שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום: יובל חן
חדשות • 10.08.2017
בסיס לתקיפה
"די לפוטש", קראו הכרזות • "ביבי מלך ישראל", שאגו המשתתפים • גם רוב השרים והח”כים מהליכוד התייצבו שם, גם אם חלקם בפנים חמוצות • לאחר כמה שבועות קשים שבהם טבעת החקירות מתהדקת סביבו, זכה ראש הממשלה לקצת נחת, גם אם לכמה רגעים, בכינוס מפלגתי מחבק של ה"בייס" שלו • לאחר שהשתלח ב"תקשורת הפייק ניוז", לעג למפגינים מול ביתו של היועמ"ש ועקץ את אהוד ברק, שב והתעקש נתניהו: "לא רוצים להפיל רק אותי, רוצים להפיל את הליכוד"
יובל קרני

ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשה להסתיר את החיוך. עם כניסתו לביתן מס' 1 בגני התערוכה בתל־אביב ניכר היה כי מצא אתמול בערב קצת נחת זמנית. בין החיבוקים הלבביים, הקריאות "ביבי מלך ישראל" וההתייצבות המרשימה — אך גם המאולצת — של כמעט כל השרים וחברי הכנסת של הליכוד, הצליח לשכוח מהחקירות הגוברות, מהסכמי עד המדינה ומהלחץ הגובר עליו ועל בני משפחתו מצד מערכת אכיפת החוק. לפחות לכמה שעות, עושה רושם, הצליח נתניהו, בחיק פעילי הליכוד המסורים ביותר, לשכוח מהצרות.

 

צילום: אסף מגל

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

כאלפיים ליכודניקים נהרו לגני התערוכה למפגן תמיכה מרשים. על רקע הידוק טבעת החקירות נגדו ונגד אשתו בשבועות האחרונים, הוא יכול היה להתנחם בתמיכת מפלגתו. "לא יהיה כלום — כי לא היה כלום", צעקו לעברו עם כניסתו לאולם. שלטים של "די לפוטש", "זה לא פייק ניוז; זה פאקינג ניוז" ו"ניסיון הפיכה" קיבלו את פניו בפנים.

 

ההאשמות והעובדות: בדקנו את הטענות של נתניהו

 

מרבית שרי הליכוד ורוב הח"כים התייצבו לאירוע — גם אם חלקם הסתייגו מרוח הדברים שנשמעו שם, לפחות בחדרי חדרים. בכירים בליכוד ששמרו על שתיקה ולא יצאו להגנתו של נתניהו בתקשורת — הגיעו. גורם המקורב לנתניהו הסביר מדוע: האיומים של ח"כ דוד ביטן, אדריכל העצרת, על "חיסול חשבונות פוליטי" וגם הנזיפה של נתניהו בישיבת שרי הליכוד בתחילת השבוע עשו את שלהם. רק השרים גלעד ארדן וגילה גמליאל, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין והשר לשעבר גדעון סער לא הגיעו כי הם שוהים בחו"ל. ואילו בני בגין, שנמצא בארץ, נעדר. אחד מפעילי הליכוד תיאר אווירת פחד וכתב בקבוצת הווטסאפ: "זה מפגן של אנוסים. את חלקם אנסו להגיע".

 

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

תגובתו של אהוד ברק

 

אבל מבחינת נתניהו, מדובר בהצלחה: שנים שהוא לא זכה לתמיכה כזו מה"בייס" שלו. ומי שאחראי לזה הוא יו"ר הקואליציה ביטן: הוא הפיק, ערך, ואישר מי יעלה על הבמה ומי ינאם. לא במקרה טוענים במפלגה: כבר הובטח לו שדרוג של שר בקדנציה הנוכחית. הוא גם זכה לפתוח את העצרת בנאום היחיד שהושמע מלבד זה של נתניהו (אף שחלק מהשרים אמורים היו לשאת דברים וכבר הפיצו נאומים — ביטלו להם ברגע האחרון את הנאום וסיימו את האירוע לאחר הופעתו של עמיר בניון). "אז מה היה לנו כאן? לחץ תקשורתי, מערכת הדלפות ופייק ניוז של התקשורת. אנחנו לא ניתן לאף אחד להפיל את ממשלת הליכוד", אמר ביטן.

 

צילום: יובל חן
צילום: יובל חן

 

נתניהו, שעלה אחריו לנאום, לא ביזבז זמן והשתלח לכל עבר. "הם רוצים להפיל אותי", אמר, בלי לפרט מי זה "הם". "אני אוהב אתכם", שב והודה לקהל על התמיכה. במקום להפריך את החשדות נגדו, ניסה להפיל את התיק על המפלגה כולה: "אמר לי איש חכם: 'ביבי, הם לא רוצים להפיל רק אותך — הם רוצים להפיל גם את הליכוד וגם את המחנה הלאומי. הם רוצים להפיל אותנו בלי בחירות. כי אנחנו מנצחים פעם אחר פעם". לאחר שהאשים, כהרגלו, כי התקשורת "מפמפמת פייק ניוז" נגדו, כינה אותה "חונטה שפועלת 24/7", הוא האשימה בניסיון הפיכה: "גם השמאל וגם התקשורת יודעים שמצבה של ישראל לא היה טוב יותר — אז הם מתגייסים למסע ציד אובססיבי נגדי ונגד משפחתי במטרה לבצע מהפכה שלטונית. להפעיל לחץ קשה ובלתי פוסק כדי שיגישו כתב אישום".

 

על הדרך הוא עקץ את ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, מבלי להזכיר את שמו ("איש ישן עם זקן חדש") ואפילו את הכלבה קאיה גייס להגנתו: "הגיעו שמועות שגם את קאיה רוצים לחקור באזהרה".

 

הוא הקדיש חלק מנאומו כדי להגן על אשתו שרה, שמוקדם יותר השבוע נודע כי היועמ"ש מנדלבליט נערך להגיש נגדה כתב אישום, בכפוף לשימוע, בפרשת המעונות. "הפעם הם לא עושים את זה לא רק לי — אלא גם לרעייתי. הם לא יספרו לכם את כל הדברים הטובים שהיא עושה", אמר, בזמן שרעייתו הינהנה בהסכמה כשהיא זוכה לתמיכתה הצמודה של ח"כ נאוה בוקר.

 

פעילי הליכוד שהגיעו היו מרוצים, אפילו נלהבים. "התקשורת והשמאל לא מבינים את הליכודניקים. יש לנו די־אן־אי אחר", הסביר אחד המשתתפים. "אם תוקפים אותנו, אנחנו מתלכדים ויוצאים להגן על המנהיג שלנו. אנחנו לא ניתן לדרוס אותנו".

 

אבל לא כולם בליכוד הסכימו להשתתף בחגיגת התמיכה בנתניהו. כמה קבוצות במפלגה פירסמו הודעות רשמיות נגד האירוע בטענה כי אינו מתנער מהשחיתות. חבר המרכז גיל שמואלי, למשל, יו"ר חוג נאמני חירות, אמר כי רבים הגיעו כיוון שקיבלו איומים ב"חיסול חשבונות" — והצביע לעבר ח"כ דיכטר כדוגמה. "איך יכול חברנו היקר אבי דיכטר, שכבר הודיע שביום שבו יוגש כתב אישום על נתניהו להתפטר לאלתר — לעמוד בשורה אחת עם ביטן, שהשתלח בכוחות הביטחון וקרא לפקודיו של דיכטר שמוסרים נפשם יום־יום למען ביטחוננו 'פחדנים'". שמואלי לא התרגש מהפגנת התמיכה: "אל תתבלבלו. אלה ימי פומפיי האחרונים".

 

 

פעילי ליכוד לנכים: "לכו לעבוד"

 

פעילי ליכוד לנכים: "לכו לעבוד" בעימות שהתרחש אמש בין קבוצת נכים שהפגינה בשדרות רוקח לבין כמה ממשתתפי עצרת התמיכה של הליכוד בגני התערוכה, הטיחו לעבר המפגינים כמה מפעילי הליכוד עלבונות. אף שהמשטרה הקיפה את הנכים שהפגינו בכניסה לביתן הליכוד ומנעה מהם להתקרב, המפגינים הרימו שלטים במחאה על הקצבאות. בתגובה התעמתה אחת מפעילות הליכוד עם אחד המפגינים: "לך לעבוד. אתה לא עובד אתה?" הצעיר השיב: "אני נכה, על מורפיום. איך את רוצה שאני אעבוד. איפה את עובדת?" פעילה אחרת צעקה לעברם: "הרסתם את המדינה" | כתב: יובל קרני

 

 

יובל קרני
יובל קרני

 


פרסום ראשון: 10.08.17 , 00:26