שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
הרצל
חדשות • 10.08.2017
הרצל ובניו
ספק אם חוזה המדינה היה יכול לחזות שיזכה לחגיגות כאלה: 120 שנה אחרי הקונגרס הציוני הראשון, ייערך בסוף החודש בהרצליה ערב מיוחד שמוקדש כולו לחייו ופועלו של בנימין זאב הרצל • רגע השיא: 120 ישראלים שנקראים על שמו יתכנסו יחד לשחזור הצילום המפורסם ממרפסת המלון בבזל — שבה ייסד את מדינת היהודים
איתן גליקמן

רבותיי, ההיסטוריה חוזרת: בעוד שלושה שבועות, במלאת 120 שנים לקונגרס הציוני הראשון, ייערך בבית חיל האוויר בהרצליה ערב שמוקדש כולו לבנימין זאב הרצל. במסגרת החגיגות מוזמנים כל מי שנקראים על שמו של הרצל להצטרף להרשמה המוקדמת שתבטיח להם השתתפות באירוע. רגע השיא צפוי להיות שחזור התמונה האיקונית של הרצל ממרפסת המלון בבזל — עם 120 המוזמנים שייבחרו שנקראים על שמו.

 

מימין לשמאל עם כיוון השעון: הרצל מקוב מנהל מרכז מורשת בגין, אלוף (מיל') הרצל בודינגר מפקד חיל האוויר לשעבר, הרצל יהודה תושב קריית־אתא, הרצל ביטון הדליק משואה ביום העצמאות, הרצל וענונו תושב טירת הכרמל, אלוף הרצי הלוי, אלוף (מיל') הרצל שפיר מפכ"ל המשטרה לשעבר

 

ראש אמ"ן

 

הקונגרס הציוני הראשון התקיים בבזל בין 29 ל־31 באוגוסט 1897. הוא נערך בעקבות ההתעוררות הלאומית שהולידו רעיונותיו של הרצל באירופה אחרי פרסום ספרו "מדינת היהודים". השתתפו בו 197 צירים מ־17 מדינות, בהם מקס נורדאו, אחד העם, מנחם אוסישקין, נחום סוקולוב ועוד מנהיגים שמונצחים בשמות רחובות בכל רחבי הארץ. הקונגרס מסמל למעשה את הולדת התנועה הציונית. הרצל עצמו הלך לעולמו ב־1904, כשהיה בן 44 בלבד.

 

אירוע המחווה, שיתקיים ב־24 באוגוסט, יכלול מופע מוזיקלי ואת ההצגה "הרצל" בהפקת תיאטרון גושן. הוא ייערך במעמד ראש עיריית הרצליה משה פדלון, מנכ"ל המועצה הציונית בישראל יגאל ברנד וממלא מקום וסגן יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל.

 

בין אלה שמתכוונים להגיע נמצא הרצל ביטון (58), שנפצע קשה כשנלחם במחבל שדקר אותו בעודו נוהג באוטובוס בקו 40 של דן בתל־אביב בינואר 2015, ונבחר להדליק משואה ביום העצמאות האחרון. "קיבלתי את השם הרצל כמובן על שמו של הרצל המפורסם", הוא מספר. "אחרי שנולדתי עשו לי ברית בקברו של רבי שמעון בר יוחאי בצפת. אבי התכוון לקרוא לי שמעון, אבל אחי הגדול רצה לקרוא לי בשם מיוחד והציע את הרצל — האיש שחלם להקים מדינה יהודית. אבי החליט בו־במקום לקרוא לי הרצל שמעון ביטון".

 

אלוף (מיל') הרצל בודינגר, מפקד חיל האוויר לשעבר, מספר שהוא קיבל את שמו של סבו, שאותו לא זכה להכיר. "סבי ומשפחתו נרצחו במהלך מלחמת העולם השנייה ברומניה, ואבי החליט שבנו הבכור, כלומר אני, ייקרא על שם אביו. גם אח של אבי, ששרד את השואה, קרא לבנו בשם הרצל. אשמח מאוד להגיע לכנס בהרצליה ולפגוש ולהכיר עוד אנשים שנקראים בשם המיוחד הזה".

 

גם הרצל וענונו (64), אב לשלושה ילדים וסב לשבעה נכדים מטירת־כרמל, התרגש לשמוע על היוזמה. "המשפחה שלי הגיעה ממרוקו, וההורים החליטו לקרוא לי הרצל כדי לציין את העלייה שלנו לישראל. בתקופה ההיא היו כאלה שמרוב התלהבות קראו לילדים שלהם בנימין או זאב ואפילו בנימין זאב. תמיד נשאתי את השם הזה בגאווה גדולה, הכנס בהרצליה יהיה בטח אירוע מרגש מאוד".

 

בטירת־כרמל מתגוררים אח ואחות, הרצל עפרוני (67) והרצליה קסטרו (64), שזכו שניהם להנציח את זכרו של חוזה המדינה. "תמיד נשאנו את השמות שלנו בגאווה", סיפרה הרצליה אתמול.

 

"מאוד מרגש לגלות שהולך להתקיים מפגש עם אנשים שקרויים בשם המיוחד שלי, הרצל", סיכם הרצל יהודה, חבר מועצת העיר בקריית־אתא. "נולדתי בבית־החולים הסקוטי בטבריה, והוריי בכלל לא התלבטו ועוד בבית־החולים בחרו לי את השם. אין לי ספק שאגיע למפגש ולצילום על המרפסת".

 


פרסום ראשון: 10.08.17 , 00:08