתי לשים את עצמי בפרונט והתעמתתי איתו אישית. מאז אני משלמת את המחיר. פירסם את השם שלי באתרי נערות ליווי עם תמונה, סרטון סקס פיקטיבי, הטרדות עם טלפונים בלילה, לא לתת לי דקה של שקט. הגשתי תלונה במשטרה ומאז זה בחקירה והוא ממשיך להטריד".

   

  מלחיץ?

  "לא נעים בכלל, אבל זה לא מפחיד אותי. קנו לי גז מדמיע. זה לא ירתיע אותנו מלעשות כתבות דומות להבא, גם עליו אם נצטרך".

   

  * * *

  נולדה בשנת 1982 וגדלה בשכונת גילה בירושלים לאמא מיכל, בנקאית, ואבא ציון, בעלים של כמה מוניות. שלושה אחים במשפחה. "הכי ישראל ישראלי, הכי ממוצע שיש. מכיתה ד' התחלתי להיצמד למהדורות חדשות, לעיתונים, היה דחוף לי לקרוא כל שורה".

  בגיל 11 עברה המשפחה להולילנד - לפני הפרויקט הידוע לשמצה - ובגיל 15 התחילה כהן לכתוב במקומון 'כל העיר' בירושלים על כל נושא אפשרי, ספורט, חדשות, רכילות, אנקדוטות מבית הספר וגם הפסידה ב־2002 יחד עם המקומון ועורכו בתביעת דיבה לאחת, שרה נתניהו, לאחר שתי ידיעות שנמצאו לא נכונות. עשתה שירות לאומי בהדסה עין כרם ולאחר מכן למדה משפטים באקדמית קריית־אונו. במהלך הלימודים הצטרפה לחדשות HOT ודי מהר התחילה לעבוד כשדרית קווים בצ'רלטון, במשחקי ליגת־העל ובליגת הכדורסל. "היו כמובן הערות סקסיסטיות בטירוף מהקהל, אפילו חיברו עבורי כמה שירים. הקהל של בית"ר ירושלים שמר לי חסד נעורים בגלל הירושלמיות, אז הם היו איתי עדינים".

   

  מניח שלא פשוט להיות בחדרי הלבשה.

  "לא ממש. שחקנים הרשו לעצמם לדבר בלי מעצורים, 'לאן אני לוקח אותך היום בערב', טלפונים והערות. לא היו הטרדות, אבל כן חיזורים לא מנומסים. ידעתי להעמיד במקום".

   

  והעסקנים?

  "איתם זה היה הכי נורא. הייתי ילדה בת 22, הם היו באים ואומרים דברים איומים. כל מיני זקנים עם כמה לירות בכיס ומרצדס בחניה, נשואים, שבטוחים שהם יכולים לקנות אותי. בן אדם בן 60 מגיע אליי ואומר, 'בואי, אקח אותך לחו"ל, אני אקנה לך, אני אעשה לך'. בהחלה הייתי בשוק, אחר כך התרגלתי לומר, 'לא, תודה' וזה נגמר".

   

  ב־2008 הגיעה לחדשות 10 ככתבת ספורט תחת גיא לרר, "בהתחלה הוא לא רצה אותי, אחרי כמה שבועות התקשר לומר שכן".

   

  הוא עזב באחרונה לרשת.

  "המותג של 'הצינור' נשאר. מוקדם לדעת איך העזיבה שלו תשפיע. הצטערתי לשמוע שהוא עזב אבל אני סומכת עליו, הוא בחור חכם".

   

  והבחירה בטל ברמן נכונה?

  "הערצתי אותו כילדה. הם לוקחים את 'הצינור' למקום יותר בידורי וזה נהדר כי הפורטה של מותג כזה לדעתי הוא בידור, זו שעה שאנשים כבר לא רוצים לשמוע על עוולות".

   

  מיד עם כניסתה לתפקיד כתבת הספורט בחדשות 10 נאלצה לעמוד למבחן קשוח בצמרת הפרמייר־ליג.

  "שבוע־שבועיים אחרי שנכנסתי לתפקיד, אברהם גרנט וצ'לסי התמודדו על האליפות באנגליה. לרר אומר לי, 'את צריכה לנסוע לסקר את המשחק בלונדון'. אני עוד פעורה, לא ממש יודעת מה מסביבי, נוסעת ללונדון. תמר איש־שלום הייתה אז שליחת ערוץ 2 לאירופה וגם היא נשלחה למשחק. טלי בן עובדיה, העורכת, תופסת אותי לפני הטיסה ואומרת לי, 'כדאי לך מאוד לחזור עם משהו'".

   

  לא מלחיץ בכלל.

  "הייתי מאוד בלחץ. כדי לחסוך בכסף ישנתי אצל בת דודה שלי. הייתי הכי מרוטה שיש, עם תיק גדול וסופר מסורבל. נסחבתי איתו ברכבות בלונדון. יומיים לפני יצרתי קשר עם אברם, והוא אומר לי, 'תגיעי למתחם האימונים'. אני כבר בטוחה שאני משחקת אותה ומביאה חומרים בלעדיים, מגיעה למתחם, רואה כמה עיתונאים אנגלים ומבסוטית. ואז רואה את תמר מגיעה ומבינה שבלעדיות לא תהיה פה".

   

  אז גרנט סגר על עסקה צולבת. לא מפתיע.

  "ואני שוב בלחץ. אני מבינה שאברם לא נגיש, חושבת על אלטרנטיבה - אשתו צופית. דרך חבר משותף התחננתי שתפגוש אותי. אחרי 24 שעות מורטות עצבים, כשאני בלחץ־על, אנחנו מדברות בטלפון והיא אומרת, 'תהיי מחר בעשר בבוקר בכניסה למתחם של הקבוצה, ביי'. הייתי בטוחה שעובדים עליי. אני מגיעה לשם, מחכה דקות ארוכות. סביבי רק אוהדים עם צעיפים ואני עם התיק הענק. פתאום ניגש אליי איש נחמד ואומר לי, 'בואי', מכניס אותי למנהרה, מחכה שם צופית עם הילדים רומי ודניאל, תופסת לי את היד ואומרת, 'תני להם ידיים ותהיי בשקט'. הרביעייה הזו שועטת בכל המבואות הכי סודיים לתוך האצטדיון ובסוף מגיעים לחדר עם שומר גבוה וגדול בכניסה".

   

  דד אנד?

  "חכה. צופית אומרת, 'בעלי פה'. והוא אומר לה, 'את לא יכולה להיכנס עם המצלמה'. צופית עונה, 'אתה רואה את רומי, יש לה בת מצווה ואנחנו חייבים לצלם סרט לאירוע'. אני עומדת בשוק. עד היום אין לי מושג איך, אבל הוא הכניס אותנו לבוקס של נשות השחקנים עם המצלמה ושם התחילה חגיגה: צופית צילמה, הילדים צילמו את בנות הזוג של השחקנים והיו חומרים שהם חלומו של כל עורך. לא ראיתי שנייה מהמשחק אבל המהדורה נפתחה בתמונות האלה".

   

  * * *

  בשנה האחרונה מנהלת כהן זוגיות עם איש העסקים יוני סבן, מבעלי ערוץ הילדים ZOOM ובנו של אריה, אחיו של המיליארדר הישראלי־אמריקאי חיים סבן. "ורדה, אמא שלו, הכירה בינינו. שלחה אליי את יועצות התקשורת תמי שינקמן ואחר כך עליזה זאנה. לא רציתי. לא אוהבת בליינד דייט. אבל היא ידעה מה היא עושה. יש לה אינטואיציות חזקות והיא עשתה לי ולו את הדבר הכי מהמם בחיים. יוני הוא האהבה הכי גדולה של חיי".

   

  היה בדרך לב שבור?

  "לפני די הרבה שנים. יצאתי עם מישהו בערך שנתיים. פירקנו את הבית, ולקח לי הרבה זמן להתאושש, הייתי צריכה שנה וחצי־שנתיים רק כדי לאחות את השברים. אני מאוד טוטאלית בזוגיות, באהבה, בחיים בכלל. לא יכולתי לדלג מהר מעל זה ולצאת ישר עם אחרים".

   

  את הולכת להיות עשירה.

  "אני חושבת שנשים שלא דואגות לעצמן ולעתידן הכלכלי ולא חיות בזכות עצמן ובאופן עצמאי, מסתבכות קשה. ראיתי יותר מדי סיפורים של נשים עם ובלי הסכמי ממון, שמוצאות עצמן פתאום בגיל 55 בלי כלום אחרי שהיו תלויות בבעל. כל אישה צריכה לפתח את עצמה ובטח לא לסמוך על הון של מישהו אחר. כל החיים נפגשתי עם הדברים האלה, ובחרתי שלא".

   

  כלומר?

  "היו לי גם מחזרים סופר־עשירים, יותר מיוני, וכשזה לא התאים זה לא התאים. לא חשוב מה מצב העו"ש. על יוני אני יכולה לומר שהוא פשוט לב ענק וסופר אינטליגנט וצנוע. יכול להיות שאם הייתי במקום אחר בחיים, עניין הכסף היה מבהיל אותי או משמח אותי, אבל זה לא שם בכלל. אנחנו עושים טוב מאוד חשבונות, עובדים קשה, לא נוסעים מתי שבא לנו ולאן שבא לנו. חיים טוב אבל עם חשבון. לא משפריצים בקבוקי דום פריניון במועדונים, זה לא הסגנון".

   

  מתי כן הזכירו לך שהוא עשיר?

  "רק כשרציתי לארגן מסיבת יום הולדת והוסיפו אפס להצעות המחירים כשנתתי את השם יוני סבן. תראה, יש לי חברים עשירים, זה באמת שטויות. ומעבר לכל זה, בחיים לא הייתי מתחברת לבן אדם שאין לו עשייה משלו, קריירה משלו, זה היה משעמם אותי מאוד. יוני אדם משכיל ומבריק, משעשע, גם רקדן מדהים. רק לפעמים ישר מדי בשביל ישראלים. הוא חי המון שנים אצל חיים סבן בלוס־אנג'לס ואז חזר לארץ. יש עדיין דברים במנטליות העסקית שלא תואמים את האישיות שלו. הוא איש עסקים שלא מתחמן ולא משקר ולפעמים המום מאנשים כאן, עד לאן הם יכולים לרדת".

   

  דיבורים על חתונה?

  "כן, אני מאמינה שנהפוך את זה לרשמי בקרוב. עדיין אין הצעה אבל אנחנו בכיוון. המשפחות כבר נפגשו".

   

  ילדים?

  "מרגישה מוכנה להיות אמא אחרי שנים ששמתי את זה בצד ואפילו הזנחתי את החיים האישיים. כ'שהכל כלול' עלתה, לא רציתי לצאת עם אף אחד. לא היה לי זמן. יש מחיר גבוה לקריירה. בוודאי שהשעון הביולוגי עבר לי בראש, אבל בגלל מבנה האישיות שלי לא היה מתאים לי להיות אמא צעירה לפני שהגשמתי את עצמי".

   

  ומה התובנה של יוני בנושא?

  "יש לי דווקא משפט שאני זוכרת. חודש אחרי שהכרנו הוא אמר לי, 'את הכל כלול מבחינתי'".

   

  razs@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 08.08.17 , 15:40