חמישי 23 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  י
  24 שעות • 16.08.2017
  "קחי את הכדורים שלנו ותרזי 10 קילו בחודש"
  סלים אקסטרים, ליפו 6, תרסיסי HCG, הידה פלוס ו־LESS WEIGHT הם רק חלק מעשרות מוצרי הדיאטה הלא חוקיים שמגלגלים מיליונים ונמכרים כיום בישראל ללא הפרעה. כתבתנו רכשה בקלות מעוררת דאגה את הכדורים שמכילים חומרים מסוכנים ועלולים לגרום לנזקים בריאותיים קשים. "זה מוכח מדעית", טענה בפנינו אחת המשווקות, "אנשים לא מאמינים כמה מהר הם יורדים במשקל". המומחים מזהירים: "מדובר בהבטחות שווא. תתרחקו מהכדורים האלה"
  שרי ערמון

  "ליפּוֹ 6 שלום", עונה לי המוקדנית. "ספרי לי כמה קילו את רוצה לרדת, יש לנו מוצר שמוריד בין שמונה לעשרה קילוגרם בחודש. תקשיבי, זה שורף שומנים, מדכא תיאבון, מאיץ את חילוף החומרים והכל בתוסף תזונה אחד. כאילו אם בא לך להתחיל לעשות הליכות, קחי את הכדור חצי שעה לפני שאת יוצאת, את הולכת ולא מפסיקה ללכת — איך אני איתך?"

  שמונה עד עשרה ק"ג בחודש, אני רק רוצה לוודא, זה נשמע המון.

   

  "זה מלא, נכון. זה מוכח מדעית. אנשים נבהלים, הם יורדים מהר מדי. תשמעי, זאת ההמצאה של המאה".

   

  התחקירנית שלנו רוכשת את כדור סלים אקסטרים, שנאסר למכירה ושיווק על ידי משרד הבריאות וגורם לתופעות לוואי פסיכוטיות:
  יש לו תופעות לוואי או דברים שיכולים להזיק לי?

   

  "שום דבר, לא, לא, לא. את בריאה בדרך כלל? כי יש בזה קפאין. חוץ מלהמריץ קצת אין בזה שום דבר".

   

  ד"ר רוני ברקוביץ', מהאגף לפיקוח במשרד הבריאות, שומע את הקלטת השיחה שקיימתי עם המוקדנית האסרטיבית ומניף את ידיו בייאוש. "הכדור הזה, ליפו 6, אסור בשימוש על ידי משרד הבריאות", הוא מדגיש. "אלו כדורים שגם לא מאושרים על ידי ה־FDA האמריקאי. בליפו 6 יש חומר מסוכן שנקרא יוהימבין, אבל הוא נמכר בארץ באינטרנט ובחדרי כושר כ'שורף שומנים'. יש לו המון תופעות לוואי מסוכנות כמו חרדה, דיכאון, עלייה בלחץ דם, קוצר נשימה, ועוד".

   

  את הכדור ליפו 6, כמו עשרות כדורי הרזיה מסוכנים ולא חוקיים נוספים, ניתן למצוא ולרכוש בקלות באמצעות חיפוש פשוט בגוגל תחת צמד המילים "דיאטה מהירה". שיחת טלפון קצרה עם מוקדנית, תשלום בכרטיס אשראי, הזמנת שליחות — והכדורים אצלכם. נוח, זריז ומסוכן. מאוד מסוכן. במשרד הבריאות מעריכים ששוק כדורי הפלא להרזיה מגלגל מאות מיליוני שקלים בישראל. אכיפה שכמעט לא קיימת והבטחות להורדה מהירה של עשרות קילוגרמים ללא מאמץ מתדלקים את הענף הפרוץ והמחתרתי הזה שצומח בקצב מסחרר.

  בשבועות הקרובים נפרסם סדרת תחקירים על שוק הדיאטה בישראל: על הסכנות, על הדיאטנים מטעם עצמם, הכדורים הלא חוקיים ועל האתרים והפורומים הרבים שמעודדים אנורקסיה. הפרק הראשון של התחקיר, שמפורסם בעמודים אלה, עוסק בתוספי המזון הלא חוקיים שנמכרים ללא פיקוח ברשת, במכוני כושר ואפילו על ידי קוסמטיקאיות. הקלות הבלתי נסבלת שבה ניתן לרכוש כדורים להרזיה שמכילים חומרים מסוכנים פשוט בלתי נתפסת. חלק מהכדורים מוברח לארץ, חלק מיוצר כאן, והביקוש רק עולה מדי שנה. חלק מהכדורים, מזהירים המומחים, עלולים לגרום במקרים קיצוניים להפרעות פסיכוטיות — כדורים אחרים פשוט לא עובדים.

  "רק בשנה האחרונה", אומר ד"ר ברקוביץ', "17 נשים אושפזו ברחבי הארץ עקב שימוש בכדורים מסוכנים, שלושה מקרים הסתיימו במוות".

   

  אז למה אתם לא אוכפים את החוק?

   

  "אחת הסיבות שהשוק עדיין מוצף היא היעדר ענישה מתאימה. למרות שעל פי חוק העונשין המשווקים של הכדורים יכולים לרצות עונש של עד שלוש שנות מאסר, בפועל רוב התיקים נסגרים בעסקאות טיעון. התוצאה היא שהמפיצים לא מקבלים עונש מרתיע", מסביר ברקוביץ'. "ידועים לנו מקרים שעל אף שנפתחו נגד חשודים תיקים פליליים, הם עדיין המשיכו למכור כדורים. זה לא הרתיע אותם כי הרווחים מאוד גבוהים והעונשים קלים. לפני כחצי שנה קיבלנו דיווחים על כדור שמשווק באזור ירושלים ככדור 'ברזילאי טבעי' בעל תופעות לוואי. לאחר שחקרנו קצת את הנושא גילינו שגם היו אשפוזים בעקבות שימוש בכדור. עירבנו את המשטרה, קנינו כמה כדורים כאלה ושלחנו אותם לבדיקה במעבדה. התוצאות הראו שהתכשיר הכיל סם מסוג אמפטמין, וגם חומר שנקרא פלוקסטין שבו משתמשים לתרופות נגד חרדה. המשטרה תפסה את המוכר בפעולה משולבת יחד איתנו, הוא נעצר, נחקר והוגש נגדו כתב אישום. לבסוף הוא קיבל רק חמישה חודשי עבודות שירות".

   

  סלים אקסטרים: נאסר לשימוש על ידי ה־FDA

  אחד מכדורי הדיאטה המסוכנים ביותר שמשווקים כיום בישראל הוא "סלים אקסטרים". "מדובר בכדורים שמכילים חומר פעיל בשם סיבוטרמין", מסביר ד"ר ברקוביץ'. "עד 2010 הוא שווק בעולם בתור תוסף להרזיה, אבל אז ב־FDA הורידו אותו מהמדפים לאחר שהתברר שהחומר גרם למקרי מוות, לאירועי לב ולתופעות לוואי פסיכוטיות. עקב כך גם משרד הבריאות בארץ הוריד את התכשיר מהמדפים והסיבוטרמין נאסר לשימוש ולשיווק בישראל".

   

  בפועל, את כדור הסלים אקסטרים ניתן להשיג בישראל, די בקלות, בעיקר דרך הרשת. לסיוון, שמוכרת את הכדור, הגעתי דרך עמוד פייסבוק ייעודי, ומשם השיחה עברה במהירות לווטסאפ. "היי סיוון", כתבתי לה, "הפנו אותי אלייך כדי לקנות כדורי סלים אקסטרים. אני בתסכול רב בגלל המשקל שלי ושום דיאטה או ספורט כבר לא עובדים עליי. אני מרגישה שאני חייבת עזרה נוספת. איך אני יכולה לרכוש את הכדורים ולהיפטר מהשומן?"

  "היי, אוקיי איפה את גרה?", עונה סיוון.

  בתל־אביב. כמה עולה חבילה של כדורים?

   

  סיוון: "350 שקל".

   

  אוקיי, מתי אפשר לרכוש? מחפשת כמה שיותר מהר. אני ניידת, יש לי רכב.

   

  סיוון: "אפשרי דרך הבנק ואז אשלח לך את זה עם שליח עד הבית".

   

  איך עושים את זה?

   

  סיוון: "אוקיי, תתקשרי למוקד של הבנק שלך, תבקשי קוד חד־פעמי למשיכה מכספומט על 400 שקל עם משלוח ואז תתני לי את הקוד ואני אמשוך את הכסף מהכספומט באמצעות הקוד ואשלח לך את זה בדואר אקספרס עם שליח עד הבית".

   

  ותוך כמה זמן זה מגיע?

   

  סיוון: "עד 48 שעות".

   

  רק מוודאת. אני רוצה ספציפית את הכדורים סלים אקסטרים, כן? על זה המליצה לי חברה שלי.

   

  סיוון: "כן, ברור".

   

  סבבה, כבר מביאה לך קוד.

   

  סיוון: "בכיף".

   

  ד"ר רוני ברקוביץ' מהאגף לפיקוח במשרד הבריאות
  ד"ר רוני ברקוביץ' מהאגף לפיקוח במשרד הבריאות

  תרסיס HCG: "הרגשתי חולשה, רעב ועצבנות"

  עוד תכשיר הרזיה לא חוקי שנפוץ מאוד בישראל הוא תרסיס הורמון HCG, שניתן לרכישה לא רק באמצעות האינטרנט אלא גם בחנויות טבע רבות בארץ. ברוב המקרים הוא משווק בנוסף לתפריט דיאטטי קיצוני ומסוכן של 500 קלוריות ביום. "HCG הוא הורמון שמשמש כתרופת מרשם לטיפול באי־פריון אצל נשים וניתן גם לגברים על מנת לשפר את ייצור הזרע", מסביר ד"ר ברקוביץ'. "הוא משווק גם בתור חומר לדיאטה למרות שמעולם לא אושר לכך על ידי משרד הבריאות. נתקלתי במספר דיווחים של נשים שטענו כי לקיחת ההורמון סייעה להן לרדת במשקל. הסיבה היחידה שהספריי 'עובד' היא כי בדרך כלל דורשים לצידו תפריט של 500 קלוריות ביום. אין שום מחקר שתומך בעובדה ש־HCG סייע לאנשים לרדת במשקל, וההורמון לא מאושר ע"י משרד הבריאות לטיפולים לצורך ירידה במשקל. מכירה של המוצר למטרת הרזיה מהווה הטעיה של הציבור ומכירת אשליות. מדובר בשקר גס, על אחת כמה וכמה כשברוב המקרים בדיקות מעבדה שערכנו גילו שאין בכלל את ההורמון בתרסיס, אלא חומרים אחרים, כדי להימנע מעבירה על החוק".

  "היות שההורמון עצמו אינו מאושר למכירה כתוסף, הרי שהתרסיס הטבעי אינו מכיל באמת HCG, אלא אצת ים ובה חומרים המדמים את פעילות HCG", מוסיף גיא שלמון, דיאטן קליני ופיזיולוג מאמץ. "שיטת הדיאטה הזו מתהדרת בהצלחות של ירידה במשקל, אבל בפועל לא התרסיס תורם להרזיה אלא התפריט הדל־קלורי שמתלווה אליו. צריכת 500 קלוריות ליום תגרום למרבית האנשים גירעון קלורי ולכן הם ירדו במשקל. תפריט שכזה נכלל בדיאטות מסוג VLED שפירושה Very Low Energy Diet. תופעות הלוואי של דיאטה זו עלולים לכלול סחרחורות, עייפות, כאבי ראש, התכווצויות שרירים ועצירות. נשירת שיער דווחה כתלונה הנפוצה ביותר של הדיאטה. יש לציין כי VLED מותאמת רק עבור אוכלוסיית בריאים ואתלטיים. דיאטה כזו חייבת להיות מפוקחת ומלווה על ידי גורמים מקצועיים ואין לעשות בה שימוש חופשי כל אחד כראות עיניו על פי הידע שלו". כמה קל להשיג את התרסיס? מדובר באחד התכשירים הנפוצים בענף הדיאטות. הנה שיחה לדוגמה שערכנו עם נציגת שירות, שאליה הגענו אחרי חיפוש קצר בגוגל.

  "זו דיאטה שעושים אותה במחזורים של 21 יום", הסבירה לנו המוקדנית. "את צריכה להיות ממש קשובה למה שכתוב בחוברת. יש תפריט מאוד מוגדר".

  זה תרסיס, נכון?

  מוקדנית: "כן, התרסיס מורכב מכמה אצות. חלקן תומכות אנרגטית וחלקן עוזרות לחילוף החומרים".

  וכמה יורדים במשקל כל 21 יום?

  מוקדנית: "זה מאוד אינדיבידואלי. אנשים מאוד מרוצים מזה. אם את רוצה לרדת מהר - זו הדיאטה. אבל שוב פעם, את צריכה להבין שאת חייבת להקפיד אחר כך. מפסיקים לחודש ואחר כך אם צריך עוד ויש רצון להוריד עוד יותר אז לוקחים שוב".

  כל אחד יכול לקחת את זה? אין בזה משהו מסוכן? כי אני פשוט קצת... זו פעם ראשונה שלי, אז אני קצת מפחדת.

  מוקדנית: "לא, לא שאנחנו יודעים. לא שמעתי".

  וכמה זה עולה?

  מוקדנית: "עם הספר 175 שקלים".

  ויש לכם סניף לבוא לקחת?

  מוקדנית: "אפשר, אנחנו בבורסה ברמת־גן".

  יערה, 22, הגיעה לתרסיס דרך האינטרנט. "ברור שחששתי, כי תפריט של 500 קלוריות ביום זה טירוף. רציתי לרדת באזור העשרה ק"ג. אמרו לי לשים תרסיס מתחת ללשון, לחכות עשרים דקות ואז לאכול. לא הרגשתי שהתרסיס השפיע עליי מבחינת דיכוי תיאבון, הייתי רעבה לאורך כל היום. שיכנעתי את עצמי שמדובר בכמה ימים וזה עובר. הרגשתי חולשה, רעב, עצבנות ואי־נוחות. כל הסביבה שלי ידעה על זה. לקחתי את התרסיס חודש, ירדתי בערך שבעה ק"ג, אבל זאת הייתה תקופה לא יפה בחיי. אחרי חודש וחצי הפסקתי, עליתי די מהר את כל מה שירדתי, ואפילו קצת יותר. חזרתי לאכול רגיל ופשוט עליתי. בדיעבד אני יודעת שזה לא היה לי טוב לגוף, הרגשתי שזה לא נכון".

  "אם תהליך ההרזיה לא כולל בתוכו גירעון קלורי, אז לא תהיה ירידה באחוז השומן", אומר שלמון, "ולא משנה כמה 'תוספי דיאטה' האדם יצרוך. אמנם, יש מספר חומרים שעשויים לזרז הרזיה אבל חומרים אלה הם לרוב תרופתיים ואינם מאושרים לשימוש בישראל. מהסיבה הזו אני תמיד נוהג לומר: 'אם התוסף מאושר לשימוש אז הוא קרוב לוודאי לא יתרום להרזיה, ואם התוסף מצליח לתרום אז קרוב לוודאי שהוא אסור לשימוש'".

  ליפו 6: "הסיכון רב מהתועלת"

  ליפו 6 הוא אחד הכדורים הפופולריים ביותר בשוק הדיאטות. הוא אסור למכירה בישראל, כאמור, בגלל הימצאות החומר יוהימבין שעלול לגרום להפרעות בנשימה, לחרדה ואפילו לשיתוק. "מלבד היוהימבין, גיא שלמון מצביע על עוד סכנות הטמונות בכדור: "מנה של שתי כמוסות לפי המלצת החברה מכילה 440 מ"ג קפאין. זו אמנם כמות שאינה בהכרח מסוכנת, אבל אם אדם יצרוך את התוסף הזה, ובאותו היום גם יצרוך מזונות או משקאות המכילים קפאין, מדובר בצריכה מופרזת ומסוכנת. התוסף מכיל גם חומר שנקרא סניפרין המשמש כמעורר. אצל חלק מהאנשים החומר הזה עלול להגביר את לחץ הדם ולסכן את הבריאות. השיווק של התוסף הזה 'כשורף השומנים הטוב בעולם' רחוק מן המציאות, ובמחיר של תופעות לוואי אפשריות רב הסיכון על התועלת".

  על המוקדנית של ליפו 6, אליה הגענו לאחר שיטוט קצרצר באינטרנט, ההסברים של המומחים לא עושים רושם. "בואי נגיד ככה", היא אומרת לי, "אכלת ארוחת צהריים והתחלת לנשנש דברים — הוא ישרוף לך את הנשנושים. אבל", היא מוסיפה אזהרה עם קריצה, "יש גבול לכמה שהוא שורף, אז לא להכניס לפה יותר מדי שלא תדרכי במקום".

  אפשר לעבוד תוך כדי, נכון?

  מוקדנית: "איזו שאלה. זה ממריץ אותך. את יכולה לעבוד ואפילו למצוא עוד עבודה" (צוחקת בקול). "אני איתך בקטע הזה, אני רוצה שבאמת תצליחי. אחרי שגמרת את הכדורים וירדת את כל מה שרצית, את רק צריכה לשמור על המשקל".

  אני צריכה להגיע אליכם לקחת את הכדורים?

  מוקדנית: "איפה את גרה? יש נקודת איסוף או שליח עד הבית בתוספת של 30 שקל. אם את קונה שלוש אריזות ב־750 ש' אני לא אקח לך על שליח".

  ואת אומרת שזה לא מסוכן בשום צורה.

  מוקדנית: "מה פתאום, שום דבר".

  את לקחת את זה?

  מוקדנית: "ברור. מה נראה לך? אני ירדתי ארבע קילו בשבוע. זה מלא (צוחקת). ירדתי מידה במכנסיים ואני בעננים".

   

  כדור LESS WEIGHT | כדור מזויף שנמכר בעיקר בצפון הארץ
  כדור LESS WEIGHT | כדור מזויף שנמכר בעיקר בצפון הארץ

  LESS WEIGHT: משלוח תוך 24 שעות

  LESS WEIGHT הוא כדור פופולרי נוסף שמופץ ונמכר בצפון הארץ, בעיקר על ידי משווקים מהמגזר הערבי, אם כי יש לו גם לא מעט לקוחות יהודים. בדף הפייסבוק של אחת המשווקות אפשר למצוא 11 אלף לייקים. "הכדור הזה", מסביר ד"ר ברקוביץ', "אסור למכירה בישראל. האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות פעל נגד המשווקים יחד עם המשטרה, ערכנו פשיטה בצפון הארץ שבה נתפסו מאות בקבוקונים, מדבקות, חומרי אריזה וקפסולות בתפזורת. החומרים נבדקו במעבדה והכילו חומר אסור העלול לסכן את בריאות הציבור. כרגע מתנהל תיק משטרתי בנושא".

   

  ועדיין, אחת החשודות בפרשה ממשיכה למכור באין מפריע את הכדורים. ערכנו איתה שיחה במסנג'ר בעזרת תחקירנית שדוברת ערבית. "אהלן, שלום", היא ענתה לפנייתנו.

   

  אני רוצה לקבל קצת יותר מידע על הכדורים שלכם. יש להם תופעות לוואי? אני קצת חוששת.

   

  "המוצר מאושר על ידי משרד הבריאות בלי שום תופעות לוואי כלשהן. יורדים 9 עד 15 קילו בחודש בלקיחת 24 כדורים. כל יום לוקחים כדור לפני האוכל עם כוס מים והתוצאה נראית לעין כבר מהשבוע הראשון. המחיר הוא 300 שקלים כולל המשלוח תוך 24 שעות".

   

  רק לוודא שוב, אימא שלי קצת חוששת, זה מאושר לשימוש?

   

  "כן, זה מאושר בכל מדינות העולם".

   

  "התופעה של שימוש בכדורי הרזיה נפוצה במגזר הערבי, גם אצל בני נוער", מסביר ד"ר איהב זבידאת, פסיכולוג קליני ממכללת סכנין ומומחה להפרעות אכילה. "זה פופולרי בעיקר בקרב נשים ובנות נוער ופחות אצל גברים. ביצענו מחקר מקיף אצל מוסלמים, נוצרים ודרוזים על הפרעות אכילה במגזר, מדובר במעגל סגור שעלול להוביל לתחושת אובדנות ואפילו למוות".

  הידה פלוס: אשפוז בבית חולים

   

  עוד כדור שסימנו במשרד הבריאות כמסוכן במיוחד הוא הידה פלוס. רק לאחרונה אושפזה צעירה בת 28 בבית חולים לאחר שימוש של יומיים בתוסף הלא חוקי. "זה כדור הרזיה שנמכר בעיקר בצפון", אומר ברקוביץ'. "הוא אינו מאושר על ידי משרד הבריאות ומכיל סיבוטרמין. רק עכשיו הגיעה בגללו לבית חולים, אישה שחשה סחרחורות וכאבים בחזה. היא אובחנה כסובלת מקצב לב לא סדיר ומצבה היה חמור. יש לציין שהיא השתמשה בכדור רק יומיים ולמזלה התאשפזה מיד".

   

  ברקוביץ' מזהיר כי מלבד החומרים האסורים בהידה פלוס, כמו בשאר הכדורים, טמונה סכנה רבה בגלל תנאי הייצור והשימוש בחומרים מזויפים כדי להוזיל את עלויות הייצור. "חשוב לציין", הוא אומר, "שאף אחד כמובן לא מפקח על הייצור, שעושים שימוש בחומרי גלם ברמה ירודה שמורכבים מחומרים מזויפים, וגם האחסון נעשה בתנאים ירודים. כל זה עלול להוביל להרעלות ולסכנה גדולה עד מקרי מוות, בנוסף לחומרים המסוכנים שגם ככה יש כבר בכדורים".

   

  דיאטת גת: תופעות לוואי חמורות

  גם דיאטות הגת למיניהן מדאיגות מאוד את מחלקת האכיפה במשרד הבריאות. דיאטות הגת, או חומרים כימיים מזויפים המשווקים תחת הכותרת "דיאטת גת", זוכים לפופולריות אדירה. מיצים, כדורים, תוספים לתיונים — הכל הולך. ניתן להשיג את המוצרים האלה בכל מקום: בפיצוציות, בחנויות טבע ובאינטרנט. "הגת עצמו מכיל שני חומרים בעלי השפעה חזקה שקוראים להם קטין וקטינון. כל מניפולציה כימית שלא בדרך של לעיסה, שגורמת לכך שהריכוז של החומרים הללו עולה, יכולה לגרום נזקים בריאותיים. מובן שהחומרים האלה אסורים בחוק. עכשיו יש טרנד חדש - שילוב של הגת עם תיונים ומכירה כערכת דיאטה. זה כמובן לא מאושר. זה יכול לגרום במקרים קיצוניים לתופעות לוואי כמו הזיות. משרד הבריאות פירסם אזהרה לגבי דיאטת גת. ידועים לנו מקרים רבים של אנשים שדיווחו על כאבי בטן, שלשולים וגם אשפוזים ותופעות לוואי חמורות שנגרמו כתוצאה מלקיחת גת".

   

  המומחים: "מי שרוצה להרזות מוכן לעשות כמעט הכל"

  ד"ר מיכל חסון־רוזנשטיין, פסיכולוגית קלינית ומומחית להפרעות אכילה, לא מופתעת מהביקוש הרב לכדורי ההרזיה המפוקפקים.

  "כשמישהו מאוד־מאוד רוצה משהו, הוא יחפש אותו בכל פינה ויהיה מוכן ללכת על הכל. לפעמים אנשים אפילו ינסו את הכדורים האלה שוב ושוב למרות שהם לא עובדים. ההבטחה שלהם מאוד מפתה. אחרי כל כישלון יש אכזבה מאוד קשה. יש כאלו שממש עוברים תהליך של אבל. מי שאין לו נטייה להפרעת אכילה בעיקר יתבאס ויגיד למה ביזבזתי על זה כסף. מי שיש לו נטייה להפרעת אכילה, מוצרי הדיאטה האלה יכולים להוביל אותו למקום מסוכן. הם עלולים להיכנס ללופ של ניסיונות וכישלונות בדיאטה ולא לצאת מזה, דבר שעלול להוביל לדיכאון עד כדי אובדנות. אני הכרתי נשים שהגיעו למצב שהן חותכות את עצמן אחרי האכזבה".

   

  "המסר הסמוי מאחורי כל תעשיית ההרזיה, ההנחה המובלעת, זה שאת לא בסדר כמו שאת", אומר ד"ר יהודה ישראלי, פסיכולוג רב תחומי שמתמחה בהפרעות אכילה. "המסר הזה יוצר נזק מאוד גדול, פגיעה קשה בדימוי העצמי. אם יש לי חצי קילו יותר מהממוצע אז אני מכוער. ולמה אני מכוער? כי המפרסם אומר. והמפרסם אומר את זה כל חמש דקות מכל הכיוונים. את לא תשמעי מפרסם שיגיד לך 'אתה בסדר כמו שאתה ואתה לא צריך את המוצר שלנו'".

   

  ועדיין, נשאלת השאלה מדוע המדינה לא עושה יותר כדי להילחם בתופעה המסוכנת של כדורי הפלא לדיאטה?

   

  "למרות שעל פי חוק העונשין מפיצי הכדורים הלא חוקיים יכולים לרצות עד שלוש שנות מאסר, בפועל המצב שונה והרבה פעמים התיקים נסגרים בעסקאות טיעון כאלו או אחרות ובפועל המפיצים לא מקבלים עונש מרתיע", אומר ד"ר ברקוביץ', האחראי על האכיפה מטעם משרד הבריאות.

  "פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מקסימום של עשרים שנה למי שהורשע בעבירות של ייצור או הספקת סם", אומר עו"ד מור עטיה, מומחה למשפט פלילי. "אדם שמוכר תרופה שדורשת מרשם ללא מרשם עובר עבירות לפי פקודת הרוקחים שהעונשים הקבועים בה נעים בין שישה חודשים לשלוש שנים בלבד, וזה רף הענישה במקרה של מכירת כדורי הרזיה. חשוב לציין שבדומה למשפט כך גם הרפואה והפרמקולוגיה מתפתחים כל העת. בהחלט ייתכן שחומר מסוים ייקבע מחר כחומר אסור ולהפך. בנוסף, מפעם לפעם חומרים חדשים מתווספים לפקודת הסמים ומתויגים כסמים מסוכנים".

  ד"ר ברקוביץ', למרות החומרים המסוכנים שיש בכדורי ההרזיה הם לא כלולים בפקודת הסמים. מדוע?

  "לא כל חומר, גם אם הוא מסוכן ויש לו תופעות לוואי, נכנס לפקודת הסמים. יש ועדה בין־משרדית שדנה בנושא. ישנן תרופות פסיכואקטיביות רבות בעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שמשמשות לטיפולים נגד חרדה, לבעיות שינה וכו', ולכן הן לא בפקודת הסמים. למשל ואליום. היא נורא ממכרת, אבל יש לה שימוש נרחב. ככה זה גם עם חלק מהחומרים שנמצאים בשימוש בכדורי ההרזיה".

  ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "העניין בסמכות משרד הבריאות, יחד עם זאת נדגיש כי ככלל, כשמידע פלילי מובא למשטרת ישראל הוא מטופל בהתאם וחקירה נפתחת כאשר מתבסס חשד לביצוע עבירה ומתקיימים מכלול שיקולים מקצועיים המצדיקים זאת".

   


  פרסום ראשון: 16.08.17 , 21:04