שבת 16 בדצמבר 2017
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 12.08.2017
לעצור את ההסתה
האיום המרומז על משפחתו של העיתונאי גיא פלג הוא איום על כולנו. אם יימשך מסע ההסתה נגד התקשורת, מסע שנתניהו מוביל, לא רק העיתונות בבעיה. הדמוקרטיה בבעיה, ישראל בבעיה — והדרך לפגיעה פיזית קצרה
בן־דרור ימיני

זה יגיע. זה רק עניין של זמן. כאשר יש הסתה במערכה הראשונה, האקדח נכנס לפעולה במערכה השלישית. אנחנו בעיצומה של המערכה הראשונה. אולי כבר השנייה. אתמול הגיע האיום המרומז על משפחתו של העיתונאי גיא פלג, שבחודשים האחרונים חשף עוד ועוד פרטים על חקירות נתניהו. זה היה רק המשך לשלט שהוקדש לפלג בכנס התמיכה בנתניהו ביום רביעי האחרון. "האלמנה השחורה", נכתב שם, בעברית עילגת.

 

לפני שישה ימים, ביום שני שעבר, נרצח בפיליפינים ליאו דיאז, עיתונאי, חוקר משטרה לשעבר, שעסק בחשיפת פרשות שחיתות. הוא הרגיז את השלטון. הוא היה העיתונאי השלישי שנרצח בתוך שבוע אחד. לא, אנחנו לא שם. אבל אם יימשך מסע ההסתה נגד התקשורת, אם עיתונאי הופך בעצרת התמיכה בנתניהו לעכביש רעיל שראוי לחיסול — לא רק העיתונות בבעיה. הדמוקרטיה בבעיה. ישראל בבעיה.

 

רק לפני יומיים זה היה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכבודו ובעצמו, שפירסם קלטת הונאה בין חקיין לבין העיתונאי אמנון אברמוביץ'. פייק ניוז מטעם ראש הממשלה. נתניהו יודע שאברמוביץ' עצמו כבר הותקף שוב ושוב, לא משום שהוא אויב האומה אלא משום שזה מה שמנסים להדביק לו. מותר לבקר אותו כמו שמותר לבקר כל עיתונאי. אבל כשעיתונאים מותקפים פיזית, ונתניהו מוסיף שמן למדורת ההסתה — הוא אחראי. בדיוק כפי שהוא כינה את אילנה דיין "שמאל קיצוני". ובדיוק כפי שהוא בא בטענות לשמאל ולתקשורת שמנסים להוריד אותו מהשלטון, כאשר כל אלה שעושים במלאכת החקירה הם אנשיו שלו. הוא מינה אותם. אבל כדי להפחיד אותם, את רוני אלשיך ואת אביחי מנדלבליט, הוא בחר בדרך הנלוזה ביותר — הסתה נגד עיתונאים.

 

אדוני ראש הממשלה — די, מספיק. אני מקווה, כמו רוב אזרחי ישראל, שיתברר שלא היה כלום. אבל בינתיים פלג ודיין ואברמוביץ' עושים בדיוק את מה שהם צריכים לעשות וחייבים לעשות. מותר לבקר אותם. עשיתי את זה בעצמי יותר מפעם אחת. אבל אתה לא מבקר תקשורת. אתה לא מבקר בכלל. אתה ראש ממשלה שעורך דין אחד שלו קשור באופן פרטי לעסקת ענק אסטרטגית ועורך דין נוסף שלו, שותף של הראשון, מקדם את העסקה מטעמך. במדינות טוטליטריות זה ראוי להשתקה. במדינות דמוקרטיות זה ראוי לחשיפה. באיזו מדינה אתה רוצה שנחיה? מי שמאיים על משפחת פלג ומי שהופך אותו לעכביש שראוי לחיסול — הוא חייל ממושמע שלך. אתה המקור. פלג, תרשה לי להזכיר לך, חשף דברים לא נעימים גם בנוגע לבעלים של העיתון שבו הדברים הללו נכתבים. אבל אף אחד בדפים הללו, בעיתון הזה, לא עירער לרגע על זכותו, ובעצם חובתו של פלג, לחשוף את הדברים.

 

האיום על גיא פלג, בתגובה לתמונה משפחתית שרעייתו פירסמה בפייסבוק בסוף השבוע
האיום על גיא פלג, בתגובה לתמונה משפחתית שרעייתו פירסמה בפייסבוק בסוף השבוע

 

 

ישראל, כתבתי שוב ושוב, היא לא טורקיה שבה עיתונאים נעצרים, והיא לא רוסיה ולא הפיליפינים שבהן עיתונאים נרצחים. עדיין לא. וכשהתקשורת התנפלה עליך שלא בצדק — הייתי בין אלה שהגנו עליך. כי לתקשורת אין פטור מביקורת. אבל אנחנו בימים אחרים. התקשורת לא מובילה שום דבר. היא לא יוצרת פרשיות. היא חושפת והיא מדווחת. ובכלל, אין קול אחד בתקשורת. יש הרבה קולות. גם בעיתון הזה יש מגוון של קולות. אבל על דבר אחד יש הסכמה בקרב כל העיתונאים, מצפון ומדרום, ממזרח וממערב, מימין ומשמאל: ביום שפלג יפחד לפרסם משהו תתחיל הספירה לאחור. ישראל לא תוכל לקרוא לעצמה יותר "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

 

דיברתי בימים האחרונים, אדוני ראש הממשלה, עם אנשי ליכוד בכירים. בכירים מאוד. הם חוששים. מאוד חוששים. ודיברתי שוב ושוב עם תומכי ליכוד. עצרת ההסתה נגד התקשורת הייתה מצג שווא. רבים מהם, אנשי ימין, מביטים במחזה בשאט נפש. אבל כולנו יודעים שאין צורך ברוב של אנשי ליכוד שיעברו משלב ההסתה לשלב הפגיעה הפיזית. יש צורך בהמון משולהב, מיעוט בימין, שבודדים מתוכו, רק בודדים, יעברו מדיבורים למעשים. צריך לעצור את ההסתה הזו עכשיו. משום שמחר, אדוני ראש הממשלה, זה עלול להיות מאוחר.

 

 


פרסום ראשון: 12.08.17 , 23:56