שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
24 שעות • 09.08.2017
השאלה היומית: האם רכישת ניימאר היא עסקה מוצלחת או שהכדורגל יורד מהפסים
קראו את שתי הדעות המנוגדות ובסוף תוכלו להצביע: מי צודק לדעתכם?
רז שכניק ועינב שיף

רכישה מעולה

רז שכניק

 

אני באמת אנסה לא להיתמם, אבל מה בדיוק השאלה? אם גורמים כלשהם, במקרה הקטארים, מחליטים לשלם 222 מיליון יורו על ניימאר, ויש להם, כך נדמה לי, את הכסף, איפה בדיוק הבעיה? ומי בדיוק יכול לקבוע שזה יקר מדי או מטופש מדי או מושחת, ובהשוואה למה בדיוק?

אפשר להגיע ממקום למקום באוטובוס, אבל אנשים בכל זאת רוכשים מכוניות למרות שזה עולה יותר. אפשר להגיע מנקודה לנקודה גם בסובארו 86' (הן היו להיט פעם), אבל יש כאלה שמתעקשים על פרארי. זה יקר לרוב האנושות, אז מה? גם ניימאר יקר לרוב קבוצות הכדורגל, אבל פריז סן־ז'רמן, על ממונה הקטארי העצום, רואה בניימאר את הפרארי שלה וביקשה להזיז אותו מברצלונה, בדרך לגביע הצ'מפיונס. ולא, המחיר לא היה רלוונטי. בהשוואה לסדרי הגודל של השקעות הקטארים ובהתחשב במה שיוכלו להשיג מהרכישה, ייתכן שאפילו יצאו די בזול. בעל הבית השתגע.

שני צדדים עיקריים למטבע של ניימאר. הראשון מורכב מפוליטיקה, יחסי ציבור וכוח. קטאר כבר לא מחוברת לברצלונה (הסכם החסות נגמר), פ.ס.ז' שלה חוותה עונה לא טובה ולא באמת איימה על התואר בליגת האלופות, למרות רכישות בוהקות כמו איברהימוביץ' או קבאני. לקטארים זה לא מספיק. הם רוצים הכי גדול, הכי מהר, הכי טוב, הכי הרבה. כשברקע מונדיאל 2022 שאמור להתקיים בקטאר, השאיפה היא ליצור תהודה חזקה ככל האפשר ולרפד בהישגים. ספק אם יש מישהו בעולם שנמלט מהכותרות על עסקת ניימאר־קטאר. אפקט העוצמה הראשוני הושג ובמונחי זמן אוויר ופרסום, התועלת לקטארים עצומה עוד לפני שהעונה בכלל התחילה.

מקצועית, זו רכישה מעולה. ניימאר, רק בן 25, הוא בוודאי אחד השחקנים הטובים בעולם, אולי ייזכר כאחד מהטובים בהיסטוריה. בהנחה שימשיך לשמור על עצמו, יש לו עוד שמונה שנים טובות לתת, לפחות. אם פורטים את הסכום על פני התקופה, זה לא נראה נורא לפתע. אז למי קראתם פראיירים?

 

שכחו את הכדורגל 

עינב שיף

 

222 מיליון היורו ששילמה פריז סן־ז'רמן על ניימאר, מייצגים הרבה יותר מאשר התואר המפוצץ "ההעברה היקרה בהיסטוריה". זהו עוד מסמר בארון של הכדורגל כספורט עממי, המסוגל לחלץ מאוהביו אמוציות נטולות פשר ממש, והפיכתו לבורסה. ובבורסה, ניימאר הוא לא כדורגלן, אלא מניה. ופ.ס.ז' היא לא קבוצת כדורגל, אלא תאגיד. התאגיד החליט להשקיע במניה לוהטת. מרגש, לא?

לפחות אחד מהצדדים גם לא מנסה להסתיר זאת. "כשאנחנו מסתכלים על ניימאר כמותג'", אמר נשיא פ.ס.ז, "אני לא חושב שזה יקר". וזה מה שניימאר מסמל עבור הבוס החדש שלו — שלא לומר בעליו — מותג. כשהוא מביט בו הוא לא רואה רק בחור צעיר יחסית עם חיוך משגע ודריבלים שלא ברא השטן, וגם לא כלי להסתערות ספורטיבית על כל התארים המקומיים והבינלאומיים.

בשבילו ה"מותג" הוא בסך הכל הזדמנות מסחרית. לכן גם סכום מופרע לחלוטין כמו 222 מיליון יורו — גבוה מתקציבן הממשלתי של כשלושים מדינות קטנות, לפי הערכות — לא נשמע לו מוגזם, כי הגלגלים בראשו כבר טוחנים את הפוטנציאל של מכירות המרצ'נדייז, החסויות, זכויות השידור ועוד. כנראה שגם ביזנס משחקים 90 דקות ובסוף מי שיש לו יותר מנצח.

פ.ס.ז' אינה שונה ממנצ'סטר־סיטי שאינה מתנהלת אחרת מריאל מדריד ומברצלונה. הכדורגל האירופאי כולו מזמן איבד את הבלמים בכל הקשור למאבק האכזרי על הגמוניה בשוק שמגלגל סכומי עתק. ניימאר הוא רק האריה התורן שהחליף קרקס, וכעת מצופה ממנו שיקפוץ דרך חישוקים בוערים להנאתם של ההמונים. רובם ממילא יוכלו ליהנות ממנו רק מבעד למסכים קרים, כי לך תמצא מושב באצטדיון בפחות ממשכנתה.

ורק לחשוב מה יקרה אם חלילה ניימאר יקבל תזכורת שהוא בן אנוש וייפצע. או אז כולנו נגלה ש־222 מיליון יורו קונים הרבה מאוד תשומת לב, אבל מעט מאוד אהבה.

 

 

 

 


פרסום ראשון: 09.08.17 , 19:10