שבת 24 בפברואר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
צילום : ידיעות אחרונות
חדשות • 16.08.2017
הארכיון הדולף
הגוף האחראי על תיעוד ההיסטוריה של ישראל, ארכיון המדינה, חושף לציבור את הסכמי השלום, מגילת העצמאות ומידע בעל חשיבות לאומית • אלא שכעת מתברר כי ניתן לגלוש לאתר הארכיון ולהגיע גם למידע מודיעיני חשאי, לשמות אנשי שב"כ האסורים בפרסום ולפרטי ילדים מאומצים והוריהם • ארכיון המדינה: "מדובר בתקלה, בעקבות פניית העיתון הסרנו מסמכים"
גיא ליברמן

המילה "סודי" מתנוססת בראש מסמך בן שלושה עמודים ומתחתיה קו בולט. ואם זה לא מספיק ברור, הרי שהמילים "מדינת ישראל, שירות ביטחון כללי", שמופיעות כמעט בצמוד, אמורות להבהיר שתכולת הניירות מסווגת למכותבים בלבד – שר בממשלה, יועץ בכיר לרה"מ דאז ושני בכירים בשב"כ.

 

עיון במסמך, שנכתב באפריל 1978, חושף פרטים מאלפים מסוגיה ביטחונית דיסקרטית שהעסיקה את המדינה. המסמך הזה, ועוד כמותו, מכילים מידע סודי שאסור בפרסום. כדי לוודא את הדברים שלחנו אותו לצנזורה – האמונה על מניעת פרסומים שיש בהם ודאות קרובה לפגיעה ממשית בביטחון המדינה — שם אסרו על פרסום פרטים ממנו.

 

האבסורד הוא שאת המסמך הזה ואחרים כמוהו לא העביר לידינו מקור עלום: הוא מפורסם במלואו באתר האינטרנט של ארכיון המדינה — כולל הפרטים האסורים בפרסום.

 

ארכיון המדינה, הכפוף למשרד רה"מ, הוא המוסד הממלכתי האמון על ניהול ושמירה של חומרים בעלי חשיבות לאומית, חברתית והיסטורית המתעדים את תולדות העם ומדינת ישראל. בשנים האחרונות עבר הארכיון מהפכה דיגיטלית כאשר צוות מוגבר עמל על סריקתם של מיליוני מסמכים שנמצאים בידי הארכיון והעלאתם לאתר האינטרנט שלו.

 

תחקיר "ידיעות אחרונות" שיתפרסם ביום שישי ב־"7 ימים" חושף כי לצד מגילת העצמאות, הסכמי השלום ואוצרות לאומיים אחרים, יכול כל גולש להקיש ולמצוא מידע ביטחוני מסווג או סודות אישיים שלא אמורים להיות חשופים לעיני כל: שמות אנשי שב"כ האסורים בפרסום; מסמכי מודיעין חשאיים; פרטי ילדים מאומצים והוריהם; שמות ילדים שנשלחו לפנימייה בצירוף נסיבות חייהם האישיות הקשות; אישה בזנות החולה באיידס; ואפילו פרטיהם המזהים של מורים שנטען כי הם מקיימים ביניהם רומן.

 

בכמה מסמכים אנחנו מוצאים את סיפורו של תושב יהודה ושומרון, שבמשך שנים שימש כסייען של כוחות הביטחון הישראליים. האיש, כך נכתב באחד המסמכים, "הסגיר מתכנני פיגועים למיניהם בעודם באיבם על נשקם". שמו המלא ופרטיו חשופים לעיני כל.

 

בתגובה לממצאי התחקיר מסר גנז המדינה, ד"ר יעקב לזוביק, כי "יש ביקוש גואה בציבור בשנה האחרונה לראות חומרים. פעולת החשיפה היא פעולה שטועים בה. כל המקרים שהעברתם לידינו, אכן נמצאו ככאלה שלא היו צריכים להיחשף. התיקים (מדובר במאות מסמכים ‑ ג.ל) הללו ירדו השבוע מאתר ארכיון המדינה". לזוביק התייחס גם לנוהל חדש שנכנס לתוקף, לפיו משרדי הממשלה ויתר הגופים המפקידים הם שיהיו מעתה אחראים לחשיפת חומריהם – ולא ארכיון המדינה. "כמות התקלות תהיה הרבה יותר גדולה, המצב יהיה פי מאה יותר גרוע", אמר.

 

התחקיר המלא: מחר במוסף 7 ימים

 


פרסום ראשון: 16.08.17 , 23:56