שישי 15 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
7 ימים
7 ימים • 10.08.2017
יצא סוד
נתניהו לומד בדרך החדשה את מה שכולנו חייבים להפנים: אין יותר סודות בעולם. גם בלי עדי מדינה
פרופ' יורם יובל

לפני שנים רבות נתן רבי יהודה הנשיא עצה נהדרת לכולנו: "הִסְתַּכֵּל בִּשְׁלשָׁה דְבָרִים וְאִי אַתָּה בָא לִידֵי עֲבֵרָה; דַּע מַה לְּמַעְלָה מִמְּךָ -- עַיִן רוֹאָה, וְאֹזֶן שׁוֹמַעַת, וְכָל מַעֲשֶׂיךָ בַּסֵּפֶר נִכְתָּבִין." במילים אחרות, יש מי שרואה ושומע וזוכר את כל מה שאתה עושה, ידידי היקר. ולכן כדאי שתמיד תתנהג יפה, גם כשנדמה לך שלא רואים אותך.

היום מקבלת העצה הנפלאה הזאת מפרקי אבות משמעות חדשה: רואים אותך ושומעים אותך, מותק. רואים אותך ושומעים אותך תמיד ובכל מקום, והכול נרשם. עידן הפרטיות שלך הסתיים. ולכן, כל מה שאתה אומר ועושה – תביא בחשבון שהוא יתגלה, במוקדם או במאוחר, ויהפוך לנחלת הכלל. ראה הוזהרת.

דעתי על ראש ממשלת ישראל ידועה, ואין צורך להרחיב עליה. אבל יש משהו שבו בנימין נתניהו דומה לכולנו: האיש המבריק ומהיר המחשבה הזה עדייןלא הבין שעידן הסודות נגמר. ראש הממשלה שלנו לומד עכשיו, בדרך הקשה, את מה שכולנו חייבים ללמוד ולהפנים, ויפה שעה אחת קודם: אין יותר סודות בעולם. הכול גלוי. הכול, אבל הכול אבל הכול.גם בלי עדי מדינה, ובלי חברים לשעבר.

השבוע פסק בג"ץ שראש הממשלה חייב לשחרר את מועדי שיחות הטלפון שלו עם עורך החינמון "ישראל היום". בית המשפט העליון החליט שזכותו של הציבור לדעת אם אמנם בדק ראש הממשלה, כל לילה, את כותרות החינמון (שיש מי שקראו לו"ביביתון")לפני זמן הירידה לדפוס, כדי לאשר אותן.

**

בהמולת הוויכוח אם נכון או לא נכון לשחרר את המידע הזה, נשכחה העובדה הכי חשובה: שהמידע הזה בכלל קיים. שאנחנו תמיד במעקב. שיש תיעוד זמין של כל שיחת טלפון שכל אחד מאיתנו עושה עם כל אחד, 24/7. עם מי דיברנו, לכמה זמן, ומתי. והתיעוד הזה יושב לו איפשהו בענן אלקטרוני, במאגרי מידע דיגיטלי של חברות בערבון מוגבל, על גבי שבבי סיליקון קטנטנים. ומה שהכי חשוב – המידע הזה לא הולך לשום מקום. בכמה לחיצות מקלדת ניתן להגיע אליו, גם בעוד שנים.

אתם יודעים כמה פעמים ביום, כל יום, מצלמים אתכם במצלמות אבטחה, בלי ידיעתכם?אין לכם מושג. המון פעמים. לפני כמה שנים, על פי מקורות זרים, גם המוסד לא הביא את זה בחשבון עד הסוף. כך הצליח מפקח המשטרה של דובאי לפצח את חידת מותו של בכיר החמאס מחמוד אל-מבחוח, שהיה מעורב בראשית דרכו בחטיפה וברצח של החיילים אבי סעדון ואילן סספורטס ברצועת עזה. שנים לאחר מכן הפך אל-מבחוח לאיש העולם הגדול, והתמנה לאחראי על אספקת הנשק מאירן לרצועה. אבל הקריירה שלו נקטעה כאשר מצא את מותו בחדרו שבמלון פאר בדובאי. סיבת המוות לא הייתה מחסור בוויטמינים.

משטרת דובאי הציגה אז סרטוני וידאו ותצלומים שבהם נראו כמה אנשים ונשים שנחתו בדובאי כמה ימים עד כמה שעות לפני מותו של אל-מבחוח, ועזבו מיד לאחר מכן. חלקם השתכנו במלון שבו התאכסן אל-מבחוח,ואף מצאו את דרכם אל חדרו. הכול תועד בווידאו, במצלמות האבטחה של המלון ושדה התעופה. מאחר שבעולם הדיגיטלי של היום לא ניתן להמציא זהויות מפוברקות, השמות שלהם היו שמות אמיתיים של ישראלים בעלי אזרחות כפולה, שלא היה להם שום קשר למוסד, ואחד מהם אף נהרג שנים רבות קודם לכן, במלחמת יום הכיפורים.

**

אבל כדי להביןעד כמה אתם חשופים ומצולמים אין צורך להרחיק עד דובאי; מספיק להתבונן בחשבונית החודשית שלכם מכביש שש. שמתם לב? מצוינות שם כל הנסיעות שעשיתם על כביש האגרה, אבל לא התאריך והשעה שלהן. יודעים למה לא? כי הרבה נישואים כבר התפרקו כשהתברר פתאום שמישהו, שהיה אמור להיות במשרד, היה בעצם בדרכו לבילוי חפוז בצימר עם מישהי, שגם היא היתה אמורה להיות אז בעבודה...

ועוד לא דיברנו על האימיילים והווטסאפים שלכם. "אימיילים הם כמו טיטולים משומשים – אי אפשר להיפטר מהם" אמר לי לא מזמן איש סייבר. הדימוי הזה קולע: מיליארדי טיטולים מסיימים את תפקידם כל יום ברחבי העולם ונזרקים לאשפה. אבל הם לא נעלמים. הם יוסיפו להתקיים עוד שנים על גבי שנים, במזבלות ומתחת לפני הקרקע. והנמשל -- כל אימייל וכל ווטסאפ ששלחתם או קיבלתם אי פעם עבר דרך כמה וכמה שרתים בדרכו אליכם ומכם. הוא לעולם לא ילך לאיבוד, כמו שלמדה על בשרה הילרי קלינטון, וכמו שעוד ילמד דונלד טראמפ.

 

ומה עם הסמארטפון שלכם? אתם לא תאמינו כמה הסמארטפון שלכם יודע עליכם, ועם מי הוא חולק את המידע הזה. הנה סיפור מן החיים: ביום ראשון נכנסתי לכלבו הום סנטר, לקנות, תסלחו לי, שני מושבים חדשים לאסלות בבית. מצאתי מושבים מצוינים, אבל הם היו קצת יקרים. ואז הציע לי עובד החנות להיכנס לאפליקציה של הום סנטר ולהוריד את קופון ההנחה למושבים האלה. "מה, אין לך האפליקציה שלנו? לא חבל?"

בקיצור, הורדתי את האפליקציה לסמארטפון. ואז, כמו כולנו, התבקשתי לאשר שהאפליקציה הזאת תדע, ותאכסן במאגרי המידע של הום סנטר, את המידע הבא עלי: איפה אני נמצא בכל רגע בחיים שלי, 24/7 (כפי שידווח לה מכשיר ה-GPS); גישה לכל התמונות והסרטונים שצילמתי אי פעם בסמארטפון; והדובדבן שעל הקצפת -- רישום מלא של כל שיחות הטלפון שאנהל מהיום והלאה – למי, מתי, ולכמה זמן. וכל זה בשביל שני מושבים לאסלה. לא מתאים לי? אין בעיה, אבל גם אין קופון.

בקיצור, ביבי יקר, אני לא יודע איך להגיד לך את זה יותר בעדינות: כשקוהלת, החכם מכל אדם, המליץ לנו כך – "...מֶלֶךְ אַל תְּקַלֵּל, וּבְחַדְרֵי מִשְׁכָּבְךָ אַל תְּקַלֵּל עָשִׁיר. כִּי עוֹף הַשָּׁמַיִם יוֹלִיךְ אֶת הַקּוֹל, וּבַעַל הַכְּנָפַיִם יַגִּיד דָּבָר" – אז הוא דיבר לא רק עלינו,פשוטי העם. הוא התכוון גם למלך, וגם לעשיר. עכשיו זה כבר לא סוד: מעכשיו גם לך אין קופון.

office@yovell.co.il

 

 


פרסום ראשון: 10.08.17 , 16:54